Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowity widok. Żubry opalały się po drugiej stronie szosy (zdjęcia i wideo)

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Tak wyglądało stado żubrów w styczniu na polach między Krynkami a Szudziałowem. W te rejony często przyjeżdża fotografka przyrody Katarzyna Grusza.
Tak wyglądało stado żubrów w styczniu na polach między Krynkami a Szudziałowem. W te rejony często przyjeżdża fotografka przyrody Katarzyna Grusza. Katarzyna Grusza/Opowieści Natury - Fotografia krajobrazowo-przyrodnicza
W czwartek rano w okolicach Poczopka na terenie Puszczy Knyszyńskiej opalały się żubry. Widok uchwycili na nagraniu pracownicy Stanicy Kresowej - Gospodarstwa Agroturystycznego i Stadniny Koni w Poczopku. Wideo zamieścili na swoim Facebooku.

- My jesteśmy przyzwyczajeni do tego widoku. Mamy go od 10 lat, także nie robi to na nas takiego wrażenia. Wiosną i jesienią żubry są blisko nas - opowiada pani Edyta ze Stanicy Kresowej.

Właśnie w pobliżu tego gospodarstwa agroturystycznego, po drugiej stronie szosy odpoczywały żubry. Korzystały z porannego słońca.

- Jest to niesamowity widok - dodaje pani Edyta.

W Puszczy Knyszyńskiej żyje 214 żubrów. Tak wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej pod koniec grudnia 2020 r.

- Co roku robimy taki przegląd stada. Jesteśmy koordynatorem na terenie Puszczy Knyszyńskiej i zawsze staramy się przeprowadzić inwentaryzację żubrów. Prosimy o informacje wszystkie nadleśnictwa, żeby pracownicy zorientowali się, jak to wygląda u nich, ile jest tych osobników, ile jest dorosłych, młodzieży, cieląt, ile ewentualnie znaleźli martwych. Zbieramy informacje na temat liczby no i kondycji tych zwierząt, by sprawdzić jak się nasze żubry mają - tłumaczy Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki.

Populacja żubra w Puszczy Knyszyńskiej stale rośnie. W roku 2019 naliczono ich 184.

- Z roku na rok jest ich coraz więcej. Nawet jak jadę do pracy w okresie zimowym i to stado żubrów stoi gdzieś tam przy drodze publicznej, nie ma samochodu, który by tam przejeżdżał i nie zatrzymał się przy tych żubrach i przez chwilę nie pooglądał, zrobił zdjęcia i popodziwiał. Zwierzę jest naprawdę wyjątkowe, przepiękne - podsumowuje Robert Konował.

Nie tylko on zachwyca się nad tymi zwierzętami. Katarzyna Grusza, fotografka przyrody także lubi robić zdjęcia żubrom.

- W żubrach pociąga mnie to, że są to dzikie zwierzęta, żyjące na wolności a jednoczenie nie uciekają od ludzi i można je spokojnie fotografować - oczywiście zależy to też od tego jaki zachowujemy dystans.

- Na żubry wyprawiam się co jakiś czas w tzw. sezonie, czyli od jesieni do wiosny. Jeżdżę w okolice Krynek i Szudziałowa. Objeżdżam ich najczęstsze miejscówki i bacznie obserwuję teren. Lubię ten dreszczyk ekscytacji, jak uda mi się je samodzielnie namierzyć i i do nich podejść - opowiada Katarzyna Grusza.

Jednak nie tylko żubry leżą w kręgu jej fotograficznych zainteresowań. Katarzyna Grusza prowadzi fanpage na Facebooku Opowieści Natury - fotografia krajobrazowo-przyrodnicza. Mieszka na Podlasiu i właśnie tu powstaje większość jej zdjęć.

W Polsce żyje w sumie 2316 żubrów. To o blisko 50 osobników więcej niż w ubiegłym roku.

Na wolności jest ich 2115. Występują w sześciu populacjach:

  • Bieszczady (populacja nizinno - kaukaska): 707 żubrów
    Żubry nizinne:
  • Puszcza Augustowska – 17 żubrów
  • Puszcza Białowieska – 715 żubrów
  • Puszcza Borecka – 128 żubrów
  • Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów
  • Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna