Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemieckie "monstrum" postraszy zwiedzających

(lis)
Ogromny pocisk artyleryjski trafił do muzeum prowadzonego przez Ludwika Zalewskiego
Ogromny pocisk artyleryjski trafił do muzeum prowadzonego przez Ludwika Zalewskiego
Kolejny niezwykły eksponat trafił do zbiorów Muzeum Klubu FORT.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Mierzący 150 cm, średnicy 41 cm i ważący ponad 800 kg niemiecki pocisk artyleryjski trafił do zbiorów Muzeum Klubu FORT w Piątnicy.

- Takimi pociskami Niemcy w sierpniu i wrześniu ostrzeliwali powstańców walczących w Warszawie - wyjaśnia ppłk rez. Ludwik Zalewski, kustosz Muzeum Klubu FORT. - Służył on nie tyle do niszczenia powstańczych umocnień, ale bardziej do systematycznego niszczenia zabudowy miasta.

Upadek takiego pocisku powodował bowiem zawalenie całej kamienicy.

- Można sobie wyobrazić, co musieli przeżywać ludzie chowający się w piwnicach przed nadlatującymi pociskami - podkreśla Zalewski. - Dlatego wielokrotnie po takim ostrzale powstańcy musieli ratować ludzi uwięzionych w zawalonych budynkach.

Pocisk, który trafił do muzeum prawdopodobnie został wystrzelony na początku walk, kiedy to Niemcy używali zapalników przystosowanych do niszczenia grubych ścian żelbetowych. Ponieważ w Warszawie nie było takich przeszkód, pocisk przeleciał przez wszystkie kondygnacje i utkwił w ziemi. Świadczą o tym rysy powstałe z przodu skorupy.

- Po wojnie odnaleźli go saperzy, którzy jednak postanowili nie rozbrajać go wśród odbudowanych już budynków, tylko wywieźć poza miasto i tam zniszczyć - tłumaczy Zalewski. - Ich działania unieszkodliwiły wartość bojową pocisku, ale nie spowodowały zniszczenia jego skorupy. Dzięki temu teraz będziemy mogli oglądać go w naszym muzeum - dodaje kustosz placówki.

Pocisk odnaleziony został przez eksploratorów, którzy o swoim znalezisku powiadomili stowarzyszenie. Ogromna skorupa spoczywała w głębokim dole i minęło sporo czasu, zanim wydobyto ją z ziemi i przetransportowano do muzeum. Tutaj pocisk został oczyszczony i poddany zabiegom konserwacyjnym, dzięki którym odzyskał swój pierwotny, śmiercionośny wygląd.

Jedziesz do Niemiec? Przeczytaj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna