Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawozy mineralne będą nadal drożały

opr. (d)
Mimo, że na świecie nawozy mineralne potaniały, polscy rolnicy tego nie odczują
Mimo, że na świecie nawozy mineralne potaniały, polscy rolnicy tego nie odczują sxc
Nawozy mineralne w ciągu ostatniego roku podrożały w Polsce prawie o 11 proc. Z kolei na świecie potaniały o blisko 10 proc.

Od maja światowe ceny spadają. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zostały obniżone ceny mocznika, który ma ponad 40-proc. udział w tworzeniu indeksu zmian światowych cen. Mocznik w lipcu staniał o 8,4 proc. Na świecie podrożała za to sól potasowa, a nie zmieniły się ceny fosforanu amonu i superfosfatu - mówi portalowi farmer.pl prof. Aldon Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Licząc dwanaście miesięcy, ceny nawozów w handlu światowym zmniejszyły się blisko o 10 proc. Mocznik potaniał w tym czasie o 19 proc., fosforan amonu i superfosfat potrójny o 13 proc. Utrzymała się za to cena soli potasowej z roku 2011. Skąd te spadki?

- Spowodowane jest to wzrostem potencjału produkcyjnego, a także zwiększeniem stanu zapasów głównie w segmencie nawozów azotowych i fosforowych. Globalnie w najbliższych miesiącach możemy oczekiwać niewielkich wzrostów cen w związku ze zwiększeniem indeksu światowych cen żywności - dodaje prof. Zalewski.

Mimo wysokiego poziomu ich cen, pod koniec roku spodziewać się należy tradycyjnych podwyżek.

- Szacujemy, że w najbliższym czasie nastąpi też wzrost zużycia nawozów azotowych i ten trend powinien się utrzymać do 2015-2016 r. Z kolei do 2050 r. zużycie nawozów w Polsce, ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie na żywność, będzie wynosiło nawet ponad 170 kg NPK na ha. Również w moim odczuciu podrożeją nie tylko ceny nawozów, ale też ceny samych produktów rolnych. Zapotrzebowanie na żywność będzie wzrastać. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce ważne są relacje cen między nawozami, a pozostałymi produktami. Jeśli relacje, czyli nożyce cen będą niekorzystne, to zakłady produkujące nawozy biorą to pod uwagę i mogą wprowadzić obniżki na swoje produkty - podkreśla prof. Aldon Zalewski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna