Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie sprzedasz płodów rolnych bez umowy. Obowiązują nowe przepisy

Redakcja
Sprzedający płody rolne teraz otrzyma umowę, w której będzie miał określoną m.in. cenę oraz terminy i procedury płatności
Sprzedający płody rolne teraz otrzyma umowę, w której będzie miał określoną m.in. cenę oraz terminy i procedury płatności Archiwum
Od 11 lutego firmy skupujące płody rolne muszą podpisywać z rolnikami umowy. Jeśli umowa nie zostanie podpisana lub będzie niewłaściwa - przedsiębiorca zapłaci dotkliwą karę.

Teraz każde dostarczenie produktów rolnych, m.in. zbóż, owoców, warzyw, jaj, mięsa –  z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej – wymaga pisemnej umowy spełniającej określone warunki. **Na zasadzie odstępstwa umowa nie jest wymagana w przypadku, gdy produkty są dostarczane przez producenta (rolnika) do spółdzielni, której producent jest członkiem.

– Nowe przepisy mają wzmocnić pozycję rolnika w łańcuchu żywnościowym. Czy wzmocnią? Zobaczymy  – mówi  Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. – Może nowe przepisy pomogą rolnikom przy dochodzeniu swoich praw – dodaje.

Uważa, że jest to krok wykonany w dobrym kierunku. Są takie praktyki, kiedy przedsiębiorca umawia się z rolnikiem na określoną cenę, a później i tak płaci mniej, bo  potrąci za poszczególne parametry.

Podlascy gospodarze są przekonani, że jeżeli firmy, które będą podpisywać umowy, nie zechcą zaniżyć ceny, na pewno wzmocni to pozycję rolników. Bo jeśli rolnik będzie miał określoną w umowie cenę, firma nie będzie mogła się wycofać. Ale  trzeba pamiętać, że mechanizm będzie działał w dwie strony.

 

– Jeśli chodzi o trzodę chlewną, to jej cena zmienia się bardzo szybko – zauważa Karol Palkowski, producent trzody ze wsi Chobotki w gm. Knyszyn. – Trudno więc będzie   określić ją w umowie.

Zastanawia się on nad tym, czy jednak firmy skupujące trzodę nie zatrudnią specjalistów, którzy skonstruują te umowy tak, że będą one wiążące tylko dla rolników, a przedsiębiorca nie będzie miał żadnych obowiązków. Tak jest teraz, dlatego rolnicy nie chcą podpisywać umów.

Umowa na dostawę produktów rolnych musi być sporządzona w formie pisemnej przed dostawą. Co powinna zawierać? Przede wszystkim takie elementy jak:  cenę do zapłaty za dostawę; ilość i parametry jakościowe dostarczanych produktów rolnych wraz z terminem realizacji dostaw; okres obowiązywania umowy; terminyi procedury płatności; ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy produktów rolnych; przepisy mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej.

Umowa może być sporządzana na czas ograniczony lub nieograniczony. Powinna zawierać klauzule dotyczące możliwości jej rozwiązania.

Obecnie nie jest uregulowany minimalny okres obowiązywania umowy. Jednak minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, minimalny okres obowiązywania umowy oraz minimalny okres od zawarcia umowy do realizacji dostawy.

 

Organem uprawnionym do kontroli i nakładania kar pieniężnych będzie dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego właściwy według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy. 

Barbara Kociakowska

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna