Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 32 osoby na jedno miejsce

(su)
Zakończył się I etap rekrutacji na białostockich, państwowych uczelniach wyższych. Zobacz jakie kierunki były oblegane.

Zakończył się I etap walki o miejsca na studia I stopnia i jednolite magisterskie. Niektóre kierunki jak lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku czy budownictwo na Politechnice Białostockiej były bardzo oblegane. Na niektórych nie został nawet wyczerpany limit miejsc. O tych, uczelnie wolą nie mówić aby nie zniechęcić przyszłych kandydatów. Na tych kierunkach przedłużony został termin składania dokumentów.

Na Uniwersytecie Medycznym najbardziej oblegany był kierunek lekarski, na który było 3800 chętnych co dawało około 24 osoby na jedno miejsce. Najwięcej osób na jedno miejsce było na kierunku lekarsko-dentystycznym - 32 osoby, 2260 chętnych. Nieźle wypadły również farmacja i fizjoterapia.

Na Politechnice Białostockiej najwięcej kandydatów starało się o przyjęcie na budownictwo na wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, aż 912. Nieznacznie gorzej wypadła logistyka i zarządzanie. Jeśli chodzi o liczbę chętnych najbardziej rozchwytywana była gospodarka przestrzenna gdzie na jedno miejsce przypadało prawie 11 osób. Najgorzej wypadła mechanika i budowa maszyn w Suwałkach gdzie na 60 miejsc było tylko 12stu chętnych. Niezbyt dobrze wypadła również edukacja techniczno-informatyczna gdzie na 90 wolnych miejsc jest tylko 69 kandydatów.

Najwięcej chętnych na Uniwersytecie w Białymstoku było na pedagogice - 1068 chętnych. Wielu kandydatów było również na prawie i filologii angielskiej. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się filologia białoruska gdzie chęć studiowania zadeklarowało tylko 21 osób. Najwięcej osób na jedno miejsce było na administracji, europeistyce i stosunkach międzynarodowych.

Od najbliższego roku akademickiego rusza program "Kierunki zamawiane". W ramach tego programu kandydaci z najwyższą ilością punktów na wybranych kierunkach technicznych mogą starać się o stypendia w wysokości 1000 zł. miesięcznie. Są tutaj oczywiście pewne ograniczenia. Najwięcej stypendiów na Politechnice Białostockiej przypada na wydział budownictwa - 50. Niewiele mniej przypada na kierunek Mechanika i budowa maszyn - 44. Jak przyznaje Justyna Grodzka z działu rekrutacji Politechniki Białostockiej zachęciło to kandydatów do wyboru kierunków technicznych a także mogło to mieć wpływ na wynik rekrutacji. 1000 złotych to przecież niemała kwota.

Kierunkami zamawianymi na UwB są matematyka i i informatyka gdzie szanse na wysokie stypendium, jak mówi Irena Wasiluk, sekretarz UwB, może liczyć nawet połowa studentów.

Dla osób, które nie dostały się na studia w pierwszym etapie pozostaje etap drugi, który jednak nie wszędzie zostanie zorganizowany. Jeśli ze studiów wycofają się kandydaci przyjęci w pierwszym etapie na ich miejsce, za zgodą uczelni, może wejść kolejna osoba z listy. Alternatywą są również uczelnie prywatne. Rekrutacja na nich jest znacznie dłuższa niż na uczelniach publicznych. Na niektórych uczelniach prywatnych trwa nawet do końca września.

- U nas nie ma czegoś takiego jak limit miejsc - przyznaje Sebastian Roszkowski, dyrektor administracyjny Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Na WSAPie najwięcej chętnych jest na administracji i bezpieczeństwie międzynarodowym. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się filozofia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna