Nie wiemy, co z nami będzie

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Uczniowie i nauczyciele z ZS nr 3 nie mogą pogodzić się z planami zamknięcia szkoły. Liczą, że wojewoda uchyli uchwałę w sprawie zamiaru jej likwidacji.
Uczniowie i nauczyciele z ZS nr 3 nie mogą pogodzić się z planami zamknięcia szkoły. Liczą, że wojewoda uchyli uchwałę w sprawie zamiaru jej likwidacji.
Udostępnij:
Nauczyciele, uczniowie i rodzice nie zgadzają się na zmiany.

Jeszcze w tym tygodniu złożymy do wojewody wniosek o unieważnienie uchwały w sprawie likwidacji Zespołu Szkół nr 3 w Ełku - zapowiada Andrzej Zdanowski, radny powiatowy. Podobnych skarg w całym województwie może być znacznie więcej. Do warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty wpłynęło aż 146 wniosków w sprawie likwidacji, przekształcenia lub połączenia przedszkoli, szkół lub ich filii.

Do końca lutego wszystkie samorządy, które rozważają likwidację szkół, musiały podjąć odpowiednie uchwały i zgłosić to do kuratorium. Do olsztyńskiego wpłynęło aż 146 takich wniosków. Zdecydowana większość z nich, bo aż 106, dotyczy stopniowej likwidacji lub przekształcenia szkół zawodowych. Są to wszystkie szkoły dla dorosłych, licea profilowane lub szkoły zawodowe, w których zmienił się cykl kształcenia z dwu na trzyletni. Jak wyjaśniają urzędnicy, są to tylko zmiany organizacyjne.

Wśród pozostałych wniosków są te dotyczące likwidacji szkół podstawowych, filii albo przekształcenia placówek w filie.

Na ostatniej sesji radni powiatu ełckiego większością głosów przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół nr 3.

- Nie padły żadne deklaracje i zapewnienia na temat miejsc pracy dla naszych nauczycieli. Nastroje w szkole są fatalne. Boimy się i nie wiemy, co dalej będzie - mówi Danuta Sawicka- Malz, dyrektor ZS nr 3.
Uczniowie i nauczyciele liczą, że uchwała o zamiarze likwidacji szkoły zostanie uchylona. Pismo w tej sprawie do wojewody jeszcze w tym tygodniu skierują opozycyjni radni z powiatu ełckiego.

- Naszym zdaniem jest kilka powodów, żeby uchylić uchwałę. Między innymi dlatego, że nie dostaliśmy informacji o planach zagospodarowania budynku po likwidacji szkoły, a rodzice nie zostali skutecznie o tym zamiarze powiadomieni - wyjaśnia Andrzej Zdanowski.

Jeszcze większe niezadowolenie plany likwidacji szkoły podstawowej wywołały w Ostródzie. Po podjęciu tej decyzji grupa mieszkańców rozpoczęła zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Do olsztyńskiego kuratorium wpłynęło także 9 wniosków dotyczących przekazania szkół podstawowych stowarzyszeniom.

Gmina Wydminy z powodów finansowych chciała powierzyć prowadzenie placówek w Talkach i Zelkach łomżyńskiemu Edukatorowi. W pierwszej z nich powstał Społeczny Komitet Obrony Szkoły. Po kilku burzliwych spotkaniach samorządowcy zrezygnowali z tego pomysłu. Przynajmniej na razie.

- Nie wiemy, co będzie dalej. Nie mamy pewności, że gmina nie wróci do tego pomysłu. Bo decyzję o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu można podjąć w każdej chwili - mówi Elżbieta Naruszewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Talkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zuzia
No to antagoniści Zespołu Szkół nr 3 w Ełku ucinają sobie pogaduchy.Szkoły nie ma, ale jak można okazać ciepłe uczucia komuś, kogo się skrzywdziło. Przecież przypominają o niedemokratycznej demokracji. Szacun dla społeczności Zespołu Szkół nr 3 za wyłączenie się z tej żenady. Macie ludziska poziom.
A
Adam
Popieram realistę, choć z tymi tytułami to przegiął albo się pomylił. Co do pana radnego Zdanowskiego, to fakt, że robi wszystko aby zaistnieć na forum społecznym - raczej mu to nie wychodzi, bo plany zawsze palą na panewce. Ale jak mogłoby być inaczej mając taki charakterek. Panie Andrzeju, ma pan swoje kilka minut ale aby je wykorzystac konstruktywnie to nie - lepiej głosić populistyczne hasła licząc, że ktoś się nabierze, a to błąd. Powinien Pan zająć się bardziej praca zawodową i tam się spełniać, bo jak wieść niesie zastać Pana w szkole to raczej trudno.
N
No litości
Ludziska, jak to nie wiemy co z nami będzie? Temat jest wałkowany już od miesięcy, czytałem o tym na kilku forach, w kilkunastu artykułach prasowych. Już każdy w tym mieście wie co z wami będzie. Jeżeli w tej szkole uczą się i pracują ludzie, do których nie docierają proste komunikaty, to nie dziwię się, że was zamykają
r
realista
A Pan Radny Zdanowski przechodzi samecho siebie. Plany wielokrotnie były wygłaszane na forum - choćby ostatnia sesja na której widać Pan Andrzej spał!! A powiadomienie skuteczne dotyczy rodziców których dotyczy likwidacja - a takich brak. Ponieważ dzieci wszystkich obecnych rodziców nie doświadczą likwidacji, bo wszyscy dokończą naukę w tej samej szkole. Zwykłe kłamstwo Pana Andrzeja i próba skłócenia dla zasady nie bo nie.
r
realista
Widzę , że Pani Dyrektor ZS3 ma kłamstwo we krwi. Twierdzi, że nikt nie dał deklaracji o zatrudnieniu nauczycieli i personelu. Wierutne kłamstwo rodem z TVN lub GW. Na ostatnie sesji starostowie wyraźnie potwierdzili własne i indywidualne zaangażowanie w rozmowy z dyrektorami pozostałych szkół i innych instytucji powiatowych w celu znalezienia miejsc pracy dla nauczycieli likwidowanej ZS3.
t
tol
Nauczyciele nauczycielom zgotowali ten los,dziwi mnie ze nie przygotowano na poczatku tej sprawy klimatu do rozsądnej debaty .Myslę że gdyby czesc nauczycieli dostapioło zaszczytu władzy w mieście czy powiecie ze względu na apanaże ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie