Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie spoczywaj na laurach. Ucz się całe życie

Magdalena Prus
Szkoły policealne >> W szybki sposób dają szansę na nowy zawód

Zdobycie nowego zawodu, przekwalifikowanie się, uzyskanie potwierdzenia uprawnień na papierze - powody, dla których trafiamy do szkół policealnych są bardzo różne. Jedno jest pewne. Przekonanie, że wystarczy skończyć jedną szkołę i mieć jeden zawód - od dawna nie ma racji bytu.
- Trzeba budzić w ludziach świadomość, że w naszych czasach trzeba się uczyć przez całe życie - tłumaczy Bożena Krasnodębska, dyrektorka Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.
Rynek pracy bardzo szybko się zmienia i trzeba za nim nadążać. Nie każdy ma czas ma podejmowanie kilkuletnich studiów. Tym bardziej, jeśli jedne już skończył. Jest na to rada.
- Szkoły policealne, zwłaszcza te bezpłatne cieszą się wielką popularnością zwłaszcza ze względu na to, że w szybki sposób, rok lub dwa lata, można uzyskać tu zawód - wyjaśnia Bożena Krasnodębska.
Jak mówi, większość słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego stanowią ludzie po trzydziestce, którzy chcą się szybko przekwalifikować oraz studenci, bardzo często kierunków humanistycznych. Wiedzą oni doskonale, że po ich kierunku studiów będzie im ciężko znaleźć pracę, dlatego chcą mieć w zanadrzu inny zawód.
- Ci młodzi ludzie przeważnie wybierają takie kierunki jak technik cyfrowych procesów graficznych albo technik administracji i prac biurowych - mówi dyrektorka CKU. - Studenci ekonomii uczą się u nas na technika prac biurowych, w ten sposób uzupełniają wiedzę teoretyczną zdobytą na studiach umiejętnościami typowo praktycznymi.
W Centrum Kształcenia Ustawicznego słuchacze prowadzą np. firmę symulacyjną na realnych dokumentach. Dzięki temu, kiedy trafiają do zakładu pracy, są od razu wprowadzone w stanowisko pracy.
Szkoły policealne śledzą dokładnie zmieniający się rynek i otwierają kierunki, na które jest właśnie zapotrzebowanie.
- Tak było kilka lat temu kiedy kształciliśmy dekarzy i cieśli, których brakowało na rynku - mówi dyrektorka CKU. - W tym momencie wielkim zainteresowaniem cieszy się florysta, technik cyfrowych procesów graficznych oraz opiekunka środowiskowa. Patrząc na zmieniającą się demografię nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, opiekunowie w domach opieki społecznej będą w przyszłości bardzo potrzebni. Jednak do tego zawodu potrzebne są predyspozycje psychologiczne.
W tym roku CKU startuje też z nowym kierunkiem - opiekunka dziecięca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna