Spis treści
Nie będzie dalszych rozmów na temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Dlaczego?
Związek Nauczycielstwa Polskiego na łamach Portalu Samorządowego poinformował, że rezygnuje z walki o wcześniejsze emerytury. Ocenił projekt poselski ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3302) jako dokument, z którym „niewiele da się zrobić”.
– Tu nie da się niczego zwiększyć, bo to jest niemożliwe. Zastanawialiśmy się, czy da się zaproponować inny zapis, gdy chodzi np. o lata składkowe, ale doszliśmy do wniosku, iż przy nowym systemie - jeśli podzielimy te lata na składkowe i nieskładkowe - ludzie dostaną jeszcze mniej pieniędzy. Dlatego idziemy w kierunku świadczeń kompensacyjnych oraz możliwości pracy w oświacie osób, które są na tym świadczeniu. Zaproponujemy też, żeby nauczyciele, którzy zdecydują się na wcześniejszą emeryturę, mogli pracować w szkole. Ale nie tylko na ½ etatu oraz bez zgody kuratora, bo to jakieś nieporozumienie – stwierdził Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.
Przeciwna temu projektowi jest także oświatowa „Solidarność”, co wyraziła w komunikacie opublikowanym 1 czerwca br.
Chcąc dowiedzieć się, czy dalsze rozmowy na temat wcześniejszych emerytur nauczycielskich, są planowane przez MEiN, skierowaliśmy takie zapytanie do resortu edukacji. Jak poinformowała Adrianna Całus-Polak „dalsze procedowanie przepisów w sprawie wprowadzenia szczególnych zasad przechodzenia nauczycieli na emeryturę, prowadzone będzie na poziomie prac Parlamentu RP”.
– Regulacje dotyczące zapewnienia prawa do emerytury na szczególnych zasadach nauczycielom, którzy podjęli pracę na stanowisku nauczyciela przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 r. (kiedy system emerytalny przewidywał dla nauczycieli odrębne zasady), a którym nie przysługuje prawo do przejścia na emeryturę na takich zasadach na podstawie dotychczasowych przepisów - zostały zawarte w art. 1 pkt 9 obecnie procedowanego poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3302) – brzmi odpowiedź, którą dostaliśmy z Biura Prasowego MEiN.
Dalsze rozmowy na temat wcześniejszych emerytur nie będą prowadzone, z uwagi na to, że powstał projekt poselski, który nie podlega konsultacjom społecznym. Wkrótce trafi on do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Pierwsze czytanie zostało zaplanowane na 14 czerwca 2023 roku (środa) o godz. 16.00.
Co dalej z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli?
Co prawda rozmowy na linii MEiN – związki zawodowe nie będą prowadzone, jednak poselski projekt reguluje kwestie, dotyczące tego, jak miałyby być wyliczane wcześniejsze emerytury i które roczniki mogłyby skorzystać ze świadczenia.
Zgodnie z dokumentem świadczenie wchodziłoby w życie stopniowo, od września 2024. Otrzymaliby je:
- od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r.;
- od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r.;
- od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.
Nauczyciele będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli spełniają trzy poniższe warunki:
- rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1, brzmieniu obowiązującym w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku;
- mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego;
- nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek.
Ile będzie wynosiła wcześniejsza emerytura? Zgodnie z projektem podstawę obliczenia emerytury, stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem:
- waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata tej emerytury;
- zwaloryzowanego kapitału początkowego określonego w art. 173–175 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
- kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie ubezpieczonego, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.