Nie sprzedawaj trucizny nieletnim!

Adam Sobolewski [email protected]
- Za sprzedaż papierosów osobom w wieku poniżej 18 lat grozi 500-złotowy mandat - przestrzega Mariusz Dremo z ełckiej straży miejskiej. Obok Paulina Hak, uczestniczka wczorajszej akcji STOP 18!
- Za sprzedaż papierosów osobom w wieku poniżej 18 lat grozi 500-złotowy mandat - przestrzega Mariusz Dremo z ełckiej straży miejskiej. Obok Paulina Hak, uczestniczka wczorajszej akcji STOP 18! A. Sobolewski
Udostępnij:
Ełk. Dwudziestu uczniów ełckich szkół średnich wraz z policjantami i strażnikami miejskimi przypominało wczoraj handlowcom, że nie mogą sprzedawać papierosów nieletnim.

Wszystko w ramach akcji STOP 18!, która ma doprowadzić do zmniejszenia palenia wśród młodzieży. A jest z czym walczyć, gdyż palenie wśród uczniów ełckich szkół wciąż jest modne.

Chowają się w bramach
38 proc. uczniów drugich klas średnich w Ełku przyznaje, że w ich środowisku pali połowa osób. Tylko 14 proc. uczniów klas szóstych szkoły podstawowej wskazało, że wśród ich rówieśników pali mniejszość. Problem jest widoczny przed szkołami, gdzie młodzi ludzie gromadzą się na przerwach na dymka.
- Rzeczywiście, to jest plaga, którą trudno wyplenić - przyznaje Artur Jamrożek, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Ełku. - Szkoła jest otwarta i trudno zakazać uczniom wychodzenia z niej. Chowają się za okolicznymi sklepami i w bramach, gdzie popalają. Nie wystawię przecież w tych miejscach nauczyciela, żeby czuwał nad porządkiem, gdyż ten potrzebny jest na szkolnych korytarzach.
Nieletnich palaczy czasami wyłapują strażnicy miejscy.
- Jeśli są sygnały od mieszkańców, to reagujemy na to zjawisko - mówi Mariusz Dremo z ełckiej Straży Miejskiej, koordynator akcji Stop 18! - Delikwentów, którzy palą na przerwach, odprowadzamy do szkoły.

Nie przestrzegają prawa
Sposobem na ograniczenie palenia wśród młodzieży jest uświadomienie sprzedawcom wyrobów tytoniowych, że w przypadku wątpliwości, co do wieku kupującego, mają obowiązek zapytać o jego dowód. To ważna sprawa, gdyż z danych ogólnopolskich wynika, że aż trzy czwarte osób stojących za ladami lub siedzących przy kasach sprzedałoby papierosy osobie wyglądającej na mniej niż 18 lat.
- Sprzedawcy pozytywnie reagują na nasze słowa - mówi Paulina Hak, uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Ełku, uczestniczka wczorajszej wyprawy po sklepach. - Ja nie palę i szczycę się tym. Za głupią uważam postawę innych, którzy sięgają po papierosa, żeby udowodnić, że są już dorośli.

Opinia:
Iwona Nowakowska,
terapeutka uzależnień z Ełku

- Papierosy wśród młodych ludzi to często początek sięgania po inne, mocniejsze używki - alkohol i narkotyki, dlatego nie można lekceważyć tego zjawiska. Ciekawość i chęć bycia dorosłym sprawiają, że papierosy są wśród młodzieży modne. Do tych, którzy nie palą, przylega etykieta lizusa i donosiciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.zieloni-bialystok.w.pl
EKOLOGIA+ WEGETARIANIZM= BEZ MIĘSA BEZ UZALEŻNIEŃ NARKOMANII CHORÓB ALKOHOLIZMU NIE UCIEKAJA OD ŻYCIA NIE ZAGŁUSZAJA SUMIENIA NIE MUSZĄ DEZYNFEKOWAĆ ROZKŁADAJĄCYCH SIE TŁUSTYCH MIĘSNYCH RESZTEK W SWOIM ORGANIZMIE.SA ZDROWI I SZCZESLIWI BEZ ALKOHOLU ITP.TOKSYN
WEGETARIANIE BEZ MIĘSA ZDROWI SZCZESLIWI BEZ UZYWEK NARKOTYKÓW ALKOHOLU PAPIEROSÓW ICH WYRZUTÓW SUMIENIA NIE TRZEBA ZAGLUSZAC BO DOBRO I ZŁO POWRACA DO SPRAWCY DAJAC SZCZESCIE LUB CIERPIENIE ZDROWIE/CHOROBY

WEGETARIANIE EKOLODZY SĄ ZDROWI SZCZEŚLIWI BEZ UZALEŻNIEŃ PAPIEROSÓW ZATRUCIA ŚRODOWISKA NIE UCIEKAJĄ OD ŚWIATA
RZECZYWISTOŚCI BEZ WYRZUTÓW SUMIENIA DO ZAGŁUSZENIA BO DOBRO I ZŁO POWRACA DO SPRAWCY DAJĄC SZCZĘŚCIE LUB CIERPIENIE, ZDROWIE LUB CHOROBY

TYLKO WEGETARIANIZM=ZDROWA DIETA=BEZ MIĘSA,UŻYWEK=MITY PRODUCENTÓW O„NIESZKODLIWOŚCI” MAJĄ ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ UŻYWEK I WYMYSLAJĄ JE PRODUCENCI UKRYWAJĄC ICH SZKODLIWOŚC NP.
"CUKIER KRZEPI" = cukier psuje zęby
"PIJ MLEKO BĘDZIESZ WIELKI" = poszukaj artykułu "PIJ MLEKO BĘDZIESZ KALEKĄ" = mleko krowy jest zdrowe dla cielaków ale nie dla ludzi, tym bardziej dorosłych a nie dzieci
"ALKOHOL W MAŁYCH ILOŚCIACH np. wino PRZECIWDZIAŁA MIAŻDZYCY" alkohol pity regularnie powoduje martwicę wątroby, zatruwa organizm i prowadzi do uzależnienia (szczególnie regularnie, małe dawki)
WEŹ GŁEBOKI ODDECH BEZ PAPIERÓSÓW TO CIE USPOKOI BARDZIEJ NIŻ PAPIEROSY

NIE BAWI MNIE BYĆ NIEWOLNIKIEM
KTÓREGO ROZRYWKA JEST TYLKO PICIE
KTÓRY UPIJA SIĘ DLA ROZRYWKI
Z ROZPACZY ZE JEST NIEWOLNIKIEM www.DEZERTER.ART.PL
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie