MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnuj jedzenia! Zachęca Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" (zdjęcia)

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga w piątek 14.10, zorganizowało akcję z okazji Światowego Dnia Żywności. Pomysłodawcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę, by nie marnować żywności. Nie zabrakło, więc porad, jak wykorzystać produkty do potraw w trendzie zero waste.
Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga w piątek 14.10, zorganizowało akcję z okazji Światowego Dnia Żywności. Pomysłodawcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę, by nie marnować żywności. Nie zabrakło, więc porad, jak wykorzystać produkty do potraw w trendzie zero waste. Wojciech Wojtkielewicz
Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga w piątek 14.10, zorganizowało akcję z okazji Światowego Dnia Żywności. Pomysłodawcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę, by nie marnować żywności. Nie zabrakło, więc porad, jak wykorzystać produkty do potraw w trendzie zero waste.

Co zrobić, by nie marnować żywności?

FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi jedną trzecią całej produkowanej żywności.

W Polsce jest to 9 milionów ton żywności zmarnowanej rocznie. Z niej można by było przygotować 18 miliardów obiadów. Obecnie 62% marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych, tylko 5  % ze sklepów.

W niedzielę, 16 października przypada Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", apelowało podczas piątkowej akcji (14.10), by ratować żywność przed wyrzucaniem.

- Chcemy zwrócić szczególną uwagę, na to, by nie marnować żywności, którą jesteśmy wstanie wyprodukować, żeby służyła ona potrzebującym. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga od lat wspomaga i karmi swoich podopiecznych, tych, którzy pragną takiej pomocy żywnościowej. Lawinowo wzrasta liczba potrzebujących. W ciągu tygodnia karmimy już ponad 1 tys. osób – powiedział Krzysztof Paliński, prezes Stowarzyszenia "Droga".

Przyznał, że pomoc ta, możliwa jest dzięki współpracy z Giełdą Rolno-Towarową i sprzedawcami.

W działanie przez ten czas włączyło się 40 najemców, handlarzy z Giełdy, przekazując blisko 3200 kg żywności.

- Mamy nadzieję, że to dopiero początek. Chcemy wspólnie ratować żywność, uświadamiać i edukować klientów. Punkty handlowe, wspomagają żywnością podopiecznych. Przeciętnie w ciągu 3 miesięcy, ponad tysiąc kilogramów żywności, trafia do potrzebujących. Bardzo jesteśmy wdzięczni za to - dodał Paliński.

Odpadami na terenie Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego zarządza Firma Kokon.

- Jest to przedostatnie ogniowo, z tego względu, że wszystkie elementy sprzedażowe – niepotrzebne i do zbycia, trafiają do nas. Dzięki temu zyskujemy 35 ton miesięcznie odpadów wycofanych z obiegu: żywnościowe, towarowe, techniczne, a nawet odpady niechciane – powiedział Jarosław Tarachoń, z firmy Kokon.

Podkreślił, że system od 2 lat działa przy użyciu pojemników do segregacji i 10 kontenerów specjalistycznych do odpadów.

- Dziś można powiedzieć, że system ten jest zadowalający – ocenił. - Pozyskujemy makulaturę, folię, plastiki i odpady komunalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Francja obawia się szpiegów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie marnuj jedzenia! Zachęca Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna