Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2015. Pełna lista propozycji

AK, hel, kap, him [email protected]
Muzeum Wojska szykuje m.in. obóz rzymski i pokazy walk gladiatorów
Muzeum Wojska szykuje m.in. obóz rzymski i pokazy walk gladiatorów materiały Muzeum Wojska
To okazja nie tylko do zwiedzania wystaw, ale i też dobrej zabawy. Różne instytucje przygotowały mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

To jedyna okazja w roku kiedy bezpłatnie i niemal przez całą noc możemy zwiedzać muzea i galerie. Podpowiadamy, gdzie warto spędzić sobotnią Noc Muzeów 2015.

Otwarte po raz pierwszy

Muzeum Podlaskie przygotowało atrakcje we wszystkich swoich oddziałach. Do Ratusza zwiedzający wchodzić będą co pół godzin. O godz. 22 wyruszy spacer historyczny "Tajemnice białostockich Plant". Dyrektor Andrzej Lechowski poprowadzi alejkami parku przypominając historyczne fakty.

Muzeum Historyczne zaprasza w godz. 18-24 do kamienicy Cytronów. Białostocka chiromantka Westa odczyta z dłoni losy zwiedzających. Zaplanowano też pokazy historycznych trików prestidigitatorskich Łukasza Granta.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza o godz. 21.30 do ogrodu na poznanie tajemnic pamiętnika Alfonsa Karnego.

Muzeum Wojska w Białymstoku szykuje m.in. obóz rzymski i pokazy walk gladiatorów. A Uniwersytet Medyczny zaprezentuje w Pałacu Branickich obóz i kuchnię wojskowa z XVII wieku oraz rekonstrukcję szpitala partyzanckiego. Będą koncerty, wystawy i zwiedzanie dawnych gabinetów lekarskich.

Po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można zwiedzić Pałac Lubomirskich i po raz pierwszy wejść od godz. 18 do otwartego dla zainteresowanych bunkra Ericha Kocha.

O godz. 20 swoje podwoje otworzy dawny "dom partii". Oprócz prezentacji budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR i historii na zwiedzających będzie czekała gra dydaktyczna związana z obiektem i partią.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa od godz. 13 można zwiedzać wszystkie wystawy oraz zajrzeć do sali gier i zabaw. W godz. 14-17 w centrum Białegostoku rozegrana zostanie Monumentalna Gra Miejska.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza m.in. na spotkanie z zespołem Kurpie Zielone i występ kuglarzy z grupy Czupakabra. Galeria im. Sleńdzińskich szykuje m.in. sprawdzian z bon-tonu na wesoło czy grę planszową "Królowie, damy i walety".

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy w godz. 18.30-20.30 zaprezentuje XVIII-wieczny kabinet. Muzeum w Tykocinie zaprasza zaś na zwiedzanie z przewodnikiem wystaw w Wielkiej Synagodze i Domu Talmudycznym.

W Muzeum Ikon w Supraślu tylko tej nocy będzie można zobaczyć magazyn zbiorów, obejrzeć czasowe ekspozycje prezentujące, co skrywają odwrocia krzyży staroobrzędowych. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć co skrywa kaseta i okład ikony Matki Bożej.

Białostockie Muzeum Wsi w Wasilkowie zaprasza na poszukiwania Ducha Puszczy z przewodnikami - aktorami: Ryszardem Dolińskim i Adamem Zielenieckim.

Muzeum w Bielsku Podlaskim organizuje m.in. questing, i promocję albumu fotograficznego.

Białowieski Park Narodowy zaplanował otwarcie wystawy edukacyjnej, spektakl, koncert i film dokumentalny. Wszystko poświęcone Biezeńcom.

Letnie kino i krypty

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza na Noc Spichlerzy, czyli zwiedzanie zabytkowych spichlerzy, połączone z ekspozycjami poświęconymi tematyce ginących zawodów (pszczelarstwo, tkactwo, kowalstwo, młynarstwo itp.). W pałacu można będzie zobaczyć wystawę naczyń kamionkowych z Bolesławca, otwarte będą też: powozownia, wikarówka, kościół. Nie zabraknie pokazów pracy ciągników i silników z kolekcji Działu Techniki Rolniczej. Dodatkową atrakcją będzie kino plenerowe. W repertuarze - "Cząstka Podlasia" i "Konopielka", a dla widzów - leżaki, koce oraz popcorn i napoje.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży o godz. 19 odbędzie się spotkanie ze świetnym reportażystą Jackiem Hugo-Baderem.

Zobacz też: Noc Muzeów 2015. Łomża i region. Wernisaże, koncerty, wystawy, spotkania (lista atrakcji)

Noc Muzeów będzie też okazją (w godz. 19-23) do zwiedzania krypt pod prezbiterium w zabytkowej Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży. Katakumby udostępnią też (w godz. 20-23) bracia z Klasztoru Kapucynów.

Poznaj historię

Rozmowy przy herbatce, wspomnienia i wystawy - placówki zapraszają na nie suwalczan już od godz. 18.

W Muzeum Okręgowym przy ulicy Kościuszki 81 można będzie zwiedzić ekspozycje związane z życiem i twórczością Alfreda Wierusz Kowalskiego, a także najstarszymi dziejami Suwalszczyzny i Wschodnich Mazur. Czynna jest też ekspozycja "Na dziejowym trakcie". Opowiada ona niemal całe, bo 300-letnie dzieje miasta. Wszystkie okresy dokumentują przedmioty z danych epok oraz zdjęcia. Są także prezentacje multimedialne.

Muzealnicy zapraszają również na wystawę "Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków". Nawiązuje ona także do twórczości Wierusz-Kowalskiego, który jest przedstawicielem szkoły monachijskiej.

W muzeum im. Marii Konopnickiej odbędzie się inauguracja Nocy Muzeów. A po niej rozmowa przy herbatce z Aleksandrą Piłsudską ze Szczerbińskich i wspomnienia członków grupy rekonstrukcji historycznej "Garnizon". Można też będzie zwiedzić wystawy poświęcone znanym suwalczankom, m.in. Marii Konopnickiej oraz Czesławowi Miłoszowi.

W Centrum Sztuki Współczesnej od godz. 20 na suwalczan czeka pokaz fotografii Janiny Osewskiej. Można też będzie zwiedzić wystawy Andrzeja Strumiłły, czy grafiki Luizy Kwiatkowskiej.

Suwalskie Archiwum Państwowe czeka na gości od godz. 17. Będą mogli obejrzeć wystawę z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej oryginalnych materiałów archiwalnych, dotyczących głównie tych mieszkańców Suwalszczyzny, którzy polegli lub zostali zamordowani w czasie wojny. W archiwum znajduje się też ekspozycja poświęcona bohaterom powstania styczniowego, wydarzeń lat 1914-1915, do których doszło między Narwią a Niemnem.

Placówki czynne będą do godz. 23.

Do twierdzy z latarkami

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza od godz. 19 do 22 na teren Ełckiej Kolei Wąskotorowej. W programie pokaz nabytków i kolekcji, prezentacja pierwszego numeru rocznika muzeum oraz innych publikacji MHE.

W Giżycku zaprasza Twierdza Boyen. O godz. 20 mostek przy Bramie Giżyckiej otworzą żołnierze w mundurach 147 pułku piechoty z XIX wieku. Zwiedzający mogą odwiedzić galerię z makietami fortyfikacji, mostu zwodzonego i Bramy Giżyckiej oraz wiele eksponatów militarnych. Na planszach wyeksponowana jest historia miasta i regionu do 1945 r. Na gości czeka nowo otwarta kantyna Boyen z kawą i ciepłymi przekąskami, a wszystkich spragnionych wrażeń nocne zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, na które trzeba zabrać latarkę. Na tę jedną noc przygotowana zostanie iluminacja koszarowca N1.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza od godz. 20. Będzie coś dla ducha i dla ciała - nocne zwiedzanie, prezentacja filmu "Muzeum utracone 2015", tradycyjne kulinarne specjały i zabawa terenowa.

NOC MUZEÓW W BIAŁYMSTOKU

CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA, ul. Warszawska 19

- g. 13.00 - 24.00 - Wystawy: "Białystok młodego Zamenhofa", "Bojary 2", "Nie od razu pomnik zbudowano…", "Miejsca Rekonstrukcje" (Tadeusz Rolke), "Xerokids" (Karol Grykoruk), Sala Gier i Zabaw;
- g. 14.00 - 17.00 - Monumentalna Gra Miejska - Poznaj Białystok 2015 (gra terenowa z nagrodami);
- g. 20.00 - Koncert Zespołu SANGO (utwory będą prezentowane w języku esperanto)

BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK, ul. K. Kalinowskiego 1

- g. 16.00 - Spektakl "Szpak Fryderyk" reż. Jacek Malinowski (bilet 15 zł);
- g. 16.00, 18.00 - Spektakl "Robot i Motylek" reż. Agnė Sunklodaitė (bilet 15 zł);
- g. 17.00 - 22.00 - Zwiedzanie Piwnicy Lalek

TEATR DRAMATYCZNY IM. ALEKSANDRA WĘGIERKI, ul. Elektryczna 12

- g. 23.00 - Słuchowisko radiowe Antyhona reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur

OPERA I FILHARMONIA PODLASKA - EUROPEJSKIE CENTRUM SZTUKI, ul. Odeska 1, www.oifp.eu

- g. 20.00 - Zwiedzanie wystawy czasowej "OPERA MODA";
- g. 20.00 - Zwiedzanie tarasu widokowego (na dachu OiFP-ECS);
- g. 20.30 - Koncert "Muzyka pod gwiazdami"

GALERIA IM. SLEŃDZIŃSKICH, ul. L. Waryńskiego 24A

- g. 19.00 - 24.00 -"Panienka z dobrego domu" na wystawie "Tata wyjechał, Lita zaprasza" (nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, gra planszowa, stylizacje, działania artystyczne)
Galeria im. Sleńdzińskich - salon wystawowy, ul. Legionowa 2
- g. 18.00 - 24.00 -"Anagramy poza ramy. Ograj WELSA w Noc Muzeów" (wystawa, działania artystyczne)

GALERIA ARSENAŁ, ul. A. Mickiewicza 2

- g. 18.00 - Wystawy: Agnieszki Polskiej, Tymka Borowskiego
Galeria Arsenał - elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
- g. 18.00 - Wystawy: Roberta Kuśmirowskiego "Tężnia", Attila Csorgo "Kwadratura koła";
- g. 21.00 - Noc Wideoklipów/Music Video Night - animowane klipy z Festiwalu Filmów Animowanych "Supertoon" oraz twórców z Podlasia

MUZEUM WOJSKA, ul. J. Kilińskiego 7

- g. 16.30 -Wystawy stałe: "Na okrutnej ziemi - losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII w. do 1956 r.", "Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956" , "Wojsko Polskie 1956-2010", "Między dwiema wojnami 1914-1939";
- g. 17.00 - Obóz rzymski, walki gladiatorów, pokazy statyczne, kramik muzealny - sprzedaż gadżetów i wydawnictw (przed siedzibą Muzeum)

MUZEUM PODLASKIE, Ratusz, Rynek Kościuszki 10

- g. 18.00 - "Braniccy pośród sekretów" - opowieść o czasach i życiu codziennym rodu;
- "Co się przytrafiło Hermesowi?" - opowieść o historii rzeźby Hermesa;
- "Odkrywanie. Twórczość Witolda Stefana Zaczeniuka (1918-1999) z portretem rodzinnym w tle" - zwiedzanie wystawy z przewodnikiem;
- "Archeologiczne odkrywanie. Tajemnice kamienia" - prezentacja Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pokaz gotowych narzędzi i sposobów ich oprawy;
- "Egipt nie tylko faraonów" - wystawa czasowa;
- g. 22.00 - Spacer historyczny "Tajemnice białostockich Plant" (zbiórka przed Ratuszem)

MUZEUM HISTORYCZNE, ul. Warszawska 37

- g. 18.00 - "Za drzwiami kamienicy Cytronów" - zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji stałych: "W białostockiej kamienicy", "Białystok - makieta barokowego miasta", "Białostocki Salon Artystyczny", "Odzyskana historia. Hotel Ritz" oraz wystawy pokonkursowej "Zabytki Podlasia w miniaturze";
- "Tajemnicze wynalazki - stereoskop" - pokaz zdjęć stereoskopowych w fotoplastykonie;
- "Pod warstwą farby i tynku…" - prezentacja badań stratygraficznych;
- "Dotknij i zgadnij" - zabawa dla najmłodszych;
- "Chiromantka Westa - poznaj siebie i swoją przyszłość"- spotkanie z wieszczką;
- g. 20.30, 21.30, 22.30 - "Sekrety XIX wiecznej iluzji"- pokaz historycznych trików prestidigitatorskich

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO, ul. Świętojańska 17

- g. 18.00, 20.00, 21.00 - "Rzeźbiarskie tajemnice" - zwiedzanie wystaw z przewodnikiem: "Alfons Karny. Opus Vitae", "Rzeźby Gustawa Zemły";
- g. 18.00, 20.00, 21.00 - Tajemnice rzeźbiarskiej skrzyni" - zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 6 - 10 lat (obowiązują wcześniejsze zapisy tel. 509 336 862);
- g. 20.30 - "Rzeźby Gustawa Zemły"- wernisaż wystawy;
- g. 21.30 - "Tajemnice pamiętnika Alfonsa Karnego" - prezentacja dzieł artysty

ARCHIWUM I MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE, ul. Warszawska 48

- g. 18.00 - 24.00 -Wystawy: "Z Janem Bułhakiem po Wilnie"- studio fotograficzne - zdjęcie retro - free; "Podlaski Nikifor. Malarstwo ks. Henryka Błaszczyka"; "70 lat Seminarium Duchownego w Białymstoku (1945-2015)"

WOJEWÓDZKI OŚRODEK ANIMACJI KULTURY, ul. J. Kilińskiego 8

- g. 18.00 - 24.00 - Malarstwo - wystawa zbiorowa: Anna Trochim, Barbara Redlińska, Cecylia Sołjan, Delfina Krasicka, Zbigniew Nowosadzki;
- g. 18.00, 20.00, 22.00 - Warsztaty plastyczne "Wokół rękopisu. Inicjał i kaligrafia";
- g. 20.00 - Przedstawienie "Świeczka zgasła";
- g. 21.00 - 22.00 - Występ grupy kuglarskiej "Czupakabra" (przed siedzibą WOAK)
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury - Spodki, ul. Św. Rocha 14
- g. 20.00 - 21.30 - "Spotkanie z Kurpiami Zielonymi"- wystawa strojów i rekwizytów

MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ - Brama Wielka i Pawilony na Dziedzińcu Pałacu Branickich, ul. J. Kilińskiego 1

- g. 19.00 - 24.00 - Zwiedzanie ekspozycji w Bramie Wielkiej oraz w pawilonach pałacowych; możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara

CENTRUM WYSTAWIENNICZO-KONFERENCYJNE ARCHIDIECEZJI BIAŁOSTOCKIEJ, ul. Kościelna 1A

- g. 18.00 - 23.00 - Wystawy: "Wymaluj obraz z podpisem Jezu, ufam Tobie!", "Hymn o Jedynym Bogu Stwórcy"

UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU, ul. J. Kilińskiego 1

Dziedziniec Pałacu Branickich
- g. 18.00 - 22.00 - Pokazy musztry, szkółka szermiercza, szkolenie rekruta, obóz i kuchnia wojskowa z XVII w.;
- g. 18.00 - 24.00 - Rekonstrukcja szpitala partyzanckiego, historyczny kurs pierwszej pomocy, "Grupa Wschód" Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów,
- g. 21.00 - International AIDS Candlelight Memorial- uroczyste zapalenie zniczy
Pałac Branickich, westybul główny, parter
- g. 18.00 - 22.00 - "Dotknijmy Różnorodności" - akcja organizacji studenckiej IFMSA Poland O. Białystok;
- g. 18.00 - 23.00 - "Profilaktyka zachorowań na AIDS" - wystawa i stoisko organizacji studenckiej IFMSA Poland O. Białystok; "Zdrowie publiczne wczoraj i dziś" - wystawa i stoisko Studenckiego Koła Naukowego Zakładu Zdrowia Publicznego UMB
Pałac Branickich, Aula Magna
- g. 18.00 - 24.00 - Koncerty muzyki klasycznej, opowieści o rodzie Branickich, konkursy historyczne
Pałac Branickich, I piętro
- g. 18.00 - 24.00 - "Czego nie widzą oczy" - wystawa fotografii studentów oraz pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; "Odkryj swoją melodię" - interaktywna mata muzyczna "MadPad" (SimplePlain)
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, ul. J. Kilińskiego 1
- g. 18.00 - 24.00 - Wystawy ukazujące historię chirurgii, stomatologii, okulistyki, radiologii, ginekologii, anatomii oraz farmacji;
- "Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność"- przeglądy profilaktyczne prowadzone przez studentów PTSS oddział w Białymstoku;
- "Projekt z ryciny czytany. Rewaloryzacja barokowego Ogrodu Branickich" - wystawa;
- "Zostań Młodym Farmaceutą"- warsztaty dla dzieci;
- "W świecie surowców leczniczych" - warsztaty mikroskopowania;
- "Magia dawnej apteki" - pokazy wykonywania leków recepturowych;
- "Muzyka ze starej taśmy" - studio radiowe SCR Radiosupeł;
- Pokazy efektownych doświadczeń chemicznych
Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka, ul. A. Mickiewicza 2A
- g. 18.00 - 22.00 - "Tajniki ludzkiego ciała" - wystawa eksponatów anatomicznych

UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA ANDRZEJA MYRCHY, ul. Ciołkowskiego 1J

- g. 18.00 - 18. 50, 19.00 - 19.50, 22.10 - 23.00, 23.10 - 24.00 - Zwiedzanie wystaw
z przewodnikiem;
- g. 20.00 - 21.00 - "Rozpoznawanie ptaków Polski i ich głosów" - multimedialne warsztaty edukacyjne;
- g. 20.45 - 21.15 (dla osób z dziećmi do 9 lat), 21.30 - 22.00, 22.15 - 22.45 - "Podsłuchujemy nietoperze"- zajęcia terenowe;
- g. 21.10 - 21.30, 21.40 - 22.00 - "Podlaskie ćmy" - edukacyjne warsztaty terenowe

INSTYTUT HISTORII I NAUK POLITYCZNYCH UNIWERSYTET W BIAŁYMSTOKU, Plac Uniwersytecki 1

- g. 20.00 - 24.00 - "Noc Muzeów" w dawnym budynku Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - zwiedzanie budynku oraz gra/zabawa z udziałem zwiedzających (zbiórka przy portierni w budynku UwB, Plac Uniwersytecki 1)
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ PAŁAC LUBOMIRSKICH, ul. Dojlidy Fabryczne 26, www.wsap.edu.pl
- g. 18.00 - 24.00 - "Dowód tożsamości" - wystawa fotografii Marty Rosolskiej, portrety macedońskich Cyganów; "Nocne strzelanie ze sztuką"- wystawa rysunków militarnych na strzelnicy pneumatycznej WSAP; "Podlaska wieś w obiektywie"- wystawa fotografii Mirosława Miniszewskiego; zwiedzanie Bunkra Kocha;
- g. 19.00 - 20.30 - "Tożsamość romska" - debata z udziałem socjologów, psychologów i pedagogów (aula Pałacu Lubomirskich);
- g. 20.30 - 21.30 - Projekcja filmu "Jasna Pani" reż. Tomasz Wiśniewski (aula Pałacu Lubomirskich);
- g. 21.30 - 22.30 - Spotkanie z Mirosławem Miniszewskim - autorem wystawy "Podlaska wieś w obiektywie" (aula Pałacu Lubomirskich);
- g. 22.30 - 23.30 - "Zatrzymane w rymie"- wieczór autorski Eugeniusza Nikulina (aula Pałacu Lubomirskich)

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU, ul. Warsztatowa 1A

- g. 18.00 - Prezentacja zbiorów archiwalnych i filmów dokumentalnych IPN, festiwal gier edukacyjnych

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna