Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieopłacalna trzoda

opr. (d)
sxc.hu
Wzrost cen zbóż znacznie przekraczający podwyżki cen żywca wieprzowego spowodował, że chów trzody w ostatnich latach był nieopłacalny i systematycznie malał - stwierdził Jan Małkowski z Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej.

Świadczą o tym utrzymujące się od jesieni 2010 r. aż do tej pory relacje cen trzody do targowiskowych cen żyta i jęczmienia, które są o połowę węższe od relacji zapewniających opłacalność.

Ocenia się, że w lipcu 2012 r. pogłowie trzody wyniesie około 12 300 tys. sztuk i będzie mniejsze niż w lipcu 2011 r. o około 10 proc. i o 17 proc. mniejsze niż w lipcu 2010 r. Taki stan pogłowia oznacza, że poziom produkcji trzody chlewnej w 2012 r. może być niższy niż w 2011 r. o 11 proc., w tym w I półroczu o 9 proc., a w II półroczu o 13 proc. w porównaniu z analogicznymi okresami poprzedniego roku.

Coraz głębszy spadek produkcji trzody, rozpoczęty już w II półroczu 2011 r., sprzyja wzrostowi cen trzody na polskim rynku, ale ich poziom ograniczają ceny na rynku unijnym i popyt wewnętrzny. A co najważniejsze, sam poziom cen żywca nie jest w stanie spowodować, by chów trzody stał się opłacalny w sytuacji utrzymujących się bardzo wysokich cen zbóż i pasz przemysłowych.

W okresie od stycznia do maja 2012 przeciętna cena skupu trzody wyniosła 5,27 zł/kg i była o 27 proc. wyższa aniżeli w analogicznym okresie 2011 r. W maju cena skupu ukształtowała się na poziomie 5,36 zł/kg, a w czerwcu 5,70 zł/kg. Ceny te były wyższe niż przed rokiem odpowiednio o 22 proc. i 25 proc.
Mimo niższej produkcji trzody, tempo wzrostu cen w następnych miesiącach będzie systematycznie malało, zwłaszcza w IV kwartale, gdyż w IV kwartale 2011 r. było ono wyjątkowo wysokie. Poziom cen na polskim rynku będzie zależał również od rozwoju cen w UE i kursu złotego względem euro.

Jak zauważa Jan Małkowski, warto podkreślić, że w ostatnich latach polskie ceny trzody wyrażone w euro oscylowały wokół przeciętnej ceny w UE-27, ale od początku 2012 r. są one wyższe o kilka procent. W czerwcu cena trzody klasy E w Polsce wyrażona w euro wynosiła 175 euro/100 kg wagi poubojowej i była o 4 proc. wyższa od przeciętnej ceny unijnej (168,10 euro/100 kg wagi poubojowej).

Warunkiem przywrócenia opłacalności chowu w Polsce jest kilkudziesięcioprocentowy spadek cen zbóż. Przy założeniu, że cena trzody wynosi około 5 zł/kg, korzystna dla chowu trzody relacja cen trzoda: żyto wynosząca 1:9 byłaby możliwa gdyby cena żyta kształtowała się na poziomie 56 zł/dt.

W maju przeciętne ceny żyta i jęczmienia wyniosły odpowiednio 84,85 zł/dt i 91,62 zł/dt. W tej sytuacji relacje cen żywca do tych cen kształtowały się jak 1:6,3 i 1:5,9. W świetle przewidywanych mniejszych tegorocznych zbiorów zbóż (o 5-10 proc. od ubiegłorocznych), w roku gospodarczym 2012/2013 trudno spodziewać się spadku ich cen, a więc i poprawy opłacalności chowu oraz zahamowania redukcji pogłowia Świń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna