Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się stresowi. Pieniądze nie są tego warte

(now)
Nie daj się stresowi. Pieniądze nie są tego warte
Nie daj się stresowi. Pieniądze nie są tego warte
Ponad 50 proc. Polaków uważa, że kryzys gospodarczy ma wpływ na ich sytuację rodziną oraz sytuację zakładu pracy. A niestabilność zatrudnienia, redukcje etatów, brak perspektyw rozwoju i ścieżki kariery, pogłębiające się bezrobocie, trudności w znalezieniu nowej pracy powodują w nas strach, niepokój oraz stres.

Nawet wspomnienie

Z badania, którym objęto ok. 25 000 osób z 52 krajów wynika, że osoby odczuwające przewlekły stres o różnym charakterze są obciążone co najmniej dwukrotnie wyższym ryzykiem zawału serca i zwiększonym prawdopodobieństwem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nawet wspomnienie przewlekłego stresu może być przyczyną wzrostu ciśnienia, a nawet groźnych zaburzeń rytmu serca. źródło: Interheart

- Przewlekły silny stres, związany głównie z pracą, powoduje nadmierne wytwarzanie adrenaliny i pobudzenie całego układu nerwowego - mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu "Serce na nowo". - To z kolei wywołuje natychmiastowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Tym samym zaburza mechanizmy regulujące pracę serca. Zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia zawału i arytmii.
Najczęstsze objawy długotrwałego stresu to drżenie mięśni rąk i nóg, kołatanie serca, suchość w ustach, potliwość dłoni, biegunka, bóle głowy, zaciskanie pięści i zębów, sztywnienie karku.

- Kiedy pacjent zauważy u siebie takie dolegliwości i będą się one powtarzać, powinien zgłosić się do lekarza - dodaje prof. Gaciong.

Zredukuj stres, chroń serce

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Warto nauczyć się go kontrolować szczególnie teraz, kiedy potęgujących go czynników jest więcej. Wcale nietrudno jest radzić sobie z napięciem emocjonalnym:
z Odżywiaj się regularnie. Twój organizm zaopatrzony w składniki odżywcze będzie lepiej znosił skutki stresu.

@Oddychaj prawidłowo. To dobry sposób na odprężenie i rozluźnienie. Kiedy znajdziesz się w stresującej sytuacji uspokój oddech, następnie wciągaj powietrze powoli przez 10 sekund. Takie ćwiczenie poprawia przepływ krwi w organizmie, przez co usprawnia się praca serca i całego układu krwionośnego.
@ Ogranicz spożywanie kawy i napojów alkoholowych. Podwyższają poziom adrenaliny we krwi i nasilają stres.
@Wykonuj proste ćwiczenia relaksacyjne. Ruch uwalnia endorfiny - grupę hormonów, które poprawiają nastrój.

z Szukaj wsparcia u rodziny i przyjaciół. Rozmowa pozwala rozładować napięcie emocjonalne.
Do niedawna sądzono, że każdy stres, wzmagając wydzielanie soków trawiennych, objawia się przede wszystkim wrzodem żołądka. Okazało się jednak, że pierwszymi objawami reakcji na stres bywają często choroby serca, nadciśnienie lub choroba wieńcowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna