Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą ani kur, ani smrodu

Redakcja
Nie chcą ani kur, ani smrodu
Nie chcą ani kur, ani smrodu Włodzimiesz Szczepaniak
Słomianka gm. Sidra. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie 4 kurników, które mają powstać w pobliżu ich domów. Sokółkę traktuje się jak jakiś trzeci świat. Najpierw wysypisko w Karczach, teraz te kurniki. Wszystko to, co najgorsze i śmierdzące - mówi rozżalona Urszula Winiarska, na co dzień mieszkanka Sokółki, jednak latem „pełnoetatowa” mieszkanka Kolonii Słomianka w gminie Sidra. Ona i jej sąsiedzi są przeciwni planowanej w ich miejscowości budowie czterech wielkich kurników, przewidzianych na 40 tysięcy kurczaków każdy - w sumie 160 tysięcy brojlerów.

- Ja sama stracę przez te kurniki co najwyżej pieniądze zainwestowane w remont domu w  którym mieszkam latem. Co jednak mają powiedzieć ludzie mieszkający tam na stałe? - pyta retorycznie pani Urszula.

Używa głównie argumentów ekologicznych, ale te jednak łączą się bezpośrednio z ekonomią. Bo z czego i jak będą żyli mieszkańcy po wybudowaniu tychże kurników? W okolicach powstały gospodarstwa agroturystyczne. Ludzie postawili na ekologię, nie używają nawozów sztucznych, mają pasieki z pszczołami. Są producentami dużych ilości mleka. W pobliżu znajduje się również stadnina koni. Zaś amoniak wydzielający się podczas hodowli kur jest szkodliwy tak dla ludzi, jak i dla hodowanych przez nich zwierząt gospodarskich, takich jak właśnie krowy i konie.

Obawy naszej Czytelniczki potwierdzają inni mieszkańcy wsi Słomianka, z którymi udało nam się porozmawiać. Obawiają się spadku wartości swoich domów i gospodarstw. Mówią o pozaciąganych kredytach, które przez kurniki mogą stać się niemożliwe do spłacenia.

- Owszem, w pobliskich Makowlanach jest jeden kurnik, jednak jest on prawie o połowę mniejszy od jednego tylko z tych, zaplanowanych u nas. Jest w nim hodowane 25 tysięcy brojlerów. Poza tym, tam hodowcą jest jeden z mieszkających i żyjących tam na stałe rolników. Tutaj będzie inaczej, gdyż według naszej wiedzy właścicielem będzie ktoś z Wasilkowa. Ktoś, kto nie mieszka przy swoich kurnikach raczej nie będzie dbał o  fetor unoszący się przy kurnikach. A my będziemy zmuszeni stale tam żyć i go znosić - denerwują się mieszkańcy Słomianki.  

Najbardziej obawiają się fetoru. A polskie normy w zasadzie nie definiują przekroczenia smrodu. O ile inne normy związane z hodowlą kur są określone i możliwe do  weryfikacji, o   tyle najbardziej uciążliwy dla otoczenia smród, właśnie nie jest.

Potwierdzają to nasze rozmowy z sokólskim sanepidem i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku. Obie te instytucje przyznają, że wydały już pozytywne opinie dla tej inwestycji. Jak podkreślają, na etapie projektu w zasadzie nie mogą zablokować powstania kurników, a ostateczna decyzja co do ich powstania należy i tak do wójta.

- Jedyną skutecznie zablokowaną budową kurników jaką pamiętam ze swojej praktyki zawodowej jest ta w Kruszynianach - mówi Antoni Czaplejewicz, powiatowy inspektor sanitarny.

Jan Hrynkiewicz, wójt Sidry wie o protestach mieszkańców.  Jak przekonuje, liczy się z nim, ale potrzebuje konkretnych argumentów, by móc przychylić się do ich wniosku i nie wpuścić inwestora na teren gminy.

- Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę kurników nie została jeszcze podjęta - mówi Jan Hrynkiewicz.

Z naszych informacji wynika, że o przyszłości kurników ma zdecydować w ciągu kilku najbliższych tygodni. Ale w rozmowie z nami nie ukrywa swojego zdania na ten temat.

- Budowa kurników nie wiąże się w zasadzie z żadnymi konkretnymi korzyściami dla gminy - podkreśla wójt.  

Do sprawy wrócimy.  

Autor: Mieczysław Jurkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna