Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFOŚiGW wesprze finansowo wykonanie planu zarządzania dla Puszczy Białowieskiej

Oprac. (d)
W zintegrowanym planie zarządzania dla Puszczy Białowieskiej zostaną zapisane uzgodnienia różnych stron w sprawie sposobu zapewnienia właściwej ochrony, konserwacji, wykorzystania i prezentacji Obiektu Światowego Dziedzictwa
W zintegrowanym planie zarządzania dla Puszczy Białowieskiej zostaną zapisane uzgodnienia różnych stron w sprawie sposobu zapewnienia właściwej ochrony, konserwacji, wykorzystania i prezentacji Obiektu Światowego Dziedzictwa RDLP
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje w całości, tj. w wysokości ponad 2,1 mln zł, projekt pn. „Wykonanie zintegrowanego planu zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska”. Plan ten ma zostać przyjęty do 2023 r.

Wykonanie zintegrowanego planu zarządzania dla Puszczy Białowieskiej przeprowadza Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Zintegrowany plan zarządzania pozwoli wypracować i przyjąć stabilną strategię rozwoju i opieki nad Puszczą, uwzględniającą przy tym głosy, opinie, postulaty i zalecenia wszystkich stron zainteresowanych dobrem i prawidłowym wykorzystaniem zasobów tego unikalnego rezerwuaru przyrody (w tym także wymagania UNESCO).

Zgodnie z wytycznymi UNESCO każdy obszar UNESCO powinien mieć plan zarządzania. Tak więc, wykonanie zintegrowanego planu zarządzania będzie wypełnieniem zobowiązania państwa wynikającego z przystąpienia do Konwencji w sprawie ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego z 1972 r.

Przypomnijmy, że Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Wpis rozszerzono w 1992 roku o białoruską część Puszczy Białowieskiej i w ten sposób powstał jeden obiekt transgraniczny. W 2014 roku Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO Białowieża Forest został rozszerzony o lasy zarządzane przez trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka komentuje inicjatywę: - Dofinansowując ten projekt wychodzimy naprzeciw wielu inicjatywom, postulatom, opiniom i wyrazom troski o Puszczę Białowieską wyrażanym przez wiele różnych organizacji, agend rządowych i pozarządowych. Fakt, że projekt będzie realizowany przez IOŚ - PIB, to najlepsza gwarancja opracowania dobrego dokumentu planistycznego, który będzie nie tylko kierunkował ochronę tego polskiego i światowego dziedzictwa przyrody, ale który także pomoże w mądry sposób wykorzystywać efektywnie tzw. usługi ekosystemów puszczy.

Minister podkreśla, że to jest też miejsce licznie odwiedzane przez turystów i nie można o tym zapomnieć, że to także miejsce o wyjątkowych walorach prozdrowotnych. - To ważny rezerwuar regulacji i stabilizacji klimatycznej. Puszczę niejako w całości dzielimy z Republiką Białorusi. Dbamy więc o nią wspólnie, a nasza kooperacja jest przykładem dobrej współpracy sąsiedzkiej. Jestem przekonany, że opracowywana w ramach projektu strategia zarządzania będzie brała pod uwagę te zasadnicze i inne zależności z pożytkiem dla nas wszystkich.

Jak wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zintegrowany plan ma określić sposoby zarządzania dla polskiej części Obiektu UNESCO, uwzględniając specyfikę Puszczy Białowieskiej, a także nadrzędną zasadę ochrony jej dzikiej przyrody oraz szacunek dla wyjątkowej sieci powiązań w ekosystemach. Zaplanowane działania mają wzmacniać wartości, ze względu na które Puszcza Białowieska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa, jakimi są: wyjątkowy przykład procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów, zespołów zwierzęcych i roślinnych oraz obszar obejmujący siedliska naturalne najbardziej reprezentatywne i najważniejsze dla ochrony różnorodności biologicznej, włączając te, w których występują zagrożone gatunki o wyjątkowej uniwersalnej wartości z punktu widzenia nauki lub ochrony przyrody.

Plan będzie dokumentem, w którym zostaną zapisane uzgodnienia różnych stron w sprawie sposobu zapewnienia właściwej ochrony, konserwacji, wykorzystania i prezentacji Puszczy Białowieskiej.

Wykonanie zintegrowanego planu zarządzania dla Puszczy Białowieskiej będzie się odbywało z uwzględnieniem przepisów prawa krajowego z zakresu ochrony przyrody i leśnictwa, mających zastosowanie przepisów prawa międzynarodowego (w tym prawa Unii Europejskiej), oraz uwarunkowań społeczno-gospodarczych. Przewidziano również zapewnienie udziału społeczeństwu na całym etapie przygotowywania planu poprzez udział różnych grup obywatelskich w warsztatach i konsultacjach społecznych.

Czytaj też:
Puszcza Białowieska – najstarsze drzewa. Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna