Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienny pomysł w Knyszynie. Dyrekcja i rodzice zbierają na Facebooku pieniądze na remont szkoły

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
- Rozumiem, że gmina ma też inne wydatki, a składki są dobrowolne. Szukanie sponsorów to też nic nadzwyczajnego. Gdy byłam nauczycielką w jednej z białostockich szkół też to robiłam, dzięki temu udało się całkowicie wyremontować i wyposażyć dwie pracownie - podkreśla Magdalena Tywończuk.
- Rozumiem, że gmina ma też inne wydatki, a składki są dobrowolne. Szukanie sponsorów to też nic nadzwyczajnego. Gdy byłam nauczycielką w jednej z białostockich szkół też to robiłam, dzięki temu udało się całkowicie wyremontować i wyposażyć dwie pracownie - podkreśla Magdalena Tywończuk. Magdalena Tywończuk
Na niecodzienny pomysł wpadła dyrektorka szkoły w Knyszynie. Razem z rodzicami zbiera na FB pieniądze na remont placówki. Inicjatywę chwali burmistrz Knyszyna, który twierdzi, że gmina nie ma pieniędzy, aby pokryć koszty wszystkich remontów. Natomiast minister edukacji komentuje, że takie zbiórki prowadzone są w wielu - nawet o wiele bogatszych - gminach. Jednak zbiórka na FB jest pewnym novum.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wejście do szkoły zapraszało, a nie odstraszało wpłać dowolną kwotę na konto Rady Rodziców przy ZSO w Knyszynie. Nr konta 67 8076 0001 0000 1212 2000 0020.

Takie ogłoszenie pojawiło się na profilu facebookowym Magdaleny Tywończuk, która od grudnia zeszłego roku jest dyrektorką Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie. Z wpisu dowiemy się, że remontowane są właśnie łazienki, a szkoła planuje wyremontować korytarz. Inwestycję wsparły dwie prywatne firmy: Knauf (kupiła gipsy, podłoże cementowe, zaprawę samopoziomującą) oraz Basf (kupiła farby, fugi i kleje do terakoty).

- Bardzo wspiera nas również knyszyńska firma Euromix. Brakuje nam tylko i aż 4 tys. zł na zakup terakoty. Stąd nasz apel na FB - mówi Magdalena Tywończuk.

Czytaj też: Minister edukacji narodowej: Rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września w szkołach, uczniowie nie będą musieli zasłaniać nosa i ust

Zbieranie pieniędzy na remont szkoły na FB jest jednak dość niecodzienne. Ktoś może spytać, gdzie jest gmina? Gdzie polskie państwo? Żeby placówki oświatowe musiały szukać sponsorów, prosić rodziców itd.

- Rozumiem, że gmina ma też inne wydatki, a składki są dobrowolne. Szukanie sponsorów to też nic nadzwyczajnego. Gdy byłam nauczycielką w jednej z białostockich szkół też to robiłam, dzięki temu udało się całkowicie wyremontować i wyposażyć dwie pracownie. Zamiast siedzieć z założonymi rękami i czekać, trzeba działać. I to najlepiej nie poprzez wysyłanie maili czy dzwonienie, ale osobisty kontakt. Rodzice są najlepszymi partnerami szkoły i chętnie wspierają tego typu inicjatywy - przecież chodzi o ich dzieci. Tak udało mi się pozyskać sponsorów, środki. I w ten sposób aktywizuję też lokalną społeczność - podkreśla Magdalena Tywończuk.

Dodaje, że ma jeszcze wiele planów i marzeń związanych z tą placówką. - Wierzę, że wspólnie z uczniami, rodzicami i organem prowadzącym uda się je zrealizować - twierdzi.

Czytaj też: Wulgaryzmy i obsceniczne rysunki. Na takie napisy miały codziennie patrzeć przedszkolaki z zespołu szkół w Knyszynie

- Jeszcze takiego dyrektora w tej szkole nie było. W ciągu dosłownie kilku miesięcy pani Magdalena przewróciła wszystko do góry nogami. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówi Anna Cutter-Adamska, przewodnicząca rady rodziców.

Rodzice wpłacili już na remonty ponad 5 tys. zł. - Są to wpłaty po 50, 100 czy 300 zł. Każdy pomaga jak może. Oczywiście wszystko jest dobrowolne - podkreśla.

Z pomocą rodziców wyremontowano też chociażby harcówkę. - Wyłożyliśmy 590 tys. zł na remont jednego ze skrzydeł szkoły, które będzie wykorzystywane na potrzeby przedszkola. Oprócz tego wspieramy również inne remonty w placówce. W ramach urzędu mamy grupę remontowo-budowlaną, którą - jeśli jest taka możliwość - wysyłamy do pomocy - mówi burmistrz Knyszyna Jarosław Chmielewski.

Przyznaje, że gmina nie ma pieniędzy, aby pokryć koszty wszystkich remontów. - Dlatego to bardzo cenne, że w pomoc zaangażowali się rodzice i prywatne firmy. Jak widać, czyn społeczny funkcjonuje również w naszych czasach. Nawet nie tylko w przypadku szkoły. Mieszkańcy pomagali nam również remontować gminne drogi - podkreśla.

Czytaj też: Wyniki wyborów samorządowych 2018 na burmistrza Knyszyna. Jarosław Chmielewski zostaje na drugą kadencję

Dodaje, że nie ma co ukrywać, iż w poprzednich latach szkoła była zaniedbana. A współpraca z byłą dyrekcją nie układała się najlepiej. - Budynek powstał jeszcze w międzywojniu. Ostatni remont wnętrz był prowadzony 30 lat temu. Ale jest wiele elementów, takich jak podłoga, które pamiętają czasy, gdy ja się tu uczyłem. A były to lata 60. i 70. Teraz się to zmieni. Nowa pani dyrektor wniosła do tej szkoły słoneczko - uśmiecha się Jarosław Chmielewski.

Przedstawiciel firmy Knauf Grzegorz Sieńko komentuje, że lokalnym społecznościom warto pomagać. - Dobro zawsze wraca. Zarówno od osób, jak i do firm - podkreśla.

Czytaj też: Radni gminy Hajnówka po stronie rodziców. Będzie niepubliczna szkoła w Nowokorninie. W gminnym budynku poprowadzi ją Edukator

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przyznaje, że pewnym novum jest to, iż zbiórka odbywa się na FB, jednak nie jest niczym nadzwyczajnym, że rodzice składają się na remonty szkół.

- Takie przypadki zdarzają się nie tylko w tak niewielkich gminach jak Knyszyn, ale też w o wiele bogatszych samorządach. Takich jak Białystok - mówi.

Zaznacza, że remonty placówek oświatowych to zadanie samorządów, które dla poszczególnych szkół są organami prowadzącymi. - Jeśli samorząd nie jest w stanie wyremontować wszystkich pomieszczeń, to faktycznie może się zdarzyć tak, że rada rodziców pomaga w remontach. Oczywiście za zgodą rodziców - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna