Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieudany prezent świąteczny? Zwróć lub wymień

Izabela Krzewska [email protected]
Co zrobić z nietrafionym prezentem?
Co zrobić z nietrafionym prezentem? sxc.hu
Kiczowaty sweter, niepotrzebny wazon, trzecia para kapci... Co zrobić z nietrafionym prezentem? Oto rady ekspertów.

30 proc. Polaków

30 proc. Polaków

dostaje pod choinkę nietrafiony prezent - wynika z badań TNS Polska.

Po pierwsze, można spróbować zwrócić podarek. Dużo łatwiej będzie, jeśli "św. Mikołaj" dołączył do niego paragon. Ale i wtedy nie ma gwarancji, że prezent zbędny lub nie w naszym guście uda nam się oddać lub wymienić.

Dobra wola sprzedawcy

- Polskie prawo nie nakłada na sprzedawcę obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru do sklepu. Zależy to od dobrej woli firmy handlowej - mówi Jarosław Brzozowski, miejski rzecznik konsumentów w Białymstoku. - Co prawda, niektóre sklepy posiadają stosowne zapisy w swoim w regulaminie, które w ciągu tygodnia lub nawet 30 dni dopuszczają zwrot towaru bez uzasadnienia i otrzymanie uiszczonej ceny. Warunkiem jest jednak nienaruszona metka oraz paragon. Jeśli okaże się, że sklep nie przewiduje zwrotów, warto zapytać sprzedawcę, czy możliwa będzie zamiana rzeczy na inną w i jakim terminie.

Wówczas można poprosić handlowca o zapisanie tych warunków wraz ze swoim nazwiskiem na paragonie. W razie potrzeby, wykorzystamy go jako potwierdzenie tych uzgodnień.

Inny dowód niż paragon

W niektórych krajach, np. w Norwegii, istnieje zwyczaj, wedle którego możliwość zwracania pełnowartościowego towaru jest w handlu standardem. W USA zwrot, a najczęściej wymiana towaru na inny, nie stanowi zwykle problemu i często nie jest do tego wymagane nawet posiadanie dowodu zakupu.

W naszym kraju wciąż podstawowym dowodem jest paragon. Jeśli przedmiot, który kupiliśmy w prezencie posiada wadę, nawet bez paragonu możemy go zareklamować. Umożliwia to ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Co więcej, z jej art. 11 wynika, że odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru z umową nie można ograniczyć ani wyłączyć.

Z pewnością reklamacja nie będzie prosta. Sprzedawcy zazwyczaj w takiej sytuacji odmawiają nam do tego prawa.

- Gdy konsument nie ma paragonu, pozostaje mu wykazać, że do transakcji faktycznie doszło innymi sposobami, np. przedstawiając wyciąg z konta, z karty kredytowej czy wydruk z terminalu karty płatniczej - wyjaśnia Piotr Kempisty, referent prawny z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku. - Możemy też przedstawić tzw. dowód ze świadka, czyli zeznanie osoby, która potwierdzi, że towar był kupiony w tym konkretnym sklepie.

Święte prawo reklamacji

Gdy otrzymany prezent ma wadę, sprzedawca nie może odmówić przyjęcia naszej reklamacji. Mamy prawo zgłosić ją w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady (i nie później niż w ciągu dwóch lat od daty zakupu). Sprzedawca musi rozpatrzeć reklamację w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Gdy przedsiębiorca odmówi przyjęcia reklamacji, klient może się zwrócić do rzecznika konsumentów, inspekcji handlowej, a w ostateczności dochodzić swych praw na drodze sądowej w postępowaniu cywilnym.

Zwrot w ciągu 10 dni

Coraz bardziej popularne są zakupy przez internet. Tylko konsumenci kupujący w sieci i korzystający z katalogów wysyłkowych mogą zwrócić sprzedawcy niechciane upominki. W przypadku tzw. sprzedaży na odległość, kiedy nie można realnie zapoznać się z towarem, można go zwrócić w ciągu 10 dni bez powodu (przedmiot powinien być jednak nieużywany i w fabrycznym opakowaniu). Prawo to nie dotyczy jednak aukcji, gdy towar jest kupowany od innej osoby fizycznej.

Właśnie za pośrednictwem internetu część obdarowanych "pozbywa" się niechcianych prezentów. Największe nasilenie pojedynczych aukcji występuje w ciągu 3 tygodni po świętach. Dzięki temu nietrafiony podarek może sprawić radość komuś innemu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna