Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepożądani nie mają wjazdu do nas. Wróciły kontrole w strefie Schengen

Rozmawiała: Izabela Krzewska
Tymczasowe przywracanie kontroli na granicach wewnętrznych państw UE reguluje kodeks graniczny Schengen - tłumaczy mjr SG Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Tymczasowe przywracanie kontroli na granicach wewnętrznych państw UE reguluje kodeks graniczny Schengen - tłumaczy mjr SG Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wojciech Wojtkielewicz
Rozmowa z mjr SG Katarzyną Zdanowicz, rzecznikiem prasowym Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wczoraj ruszyła tymczasowa kontrola na granicach wewnętrznych strefy Schengen. Do kiedy potrwa?

Do 2 sierpnia. Wprowadzono ją na mocy rozporządzenia podpisanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tymczasowa kontrola będzie na granicach z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych.

A w przypadku woj. podlaskiego - gdzie dokładnie?

Na granicy polsko-litewskiej zostało wyznaczonych 11 miejsc, gdzie prowadzona będzie mobilna kontrola graniczna z wykorzystaniem schen-genbusów. Są to byłe przejścia graniczne: Ogrodniki, Budzisko, a także byłe przejście kolejowe w Trakiszkach. Pozostałe punkty to Berżniki, Sudawskie, Trompole, Krej-wiany, Burbiszki, Podlaski, Poszeszupie, Grzybina.

Jakich jest powód tymczasowego przywrócenia kontroli?

Ma to związek z odbywającym się w lipcu szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, i koniecznością zapewnienia w tym czasie porządku publicznego i bezpieczeństwa. Możliwość taką daje kodeks graniczny Schengen. Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza możliwość stałego, bądź czasowego kontrolowania wjazdu osób na terytorium naszego kraju i przeciwdziałania wjazdowi osób niepożądanych, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Jak będą typowane osoby i pojazdy do kontroli?

Kontrole graniczne prowadzone są na podstawie analizy ryzyka, informacji od służb krajowych i międzynarodowych, z którymi współpracujemy. Za pomocą schengenbusa, czyli pojazdu wyposażonego w bazy danych, w których kontrolowane osoby są wpisane jako „zastrzeżone”, sprawdzane są ich dokumenty. Schengenbus posiada też urządzenia potrzebne do weryfikacji ważności dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w naszym kraju.

Czy przywrócenie tymczasowej kontroli może wydłużyć kolejki na granicy?

W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Kontrola będzie prowadzona wyrywkowo. Samochody, które funkcjonariusze wytypują, będą kierowane na bok. Płynność ruchu jest zachowana. Samochody, które jadą dalej, mogą przejechać swobodnie. Kontrole przeprowadzać będą funkcjonariusze straży granicznej i innych służb, typu inspekcja transportu drogowego, urząd celny, policja. Jeżeli wszystko jest w porządku, kontrola trwa kilkadziesiąt sekund - podróżny może jechać dalej.

Co podróżni mogą zrobić, aby usprawnić kontrolę?

Trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość: dowód osobisty czy paszport. To dotyczy wszystkich mieszkańców strefy Schengen. Osoby z państw trzecich, muszą mieć ważne dokumenty, które w ogóle uprawniają do wjazdu do Polski.

Chyba warto przypomnieć, że to nie pierwsze tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen?

Służby graniczne, policyjne, celne oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będą kierowały się doświadczeniami z wprowadzania tymczasowej kontroli podczas EURO 2012 i Konferencji Klimatycznej w 2013 r. Na początku maja mieliśmy też 8-godzinne ćwiczenia.

Jakie są efekty kontroli wprowadzonej wczoraj?

W poniedziałek od północy do godziny 10 na byłym przejściu granicznym w Budzisku skontrolowano 206 osób. Wszystko było w porządku. Żadna osoba nie dostała odmowy wjazdu do naszego kraju.

A czy w związku z nadzwyczajnymi środkami ostrożności coś zmieni się na granicy w Białorusią, będącą poza strefą Schengen?

Nic. Kontrola prowadzona jest tak, jak dotychczas. Jedyna zmiana polega na tym, że osoby, które udadzą się do nas na Światowe Dni Młodzieży, będą miały możliwość skorzystania z pasa wyznaczonego specjalnie dla nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna