MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Cerkwi prawosławnej. Wierni święcili palmy w Skicie w Odrynkach

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Święcenie palm
Święcenie palm Piotr Łozowik
Dziś (28.04) wierni Cerkwi prawosławnej świętowali Palmową Niedzielę czyli Wjazd Pański do Jerozolimy. Jest to święto ruchome, obchodzone tydzień przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. Jest to jedno z dwunastu wielkich świąt. W tym dniu Cerkiew podkreśla Boskość Jezusa, którą ukazał On na krótko przed swą dobrowolną męką. Sprawdziliśmy jak wyglądały uroczystości w Skicie w Odrynkach.

Spis treści

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich powstał w 2009 z inicjatywy o. Gabriela (Giby). Wchodzi on w skład diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Skit znajduje się na obrzeżach wsi Odrynki, w uroczysku Kudak. Dzisiejszym uroczystościom przewodniczył przełożony skitu o. Safroniusz.

Palmowa Niedziela w Skicie w Odrynkach

Po uroczystościach cerkiewnych nastąpił tradycyjny poczęstunek dla pielgrzymów.

Prawosławna Palmowa Niedziela

W Niedzielę Palmową, w tradycji ludowej zwaną też „Wierbnicą”, wierni święcą gałązki wierzby. Po roku zastępują je nowe gałązki - starych się nie wyrzuca, najlepiej je zakopać lub spalić. Ten wyjątkowy dzień jest zapowiedzią radości paschalnej, w nabożeństwie cerkiewnym radość tego wydarzenia przeplata się z powagą męki oczekującej Chrystusa. Tą niedzielą rozpoczyna się szczególny okres - Wielki Tydzień - czas wyciszenia, skupienia i duchowego przygotowania się do świąt.

Wywiad z obecnym przełożonym skitu ojcem ihumenem Sofroniuszem:

Nabożeństwo tego dnia ma charakter radosny. Świąteczna radość przeplatana jest jednak ze smutkiem. Niedziela Palmowa wprowadza wiernych w okres Tygodnia Męki Pańskiej – najtragiczniejszych dni w historii ludzkości, dni jednak niezwykłych – dających ludziom zbawienie. Chrystus przyjmuje bowiem dobrowolnie cierpienia i śmierć na krzyżu, by zmartwychwstać i podnieść upadłą ludzką naturę

Wjazd Jezusa do Jerozolimy był opisywany przez czterech Ewangelistów

Wszyscy czterej ewangeliści opisują wydarzenie Wejścia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Po cudownym wskrzeszeniu Łazarza Syn Boży na sześć dni przed Świętem Paschy wyruszył do Jerozolimy, bo tam celebrować święto. Wierni radośnie podążyli za Nim. Arcykapłani żydowscy, oburzeni tym, że Jezus wzbudza niezwykłe uwielbienie wśród ludu, którzy witali go jak króla, postanowili zabić Jezusa i Łazarza (ponieważ z jego powodu wielu Żydów przychodziło i wierzyło w Jezusa). Lecz stało się coś, co ich zaskoczyło

Skit Odrynki. Uroczystości ku czci świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich

Ludzie, tłumnie przybyli na święto, posłyszawszy, że Jezus zmierza do Jerozolimy, wzięli gałązki palmowe, i wyszli Mu na spotkanie, wołając: „Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w Imię Pańskie, Król Izraela!” Wielu z nich pokładało swoje szaty na ziemi, ścinało gałęzie palmowe i rzucało je na drogę, dzieci witały Mesjasza. Uwierzywszy w potężnego i dobrego Nauczyciela, ten prosty sercem lud gotów był rozpoznać w nim Króla, który przyszedł, by dać mu wolność

jak piszą Ewangeliści

Nie bój się, córo Syjonu! Oto Król twój przybywa, siedząc na oślęciu.

możemy przeczytać dalej

Niedziela Palmowa w tradycji wschodnich chrześcijan

W języku starocerkiewnosłowiańskim nosi ona nazwę Niedzieli Wierzbowej (Wierbnoje woskriesienie), ponieważ rolę palm odgrywają bazie wierzbowe. Cały poprzedzający ją tydzień jest Tygodniem Palmowym (Wierbnaja niediela).

Skit w Odrynkach
Skit w Odrynkach Piotr Łozowik

Tradycja tej niedzieli jest bardzo stara i na Wschodzie sięga pierwszych wieków. Pierwsze zapisy dotyczące tego święta pochodzą z końca IV w., a znalazły się w dziennikach słynnej pątniczki Egerii. Wspominała ona swoją pielgrzymkę do Jerozolimy i wieczorne oraz poranne nabożeństwa związane z wydarzeniem wjazdu Jezusa do miasta. Według Egerii ludzie około południa gromadzili się na Górze Oliwnej, cały dzień tam i w innych miejscach Jerozolimy odprawiano uroczyste nabożeństwa.

"Palmy" u prawosławnych

W prawosławiu nie ma tradycji wykonywania ozdobnych, okazałych palm. Związane gałązki wierzby są przystrojone zazwyczaj bardzo skromnie, za pomocą wstążek i innych roślin. Punktem kulminacyjnym świątecznej liturgii jest święcenie "palm", po odmówieniu odpowiednich modlitw okadza się je, a następnie kropki święconą wodą.

Palmowa Niedziela w Skicie w Odrynkach

Wiosenne, budzące się do życia gałązki symbolizują zwycięstwo życia nad śmiercią dokonane przez Zbawiciela oraz Jego zmartwychwstanie, a także zapowiedź naszego zmartwychwstania. Wierni zanoszą "wierby" do domu i umieszczają je za ikonami.

Prawosławne przepisy postne są bardziej rygorystyczne i zróżnicowane niż u katolików. Większość wyznawców prawosławia przestrzega zwyczaju niejedzenia mięsa w Wielkim Poście. Spotyka się też tradycje o wiele surowszego postu, na przykład nie spożywania w ogóle pokarmów w piątki, a także nie spożywania wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału przez cały Wielki Post. W Niedzielę Palmową prawosławni mogą spożywać ryby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedziela Palmowa w Cerkwi prawosławnej. Wierni święcili palmy w Skicie w Odrynkach - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna