Niższe opłaty za śmieci? Mało prawdopodobne

mk
sxc.hu
Udostępnij:
Konsultacje w sprawie śmieci

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian gospodarce odpadami. W piątek w urzędzie marszałkowskim z głównymi założeniami tego programu zapoznali się samorządowcy z województwa podlaskiego. Bo to właśnie na nich, już od 1 lipca 2013 roku będzie ciążył obowiązek gospodarowania odpadami.

Teraz umowę na wywóz śmieci każdy z nas podpisuje z wybraną przez siebie firmą. Według nowych zasad właścicielem śmieci będzie gmina i to ona wybierze firmę, która odbierze od nas odpady.
Ma to działać tak: gmina zapewnia odbieranie i ekologiczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych i możliwość selektywnego ich zbierania. Odpady będzie odbierać wyłoniona w drodze przetargu firma. Za ich odbiór wszyscy uiszczą jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno "opłacać się" wyrzucanie śmieci np. do lasu. Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci - one obowiązkowo zapłacą mniej.

Choć marszałkowie województw mają koordynować cały proces, to większość obowiązków i tak spadnie na gminy. Gros odpowiedzialnych za to pracowników ciągle jeszcze się szkoli w tym zakresie.
- Na naszym terenie ma powstać zakład gospodarowania odpadami. Dla trzech powiatów: bielskiego, siemiatyckiego i hajnowskiego będą obowiązywały te same zasady - mówi Andrzej Anusiewicz, wójt gminy Rudka w powiecie bielskim. - Myślę, że te wspólne działanie pozwoli nam poradzić sobie z tym wyzwaniem lepiej.

Na razie nie wiadomo, ile za wywóz śmieci będziemy płacić wybranym przez gminy firmom.
- Na pewno idea tworzenia planu jest taka, żeby te koszty minimalizować. Jednym z założeń planu jest zwiększenie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych takich jak: szkło, metal czy papier - podkreśla Walenty Korycki, wicemarszałek woj. podlaskiego.

Tańsze opłaty za wywóz śmieci według nowych zasad są jednak bardzo mało prawdopodobne. Ciągle też nie wiadomo jeszcze jak te opłaty będą naliczane: od zajmowanych metrów powierzchni, czy od każdego mieszkańca.

Konsultacje w sprawie planu gospodarowania odpadami mają potrwać do 28 marca. Do tego czasu można składać swoje uwagi i wątpliwości. Potem, do końca czerwca, plan ma zaakceptować sejmik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
O i wsadzili artukuł na czołówkę, a wczoraj dostałem podwyżkę na wywóz śmieci i to jaką, coś z 52 na 65zł. czy coś koło tego:-)
B
Bazyli
Solidna selektywna zbiórka odpadów domowych to zagrożenie dla firm wożących śmieci - patrz tutaj
I
Instytut Surowce Wymiesza
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN: Nadrzędnym celem w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest stworzenie racjonalnego systemu zbierania z podziałem na zabudowę jedno- i wielorodzinną z uwzględnieniem szeregu zapisów wynikających z uregulowań prawnych, dokumentów wyższego szczebla oraz innych dokumentów i wytycznych - patrz tutaj
N
Niższa opłata
A nie lepiej tylko udawać jak niemal wszędzie tak się robi - że się segreguje? patrz tutaj
B
Boże Chroń Rzeczpospolitą
Oto jak powinna wyglądać selektywna zbiórka odpadów - patrzeć tutaj
A tu można poczytać o tym
B
BHPowiec
Spalarnia czy elektrownia - nie ważne ponieważ każda z nich emituje szkodliwy pył!

Jak on jest szkodliwy - warto poczytać KLIKNIJ
G
Gość
– Na pewno idea tworzenia planu jest taka, żeby te koszty minimalizować.
Komu ten kit? Selektywna zbiórka śmieci kosztuje więcej niż zbieranie zmieszanych. Spalanie śmieci kosztuje ponad 5 razy więcej niż kompostowanie i ponad 3 razy więcej niż inne metody ich przetwarzania.
G
Gość
Jednym z założeń planu jest zwiększenie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych takich jak: szkło, metal czy papier – podkreśla Walenty Korycki, wicemarszałek woj. podlaskiego.
Skoro tak, to dlaczego 80% odpadów ma jechać prosto do spalarni w Białymstoku?
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie