Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie spieszy im się na emeryturę. Z fotelem trudno się pożegnać

Tomasz Kubaszewski [email protected]
R. Mogilewski
A w mieście nie ma pracy dla młodych i wykształconych.

Z dobrze opłacanymi stanowiskami nie mogą się rozstać. Twierdzą, że jeszcze mają siły, by odpowiednio wywiązywać się z tego, czym się zajmują. W samych tylko Suwałkach zarejestrowanych jest tymczasem 769 bezrobotnych z wyższym wykształceniem.

- To oczywiste, że osoby, które uzyskały uprawnienia emerytalne powinny z nich skorzystać, choćby dlatego, by nie blokować miejsc pracy młodym ludziom - mówi Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy suwalskiego ratusza, który od pewnego czasu próbuje ściągać do miasta absolwentów renomowanych polskich uczelni. - Nie ma natomiast żadnego przepisu, które zezwalałby na nakazanie komukolwiek, aby na emeryturę się udał.

120 procent normy

Suwalskim rekordzistą w instytucjach publicznych jest Henryk Bogdan. W tym roku skończy 70 lat. To były poseł, wiceprezes PSL w woj. podlaskim. Jest zastępcą dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Suwałkach.

- Filia pod jego kierownictwem działa bardzo dobrze, o czym świadczą wyniki uzyskane w ubiegłym roku - mówi Wojciech Adamczyk z warszawskiego biur rzecznika prasowego ANR. - W 2013 r. w Suwałkach sprzedano prawie 9 tysięcy hektarów państwowych gruntów, wykonując plan sprzedaży na poziomie 122 proc.

- Jesteśmy dumni, kiedy nasi koledzy pełnią wysokie stanowiska - wyjaśnia z kolei Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda, a zarazem regionalny lider PSL.
Zapewnia, że ta partia nie prowadzi polityki kadrowej w Agencji. - Czuję potrzebę wspierania młodych ludzi, ale mam też szacunek dla starszych - dodaje wicewojewoda. Jego zdaniem, PSL robi wiele, by tworzyć odpowiednie warunki do podejmowania pracy i działalności gospodarczej przez młodych Polaków.

Spółdzielnia się starzeje

Krzysztof Mażul, prezes największej w mieście Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, skończy jesienią 66 lat. I też na emeryturę się nie wybiera.
Inna osoba z tej samej instytucji, kierownik osiedla Centrum, a zarazem miejski radny Stanisław Sieczkowski obchodził niedawno 65 urodziny.

Karol Korneluk, przewodniczący rady nadzorczej SSM, człowiek młody uważa, że po osiągnięciu wieku emerytalnego powinno się odchodzić z pracy.
- W Suwałkach dla młodych, wykształconych nie ma praktycznie żadnych ciekawych ofert - mówi. - Trudno się dziwić, że ludzie z miasta wyjeżdżają, albo że nie chcą do niego wracać.

Przewodniczący wolałby, aby w największej w mieście spółdzielni o tym się pamiętało.

Pokaźna gotówka

Sporo obecnych lub przyszłych emerytów pracuje w instytucjach podlegających pod władze miasta. Zastępca dyrektora OSiR 66 lat skończy za dwa tygodnie. Tadeusz Zamaro, główny specjalista w Domu Pomocy Społecznej "Kalina" i miejski radny niedawno obchodził swoje 65-lecie. Jesienią ten wiek osiągnie Janusz Krzyżewski, były marszałek woj. podlaskiego z SLD, a obecnie dyrektor w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Czy zamierza pracować dalej, na razie nie wiadomo.

J. Filipowicz informuje, że miasto pyta osoby, które osiągają wiek emerytalny o ich dalsze plany. Jednak nie po to, by cokolwiek wymuszać, lecz żeby być przygotowanym do wypłacenia należnych świadczeń i zarezerwowania ich w miejskiej kasie.

Dwa lata temu pisaliśmy o przypadku Witaliasza Rychlika, ówczesnego prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, czyli miejskiej spółki. Choć rok wcześniej osiągnął wiek emerytalny, pracował dalej. Dociągnął tak do momentu, gdy stuknęło mu okrągłe 20 lat pracy w Wodociągach. A za to należy się nagroda jubileuszowa.

Wówczas złożył rezygnację ze stanowiska prezesa. Został jednak zatrudniony jako dyrektor. Wtedy okazało się, że w związku z tym dostanie jeszcze wyższą nagrodę jubileuszową. Jako prezes otrzymałby dwukrotność pensji. Jako dyrektor - czterokrotność. W grę małe kwoty bynajmniej nie wchodziły. W. Rychlik w końcu odszedł na emeryturę. Wraz z pokaźną gotówką w portfelu. Na emeryckie życie z całą pewnością wystarczy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna