Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieliczni planują likwidację

Paweł Tomkiewicz [email protected]
sxc.hu
Nauka tylko dla zdrowych. Blisko 96 proc. szkół nie jest w pełni dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych uczniów.

Większość ze 189 placówek z Warmii i Mazur, które wzięły udział w badaniu, nie ma pochylni oraz podnośników lub wind dla wózków inwalidzkich, przed budynkami brakuje miejsc parkingowych, a pomieszczenia sanitarne nie są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Tak wynika z raportu sporządzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty.

Specjalistyczna kadra jest. Gorzej z budynkami. Według szacunków ponad 3 tys. spośród 140 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest w różnym stopniu niepełnosprawna.

Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, niepełnosprawni są gorzej wykształceni, wykazują się niższą aktywnością zawodową, przez co bardziej są narażeni na wykluczenie z życia zawodowego i społecznego. Wśród nich dominują osoby z wykształceniem podstawowym, średnim i zasadniczym zawodowym.

Warmińsko-mazurscy urzędnicy postanowili zbadać, w jakim stopniu nasze szkoły przystosowane są do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Specjalną ankietę przygotował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Została ona rozesłana do podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
W badaniu wzięło udział 189 placówek. Wśród nich jest 28 z powiatu ełckiego, 11 z węgorzewskiego, 10 z oleckiego i 3 z piskiego.

Wyniki raportu są zatrważające. Blisko 96 proc. dyrektorów przyznało, że ich szkoły nie są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, głównie pod względem barier architektonicznych.
Chodzi o brak podjazdów dla wózków czy podnośników lub wind. Przed 142 budynkami nie ma odpowiednich miejsc parkingowych. Kolejnym problemem dla niepełnosprawnych uczniów może okazać się skorzystanie ze szkolnej łazienki. W połowie placówek drzwi do pomieszczeń sanitarnych są zbyt wąskie, a w 126 łazienki nie spełniają określonych wymogów.

W większości, bo aż w 136 szkołach są natomiast odpowiednio szerokie furtki w ogrodzeniach, a w 127 drzwi wejściowe. W nieco ponad połowie placówek rozmiary drzwi wewnętrznych umożliwiają swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim.

70 proc., czyli 131 spośród ankietowanych szkół, posiada stołówkę. Z 84 z nich uczniowie na wózkach mogą korzystać bez problemów.

Podobnie jest z dostępnością do sal gimnastycznych. Dużo lepiej do pracy z niepełnosprawnymi uczniami przygotowani są m.in. nauczyciele. Ponad połowa placówek z Warmii i Mazur posiada specjalistyczną kadrę i zapewnia pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Wyjątkiem są pedagodzy znający język migowy. Zaledwie 1,5 proc. szkół zatrudnia takich nauczycieli.

Brakuje pieniędzy

Jak twierdzą autorzy raportu niepokojące jest to, że tylko niespełna 17 proc. dyrektorów planuje w przyszłości dostosować obiekty do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Główne przyczyny uniemożliwiające bądź utrudniające likwidację istniejących barier architektonicznych to brak środków finansowych, problemy przy likwidacji barier w obiektach zabytkowych i uzyskanie zgody od właściciela obiektu - czytamy w dokumencie.

Problemy z likwidacją barier potwierdzają także dyrektorzy ełckich placówek. - Jeśli mamy ucznia, który niedowidzi albo niedosłyszy bez problemu możemy mu pomóc. Schody zaczynają się, kiedy chodzi o upośledzenie ruchowe - mówi Wanda Wojnowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku. - Kiedyś chcieliśmy wybudować podjazd z pomocą PFRON-u, ale okazało się, że sami musimy mieć projekt architektoniczny i pieniądze na wkład własny.


Liczba szkół spośród 189 placówek, które spełniają podstawowe wymogi w zakresie dostępności do budynku:
- miejsca parkingowe - 47
- odpowiednio szerokie furtki - 136
- brak barier na drodze do budynku - 171
- odpowiednio szerokie drzwi wejściowe - 127
- pochylnie - 74
- podnośnik, winda - 28
- odpowiednio szerokie drzwi do łazienek - 94
- łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - 61

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna