Nie ważne czy dobry czy zły. Dostanie pieniądze

Tomasz Kubaszewski, jsz [email protected]
Udostępnij:
Najwięcej środków pochłoną "trzynastki" dla nauczycieli.

Ale dodatkowe pieniądze otrzymają też prezydent, jego zastępcy i, najprawdopodobniej, prezesi spółek komunalnych. Tutaj w grę wchodzą już poważne kwoty, przekraczające 10 tys. zł.

Co roku jest to samo. Ludzie dostają dodatkową pensję bez względu na to, czy w minionym roku cokolwiek pożytecznego zrobili. Wystarczyć być nauczycielem czy urzędnikiem.

- "Trzynastki" to pozostałość minionego systemu - mówi Anatoliusz Kopczuk, wykładowca z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. - Jest to rozwiązanie nieefektywne, bo wszelkiego rodzaju dodatki do pensji powinny wynikać z jakości pracy. Tymczasem w budżetówce "trzynastka" to raczej coś, co się należy, niż motywacja do wysiłku.

Ratuszowa średnia

Na przekraczającą 5 mln zł (brutto) kwotę, która zostanie wydana z budżetu Suwałk, składają się dodatkowe pensje nauczycieli szkół i przedszkoli, pracowników obsługi tych placówek oraz miejskich urzędników. Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy ratusza przypomina, że np. nauczyciel dyplomowany zarabia 4,6 tys. zł brutto. Z kolei średnia pensja w urzędzie miejskim, to 3,1 tys. zł brutto.

- Wypłata "trzynastek" wynika z ogólnopolskich przepisów - dodaje J. Fili-powicz. - Żeby otrzymać ją w pełnej wysokości trzeba przepracować cały rok kalendarzowy. Mniej otrzymują natomiast ci, którzy pracowali przynajmniej pół roku.

Podatnicy dopłacają

Dodatkowe wynagrodzenie otrzymają też lub już otrzymali pracownicy miejskich spółek - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

- U nas wynika to z z obowiązującego od lat regulaminu - mówi Tadeusz Szaciło, prezes tej ostatniej spółki. - Tyle, że nie są to "trzynastki", lecz "roczne premie regulaminowe".

Sposób naliczania jest jednak taki sam.

W PWiK reguluje to z kolei układ zbiorowy. "Trzynastki" otrzymali już również pracownicy PGK. Do tej ostatniej spółki, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, suwalscy podatnicy muszą regularnie dopłacać.

"Trzynastki" otrzymują też zwykle prezesi firm. Zależy to jednak od rad nadzorczych, albo - walnego zgromadzenia udziałowców, czyli tak naprawdę - prezydenta Suwałk. - W naszym przypadku takie walne odbywa się zwykle w połowie roku i jest związane z oceną pracy spółki - wyjaśnia prezes PEC. - Jeżeli wyniki są dobre, dodatkowe wynagrodzenie jest przyznawane.

Ile wyniesie średnia "trzynastka" w spółkach miejskich? Jarosław Filipowicz odmawia odpowiedzi na to pytanie. Twierdzi, że gdyby podał wysokość średniej pensji w spółkach, których właścicielem są tak naprawdę wszyscy suwalscy podatnicy, informacja ta nie byłaby do końca rzetelna. Bo w średnią wliczone są zarobki kierownictwa, ale też np. nagrody jubileuszowe. - Mogę powiedzieć tyle, że ze wszystkich spółek najniższa średnia jest w PGK, zaś wszędzie jest wyższa niż w urzędzie miejskim - dodaje.

Wojewoda nie dostanie

"Trzynastkę" otrzymają też policjanci, strażnicy graniczni, urzędnicy wojewody oraz pracownicy urzędu marszałkowskiego. Średnia wypłata w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wyniesie 3,2 tys. zł brutto. Natomiast w urzędzie marszałkowskim - 3 tys. zł.

Ciekawostką jest to, że tego typu przywileju pozbawieni są najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Wojewoda podlaski nie dostanie więc nic.

Zmienić to?

Tego typu gratyfikacja finansowa nie występuje praktycznie w żadnych firmach prywatnych. - One muszą wypracować zyski, na przywileje dla pracowników musiałyby zarobić - zauważa Zbigniew Sulewski z Centrum im. A. Smitha. - Urzędy nie muszą.

Ekonomiści podkreślają też to, że "trzynastkę" otrzymują osoby, które i tak bardzo dużo zarabiają. - Chyba sytuacja dojrzała do zmiany tych anachronicznych przepisów - mówią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kajoj
i ku*** mać jest kryzys bo przecie żtrzeba zaciskać pasa , płatne parkingi itp.
b
bis
Dlaczego redakcyjny bałwan usuwa wpisy ?
j
janosik
A nie/ważne to się pisze osobno???
s
suwalczak
Komuna w Polsce ma sie dobrze!W koncu rzadza PO_bolszwiki!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie