MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko do bukietu. Zalej wrzątkiem i pij. Ta herbata oczyści, odmłodzi, pomoże wyleczyć przeziębienie i poprawi wzrok

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdobi słynne obrazy, pięknie wygląda w wazonie, ale też ma lecznicze właściwości i można go wykorzystać do przygotowania herbatki oczyszczającej z toksyn, odmładzającej i zwalczającej objawy przeziębienia. Płatki słonecznika są jadalne i mają wiele właściwości leczniczych.

Spis treści

Nie tylko do bukietu. Płatki słonecznika są jadalne i lecznicze

Znane z obrazu Van Gogha słoneczniki to nie tylko ozdoba ogrodów czy naszych wnętrz. Pięknie wyglądają w wazonie, ale możesz je też wykorzystać do przygotowania zdrowej herbatki oczyszczającej organizm, odmładzającej i wspomagającej trawienie oraz leczenie infekcji.

Płatki słonecznika zawdzięczają swój intensywny kolor obecności karotenoidów, a wśród nich luteinie, która działa antyoksydacyjnie i odmładzająco.
Płatki słonecznika zawdzięczają swój intensywny kolor obecności karotenoidów, a wśród nich luteinie, która działa antyoksydacyjnie i odmładzająco. azerbaijan stockers/freepik.com

Słonecznik zwyczajny należy do rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, w Europie uprawiany jest od XVI w. Najbardziej znane ze swoich zdrowotnych i odżywczych właściwości są pestki słonecznika i produkowany z nich olej słonecznikowy. Jednak mało kto wie, że płatki słonecznika również mają wiele właściwości leczniczych i można je jeść. Zawierają bowiem flawanoidy, karotenoidy i sole mineralne.

Właściwości płatków słonecznika:

  • przeciwzapalne,

  • antyoksydacyjne,

  • przeciwgorączkowe,

  • lekko napotne,

  • żółciopędne,

  • oczyszczające,

  • wspomagają trawienie,

  • pobudzają metabolizm,

  • poprawiają apetyt.

Na co pomagają płatki słonecznika?

Płatki kwiatów słonecznika są bogate w luteinę, która ma działanie antyoksydacyjne. To właśnie jej zawdzięczają swój intensywnie żółty kolor, bo jest ona związkiem należącym do karotenoidów (występuje też w marchewce czy szpinaku). Likwiduje ona wolne rodniki odpowiadające za niszczenie komórek organizmu, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Napar z płatków słonecznika odmładza, można go również stosować do przemywania skóry trądzikowej i łojotokowej. Oczyszcza ją i zmniejsza przetłuszczanie.

Luteina zawarta w płatkach słonecznika wpływa także korzystnie na wzrok, poprawia ostrość widzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, a także chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Herbatka z płatków słonecznika sprawdzi się przy łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych takich jak katar, kaszel, ból gardła, a także w chorobach płuc i oskrzeli. Łagodzi kaszel, działa wykrztuśnie, więc ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych, obniża gorączkę.

Działa nawilżająco i powlekająco na śluzówkę dróg oddechowych oraz układu trawiennego. Przyspiesza metabolizm i wspomaga trawienie, więc warto ją pić w czasie niestrawności, bólów brzucha, wzdęć czy zgagi.

Pomocniczo można ją też stosować w chorobach układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, zaćmę, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Alzheimera, alergię, choroby wątroby i nerek.

Jak zrobić herbatę ze słonecznika?

Płatki słonecznika możesz zebrać i zasuszyć samodzielnie z własnego ogrodu. Możesz je też kupić gotowe do zaparzenia i picia lub przygotowywania toniku. Dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością lub niektórych aptekach. Płatki słonecznika są również jadalne na surowo i będą piękną ozdobą zarówno słodkich, jak i wytrawnych dań.

Składniki:

  • 2 łyżeczki kwiatów słonecznika,

  • 250 ml wrzącej wody.

Jak przygotować herbatę z płatków słonecznika?

  1. Płatki słonecznika zalej wrzącą wodą.

  2. Parz 10-15 minut pod przykryciem.

  3. Podana porcja jest porcją dzienną.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna