NIE dla wysokich cen za wodę i ścieki. Wody Polskie blokują podwyżki

Materiał informacyjny Wody Polskie
Udostępnij:
„Nigdy nie zgodzę się, by Polacy przepłacali za wodę. Choćbym miał odbyć jeszcze kolejnych 100 spraw sądowych, Wody Polskie zawsze będą stały po stronie mieszkańców” – mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Od 2021 roku trwa kolejny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki na kolejne 3 lata. Od niedawna regulatorem, który zatwierdza lub odrzuca propozycję podwyżki lub, niezwykle rzadko, obniżki ceny są Wody Polskie. To one stanęły przed bardzo odpowiedzialnym i wymagającym zadaniem – zweryfikowaniem, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, słusznie czy sztucznie walczą o wyższe ceny.

Aktualnie mieszkańcy Polski płacą średnio za dostarczanie wody 3,88 zł/m3, a za odprowadzanie ścieków 7,57 zł/m3. Najmniej za wodę płacą odbiorcy w województwie podlaskim – 2,76 zł/m3, najwięcej w województwie śląskim - 5,77/m3. Odprowadzanie ścieków najtańsze jest w województwie podkarpackim - 6,34/m3, najdroższe w województwie śląskim – 9,54/m3.

„Wiąże się to ze skomplikowanym procesem formalnym. Dokładnie analizujemy każdy wniosek taryfowy, nie tylko pod względem zasadności cen, ale także zgodności z prawem. Trudno w to uwierzyć, ale mimo naszych licznych wskazówek, wciąż są przedsiębiorstwa, które nie chcą złożyć prawidłowego wniosku. Mało tego, zamiast się dogadać i poprawić formalności, zupełnie bezzasadnie oskarżają Wody Polskie” – mówi Daca.

Tak jest na przykład w Białymstoku, gdzie zatwierdzanie taryf toczy się od lutego 2021 roku i wciąż nie dobiega końca. Z czego to wynika? Białostockie Wodociągi zamiast zadbać o interes mieszkańców, nie spełniają wymogów formalnych, ale od ponad roku walczą jak lwy. O co? O to, by mieszkańcy płacili więcej.

„Rozumiemy skomplikowaną sytuację ekonomiczną, rosnącą inflację. Jednak nie możemy działać poza prawem. I podkreślam – nie jesteśmy zainteresowani przejęciem wodociągów, jak niektórzy próbują sugerować” - mówi prezes Wód Polskich – „Mamy wystarczająco dużo zadań” – dodaje.

Wody Polskie stoją na straży niskich cen za wodę i ścieki, odmawiając zatwierdzenia wniosków taryfowych zawierających skokowe podwyżki cen. Większość proponowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne podwyżek sięga kilku procent, zdarzają się jednak wnioski, w których przedsiębiorstwa chcą podwyższyć cenę o kilkadziesiąt, a nawet 100%. Wody Polskie podważają takie taryfy. Największe podwyżki za dostarczenie wody czekają mieszkańców województwa małopolskiego – 9,90%, a najmniejsze mieszkańców województwa lubelskiego – 6,84%. Odbiór ścieków najbardziej zdrożeje w województwie kujawsko-pomorskim – 9,85%, a najmniej w województwie podlaskim – 5,26%. Ponad 200 gmin wsparło swoich mieszkańców przez dopłaty, co pozwoliło obniżyć rachunki za wodę i ścieki, choć w skali kraju to nadal niewielki procent.

Zatwierdzanie taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków jest zadaniem bardzo niewdzięcznym. Świadczy o tym liczba procesów sądowych wytaczanych Wodom Polskim, choć liczby mówią same za siebie: z blisko 80 rozstrzygniętych spraw, tylko 4 miały niekorzystny dla regulatora wynik.

Właścicielem przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych są samorządy. I to im powinno zależeć, by ceny, szczególnie teraz, nie wzrosły dramatycznie. Jednak część z nich próbuje zarabiać. I może stąd wynika upór. Wody Polskie informują, że w latach 2015 – 2019 przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne wypłaciły swoim właścicielom, czyli gminom, ponad pół miliarda złotych w formie dywidend. To niedopuszczalne, bo woda jest przede wszystkim podstawowym, dobrem wspólnym i nikt nie ma prawa dysponować nią nieuczciwie. Dlatego rolą niezależnego regulatora jest troska o to, by za wodę i ścieki nie przepłacać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: NIE dla wysokich cen za wodę i ścieki. Wody Polskie blokują podwyżki - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie