Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa - już tylko tydzień do świąt

(azda)
Archiwum
Zobacz skąd wzięła się tradycja święcenia palm w niedzielę poprzedzającą wielki post.

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Zgodnie z opisem Ewangelistów Jezus przybył do tego miasta na święto Paschy. Bramę wjazdową przekroczył jadąc na osiołku. Witali go mieszkańcy miasta rzucając pod nogi płaszcze i gałązki palmowe. Bazie, które święcimy w niedzielę palmową symbolizują właśnie te gałązki palmowe rzucane pod nogi Syna Bożego.

W Polsce zdobienie palm ma wielowiekową tradycję, która szczególnie kultywowana jest na Kurpiach i w Małopolsce. W wielu miejscowościach odbywają się konkursy na najdłuższą palmę wielkanocną Najbardziej znany taki konkurs odbywa się w miejscowości Lipnica Murowana (Małopolska). największe palmy robione są z wikliny. Zdobi się je są baziami i kwiatami z bibuły.

Na Podlasiu najpopularniejsze palmy robi się ze gałązek wierzbowych tzw. bazi, na których z nadejściem wiosny pojawiają się szarobiałe puszki. Ozdabia się je wstążkami, bibułką lub gałązkami paproci.

Zgodnie z tradycją po poświęceniu gałązki palmowe przechowuje się ww domu aż do następnej Niedzieli Palmowej. Mają one zapewnić spokój i bezpieczeństwo domownikom. Zaraz po przyniesieniu ich do domu lekko uderza się każdego z mieszkańców, aby byli zdrowi i szczęśliwi. Wykonując te czynność często wypowiada się słowa: "Rózga bije, nie zabije, bądź szczęśliwy i zdrowy, nie bądź złośliwy i gniewny"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna