Niszczenie tam bobrów. Trwają konsultacje

(luk)
Jeszcze we wtorek można zabrać głos w tej sprawie
Jeszcze we wtorek można zabrać głos w tej sprawie sxc.hu
Udostępnij:
Trwają konsultacje projektu zarządzenia zezwalającego na niszczenie tam bobrów w województwie podlaskim. Jeszcze dzisiaj można złożyć swoje uwagi do projektu. Zachęcają do tego zwłaszcza ekolodzy i przyrodnicy, którzy krytykują pomysł.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku przygotował projekt zarządzenia zezwalającego na niszczenie i usuwanie tam wybudowanych przez bobry na ciekach zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego, poza obszarami Natura 2000 i rezerwatami przyrody. Zarządzenie ma obowiązywać przez pięć lat. Ma to być sposób na walkę z coraz większymi szkodami, wyrządzanymi przez te zwierzęta. Ale jako że projekt budzi kontrowersje, został poddany konsultacjom społecznym. I uwag krytycznych nie brakuje.

- Niszczenie tam opisywane jest w literaturze tematu jako czynność bezskuteczna, gdyż bobry w krótkim czasie odbudowują zniszczone tamy - argumentuje Adam Bohdan z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. - Zgodnie z projektem zarządzenia tamy będą niszczone przez cały rok, w tym w okresie rozrodczym bobrów. Nawet dla gatunków łownych obowiązuje w czasie rozrodu okres ochronny, więc tym bardziej powinien obowiązywać dla gatunku chronionego.

Według autora krajowego planu ochrony bobra - dr Andrzeja Czecha - niszczenie tam będzie powodować oczywiste zakłócenia w funkcjonowaniu rodzin, narażenie młodych na drapieżnictwo przez lisy, wydry, wskutek odsłonięcia nor oraz szereg negatywnych skutków hydrologicznych dla otoczenia cieków i innych zwierząt i roślin związanych z ciekami. Rozlewiska bobrowe są bardzo często siedliskiem chronionych roślin i zwierząt i każda rozbiórka powinna być poprzedzona analizą oddziaływania na środowisko. - Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zarządzenie zezwalające na czynności podlegające zakazom obowiązującym w odniesieniu do gatunków chronionych może być wydane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych - dodaje Bohdan. - Tymczasem istnieje wiele znacznie skuteczniejszych i humanitarnych sposobów zapobiegania szkodom powodowanym przez bobry, jak choćby montowanie rur w tamach. Sami czekamy aktualnie na ocenę projektu mającego na celu wdrażanie alternatywnych do odstrzału i niszczenia tam metod zapobiegania szkodom.

Uwagi i wnioski do projektu można składać do RDOŚ do 20 maja br.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Heniek

Trwają konsultacje, bobry żądają Okrągłego Stołu, przewodniczy im bóbr z wąsami.

Dodaj ogłoszenie