Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiemy, co z nami będzie

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Uczniowie i nauczyciele z ZS nr 3 nie mogą pogodzić się z planami zamknięcia szkoły. Liczą, że wojewoda uchyli uchwałę w sprawie zamiaru jej likwidacji.
Uczniowie i nauczyciele z ZS nr 3 nie mogą pogodzić się z planami zamknięcia szkoły. Liczą, że wojewoda uchyli uchwałę w sprawie zamiaru jej likwidacji.
Nauczyciele, uczniowie i rodzice nie zgadzają się na zmiany.

Jeszcze w tym tygodniu złożymy do wojewody wniosek o unieważnienie uchwały w sprawie likwidacji Zespołu Szkół nr 3 w Ełku - zapowiada Andrzej Zdanowski, radny powiatowy. Podobnych skarg w całym województwie może być znacznie więcej. Do warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty wpłynęło aż 146 wniosków w sprawie likwidacji, przekształcenia lub połączenia przedszkoli, szkół lub ich filii.

Do końca lutego wszystkie samorządy, które rozważają likwidację szkół, musiały podjąć odpowiednie uchwały i zgłosić to do kuratorium. Do olsztyńskiego wpłynęło aż 146 takich wniosków. Zdecydowana większość z nich, bo aż 106, dotyczy stopniowej likwidacji lub przekształcenia szkół zawodowych. Są to wszystkie szkoły dla dorosłych, licea profilowane lub szkoły zawodowe, w których zmienił się cykl kształcenia z dwu na trzyletni. Jak wyjaśniają urzędnicy, są to tylko zmiany organizacyjne.

Wśród pozostałych wniosków są te dotyczące likwidacji szkół podstawowych, filii albo przekształcenia placówek w filie.

Na ostatniej sesji radni powiatu ełckiego większością głosów przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół nr 3.

- Nie padły żadne deklaracje i zapewnienia na temat miejsc pracy dla naszych nauczycieli. Nastroje w szkole są fatalne. Boimy się i nie wiemy, co dalej będzie - mówi Danuta Sawicka- Malz, dyrektor ZS nr 3.
Uczniowie i nauczyciele liczą, że uchwała o zamiarze likwidacji szkoły zostanie uchylona. Pismo w tej sprawie do wojewody jeszcze w tym tygodniu skierują opozycyjni radni z powiatu ełckiego.

- Naszym zdaniem jest kilka powodów, żeby uchylić uchwałę. Między innymi dlatego, że nie dostaliśmy informacji o planach zagospodarowania budynku po likwidacji szkoły, a rodzice nie zostali skutecznie o tym zamiarze powiadomieni - wyjaśnia Andrzej Zdanowski.

Jeszcze większe niezadowolenie plany likwidacji szkoły podstawowej wywołały w Ostródzie. Po podjęciu tej decyzji grupa mieszkańców rozpoczęła zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Do olsztyńskiego kuratorium wpłynęło także 9 wniosków dotyczących przekazania szkół podstawowych stowarzyszeniom.

Gmina Wydminy z powodów finansowych chciała powierzyć prowadzenie placówek w Talkach i Zelkach łomżyńskiemu Edukatorowi. W pierwszej z nich powstał Społeczny Komitet Obrony Szkoły. Po kilku burzliwych spotkaniach samorządowcy zrezygnowali z tego pomysłu. Przynajmniej na razie.

- Nie wiemy, co będzie dalej. Nie mamy pewności, że gmina nie wróci do tego pomysłu. Bo decyzję o przekazaniu szkoły stowarzyszeniu można podjąć w każdej chwili - mówi Elżbieta Naruszewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Talkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna