Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bójcie się i róbcie cytologię

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Same pamiętajcie o badaniach i przypominajcie o nim swoim bliskim – mówiła Halina Kasicka podczas spotkania z dziewczętami w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate”
– Same pamiętajcie o badaniach i przypominajcie o nim swoim bliskim – mówiła Halina Kasicka podczas spotkania z dziewczętami w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate”
Specjaliści zachęcali 210 młodych dziewcząt do dbania o swoje zdrowie.

Badanie trwa zaledwie kilka minut. A tylko szybko wykryty rak szyjki macicy daje szansę na przeżycie.

Takie spotkania, gdzie jest tyle młodzieży, są bardzo potrzebne. Dają nadzieję, że kobiety nie będą już umierały na raka szyjki macicy - mówi Beata Ostrzycka, regionalny koordynator programu profilaktyki nowotworowej z Olsztyna.

Edukacja to podstawa
Pierwsze spotkania z dziewczętami odbyły się w listopadzie 2009 oraz w lutym i marcu 2010 roku. Wtedy wzięły w nich udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych z powiatu oleckiego. Wczoraj takie samo spotkanie zorganizowano dla 210 uczennic pierwszych klas. Wśród nich było pięć niedosłyszących dziewcząt, dlatego brał w nim udział tłumacz języka migowego.

- Przez kilka miesięcy po każdym takim spotkaniu, na badania zgłasza się bardzo dużo kobiet. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie tak samo - mówi Halina Kasicka, koordynator programu z oleckiego starostwa.

Każda z dziewcząt podczas spotkania dostała komplet materiałów informacyjnych, łączenie z adresami przychodni, które wykonują cytologię.

- Dostały też drugi komplet. Chcemy żeby przekazały go swoim mamom, babciom czy koleżankom. Wtedy z bezpłatnych cytologii skorzysta jeszcze więcej pań - dodaje Halina Kasicka.

Dzięki takim inicjatywom dotychczas w powiecie oleckim przebadało się prawie 42 proc. kobiet objętych programem profilaktyki raka szyjki macicy. To najlepszy wynik nie tylko na Warmii i Mazurach, ale i w całym kraju.
- Ale w krajach Unii współczynnik ten wynosi 80-90 proc. Czeka więc nas jeszcze dużo pracy - dodaje Beata Ostrzycka.

Zbadaj się, żebyś nie żałowała
W spotkaniach borą udział nie tylko lekarze i specjaliści, ale także księża.

- Pamiętam kobietę, która miała 26 czy 27 lat i zachorowała na raka szyjki macicy. Stawiała sobie pytanie - co ja teraz zrobie, kto wychowa moje dziecko, kto zapewni mu przyszłość? A potem miała ogromne poczucie winy, dlaczego wcześniej nie zgłosiła się na badania - opowiadał ks. Dariusz Smoleński.

Kolejne, podobne spotkanie dla pań w wieku 25-59 lat planowane jest już na październik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna