Vive Tauron Kielce wygrało we Francji z Montpellier Handball

Paweł Kotwica, (esw)
Mimo braku Tobiasa Reichmanna piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce pokonali na wyjeździe Montpellier i są już pewni co najmniej drugiego miejsca w grupie B Ligi Mistrzów. W niedzielę ostatni grupowy mecz z węgierskim MOL-Pick Szeged.

[b]ZOBACZ ZAPIS RELACJI LIVE Z MECZU Montpellier Handball - Vive Tauron Kielce

Montpellier Handball - Vive Tauron Kielce 27:32 (16:17)

Vive Tauron: Szmal (1-30 min, 9 obron), Sego (31-60 min, 5 obron) - Jachlewski 1, Strlek 4 - Bielecki 2, Chrapkowski 1, Jurecki 4 - Zorman - Lijewski 3, Buntić 2 - Paczkowski 2, Cupić 7 (4) - Aginagalde 6, Kus.

Montpellier: Gerard (1-18 min, 31-60 min, 9 obron, 1 gol), Siffert (18-30 min, 0 obron) - Borges - Simonet 4, Villeminot 2 - Guigou 4 (1), Esteki - Dolenec 3, Kavticnik 1 - Gajić 3 (1), Toumi - Fabregas 5, Costa 4.

Karne. Vive Tauron: 4/5 (Cupić obok bramki). Montpellier: 2/2. Kary. Vive Tauron: 8 minut ( Kus 4, Jachlewski, Zorman po 2). Montpellier:4 minuty (Fabregas, Esteki po 2).

Sędziowali: Z. Stolarovs, R. Licis (Łotwa). Widzów: 4000.

Przebieg: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:6, 4:6, 4:7, 6:7, 6:9, 7:9, 7:10, 8:10, 8:11, 10:11, 10:14, 13:14, 13:15, 14:15, 14:16, 15:16, 15:17, 16:17 - 17:17, 17:18, 18:18, 18:19, 19:19, 19:20, 20:20, 20:23, 21:23, 21:25, 22:25, 22:26, 23:26, 23:29, 25:29, 25:30, 26:30, 26:32, 27:32.

Kielczanie polecieli do Francji bez będącego ostatnio w znakomitej formie Tobiasa Reichmanna, który tuż przed wyjazdem rozchorował się i został w Kielcach. W zespole gospodarzy zabrakło natomiast kontuzjowanych rozgrywających Boruta Mackovseka i Baptiste’a Bonnefonda oraz kołowego Mateja Gabera. To wymusiło na trenerze gospodarzy ustawienie na środku rozegrania skrzydłowego Michaela Guigou i przesunięcie Diego Simoneta na lewe rozegranie.

Za dużo luk w obronie

Pierwsza połowa przebiegała z przewagą kielczan, który grali ładnie i składnie w ataku (świetnie rozgrywał i asystował Uros Zorman) i mimo że nie wykorzystywali wszystkich okazji, to jednak zdobywali sporo goli, głównie za sprawą Julena Aginagalde. Gdyby do tego poziomu dostosowała się defensywa, mecz byłby rozstrzygnięty już do przerwy. Niestety, mistrzowie Polski mieli w obronie kilka luk. Przede wszystkim nie radzili sobie z obrotowymi Montpellier, zbyt wiele swobody miał również Simonet. Ciepłe słowo należy się Sławomirowi Szmalowi, który załatał wiele z tych dziur, broniąc kilka razy w sytuacjach sam na sam.

Gościom kilka razy udało się zwiększyć przewagę do trzech bramek, w 24 minucie wygrywali nawet 14:10, po wygranej 3:0 przewadze, ale za chwilę, grając w osłabieniu, „żółto-biało-niebiescy” stracili trzy gole.

Stracili Simoneta

Na początku drugiej połowy francuski zespół stracił kontuzjowanego Simoneta i Patrice Canayer musiał jeszcze bardziej zaeksperymentować. Padło na zły dla niego czas, bo wprawdzie Montpellier kilka razy doprowadzało do remisu (ostatni raz w 39 minucie, 20:20), ale potem nasz zespół poprawił obronę i zawodnicy Montpellier zaczęli biegać więcej w poprzek boiska, niż wzdłuż.

Drużyna z Kielc powoli, ale uparcie budowała przewagę. W 52 minucie, po golu Piotra Chrapkowskiego, wygrywała już 29:23. Francuzi próbowali jeszcze obrony 4-2 i napędzili nam trochę strachu, bo kilka strat naszych zawodników dało okazje przeciwnikom. Na szczęście Marin Sego też pokazał, że wie, po co stoi między słupkami.

Szeged stracił szansę

Przy porażce MOL-Pick Szeged u siebie z Vardarem Skopje 29:31, kielczanie są już pewni drugiego miejsca w grupie. Żeby zająć pierwsze, musieliby wygrać z Węgrami, a FC Barcelona Lassa musiałaby przegrać u siebie z Rhein-Neckar Loewen.

We wtorek o 16.30 Vive Tauron będzie gospodarzem meczu Superligi ze Śląskiem Wrocław, a w niedzielę, 6 marca w spotkaniu ostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów będzie podejmowało MOL-Pick Szeged (godzina 18).

Grupa A. Besiktas Stambuł - THW Kiel 27:32 (14:17), SG Flensburg-Handewitt - MVM Veszprém 28:29 (12:10), Orlen Wisła Płock - PSG Handball 22:27 (12:16), Prvo plinarsko drustvo Zagrzeb - Celje Pivovarna Lasko 24:23 (8:9).

8. Besiktas Stambuł13 2 353-444

Grupa B. IFK Kristianstad - FC Barcelona Lassa 24:31 (12:19), Montpellier HB - Vive Tauron Kielce 27:32 (16:17), MOL-Pick Szeged - Vardar Skopje 29:31 (14:13), Rhein-Neckar Löwen - KIF Kolding Kopenhaga 24:20 (12:11).

8. KIF Kolding Kopenhaga 13 4 327-399

Pierwsze mecze barażowe drużyn z grup C i D: Naturhouse La Rioja - Motor Zaporoże 30:31 (15:14), Skjern Handbold - Mieszkow Brześć 31:31 (17:14).