Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów. Białystok 2011. Zobacz, gdzie warto być!

(uk)
Noc Muzeów. Białystok 2011. 111-letni fotel dentystyczny
Noc Muzeów. Białystok 2011. 111-letni fotel dentystyczny
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997 roku.

W 2001r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Noc Muzeów już od wielu lat odbywa się również w Polsce (od 2003 r.) i z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. W tym roku białostockie muzea i galerie przygotowały mnóstwo atrakcji.

Noc Muzeów. Białystok 2011

Białostockie muzea i galerie przygotowały na 14 maja specjalne wystawy i wydarzenia. Będzie można m.in. zagrać w planszową "Kolejkę", posłuchać dawnych przebojów z adaptera czy wybrać się w historyczny spacer z historykiem Andrzejem Lechowskim.

W białostockim ratuszu będzie można o godz. 18 uczestniczyć w prezentacji projektu edukacyjnego "Przystanek Wystawa", a dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach wokół obrazu "Wyjazd powozem". W godz. 18-24 otwarte będą wystawy czasowe - "Powrót Jurry'ego" - malarstwo Jerzego Ryszarda Zielińskiego i "Cudowne lata?" Białystok lat 80. w obiektywie Mariusza Olkowskiego. Chętni zagrają w grę planszową "Kolejka" (pokazująca codzienność lat 80., godz. 18, 19.30, 21 i 22.30 - do dyspozycji 2 plansze, przy każdej 5 osób). Czeka też na nas m.in. spotkanie "Tamte prywatki", czyli dawne przeboje z adaptera. Organizatorzy zapraszają posiadaczy płyt winylowych i dźwiękowych pocztówek. Na dziedzińcu ratusza będzie można zrobić sobie zdjęcie przy ekranie w PRL-owskim klimacie, a o godz. 22 udać się na historyczną wycieczkę po Białymstoku z Andrzejem Lechowskim. Wyprawa rozpocznie się na placu przed Teatrem Dramatycznym i wieść będzie ul. Kilińskiego ku ratuszowi.

Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37) zaprasza w godz. 18-24. W programie zwiedzanie ekspozycji stałych: "W Białostockiej Kamienicy", "Białostocki Salon Artystyczny", "Białystok - makieta barokowego miasta", "Życie od kuchni" - ekspozycja interaktywna związana z historycznym gospodarstwem domowym, prezentująca charakter i rozmaitość prac wykonywanych przez służbę (pranie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków). Czekają tez projekcje filmów dokumentalnych: "W Białymstoku" - Łódzka Wytwórnia Filmów Dokumentalnych; 1958 r., "1 maja w Białymstoku" - Amatorski Klub Filmowy "ŻUBR"; 1961 rok.

Natomiast Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17) o godz. 19 zaprasza na otwarcie wystawy "Bronisław Chromy - rzeźba, malarstwo" Towarzyszyć jej będzie film "Bronisław Chromy", reż. Irena Wollen. O godz. 20 i 21.30 spotkanie ph. "Smok Wawelski". Najmłodszych organizatorzy zapraszają na rzeźbę w glinie (max. 15 osób w grupie). A o godz. 21 zobaczymy etiudę "Smok" w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej.

Ciekawe propozycje ma też Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (pałac). W godz. 18-24 będzie można zwiedzać ekspozycję stałą oraz wystawę czasową "Malowane kwiatami" - dekoracje kwiatowe i ogrodowe w rzemiośle artystycznym XVIII-XX w. Dodatkowo ph. "Rinaldo i Armida" czeka nas prezentacja obrazu z dawnego wyposażenia letniej rezydencji Branickich.

Centrum im. L. Zamenhofa (ul. Warszawska 19) zaprasza na grę miejską "Od PRL-u do demokracji". Start o godz. 14. O godz. Finał o godz. 20. Wtedy też odbędzie się koncert klezmerów z Moskwy - zespołu NAYEKHOVICHI. Na zwiedzających czekają też wystawy czynne od godz. 16 do 24: "Romowie wśród nas" Arkadiusza Goli, "DIUNA" Wojciecha Siudmaka i "69xRenata Dąbrowska" Renaty Dąbrowskiej.

Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich odbywać się będzie w dwóch lokalizacjach w godz. 19-24. Przy ul. Waryńskiego 24a czeka nas noc w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego - muzyka i przysmaki wileńskiej kawiarni "Zielony Sztrall". Odbędzie się też otwarcie nowej aranżacji wystawy stałej "Sleńdzińscy - sztuka czterech pokoleń" - godz. 19. A na piętrze znajdziemy atelier malarskie jak za czasów Ludomira Sleńdzińskiego. Natomiast w galerii przy ul. Legionowej 2 - Białystok zamienia się w Cardiff… Czeka nas muzyczno-wizualne party w klimacie klubów angielskich (projekcja nie pokazywanych na wystawie fotografii Macieja Dakowicza; dźwiękowe tło tworzy DJ "Britie"/Rafał Rejowski).

W programie Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2) finisaż wystawy MIR, o godz. 20 pokaz filmu Jacka Malinowskiego "Nosferatu - dyktator lęku", o 21 performance Wojciecha Bąkowskiego, a o 22 koncert KRISTEN i Etam Etamski.

Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa "Kolejowe Podlasie" i Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku PKP PLK S.A. zapraszają na Kolejową Noc Muzeów - "Różne historie kolei". Będzie można odwiedzić ekspozycję kolejową, gdzie zaprezentowane będą m.in: dział - kasa biletowa dawniej, dział dróg żelaznych, biblioteka fachowca, znaki i sygnały kolejowe. Czeka też wystawa zdjęć czy pokaz modelarstwa kolejowego. Wszystko przy ul. Kolejowej 26a. Więcej na kolejowepodlasie.pl. Start 14 maja, o godz. 18. Wstęp na imprezy jest wolny.

Po raz drugi do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów włącza się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - ph. "Sekrety Pałacu Branickich". To okazja do zwiedzenia pałacowych piwnic, zbadania się w polowej Izbie Chorych, otrzymania specjalnej recepty, podejrzenia, jak funkcjonuje szpital polowy (zorganizowany wspólnie z Muzeum Wojska w Białymstoku). Na pałacowym dziedzińcu odbędą się pokazy medyczne (Harcerski Klub Specjalnościowy o profilu Medycznym). W Pałacu, w Auli Wielkiej, będzie można poczuć atmosferę dawnego dworu (muzyka i tańce w wykonaniu zespołów z Domu Kultury Śródmieście) oraz porozmawiać o sztuce z maestro Jerzym Maksymiukiem. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, w prawym skrzydle pałacu, zapraszamy do poznania "Tajemnic Dawnej Apteki". A przed muzeum - "Pojedynek czarownic", czyli chemia na wesoło. Ciekawscy odkrywcy "Tajników ludzkiego ciała" pobawią się w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka.

Niecodzienną atrakcję uczestnikom tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów przygotowali przyszli dentyści z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. W środku nocy, w historycznych wnętrzach Pałacu Branickich i przy użyciu liczącego dokładnie 111 lat fotela dentystycznego przeprowadzą bezpłatne badania jamy ustnej.

- Często słyszymy, że ludzie są zabiegani i brakuje im czasu na odwiedzenie stomatologa, ale jak widać, każda okazja może być dobra, aby zadbać o swoje zęby. Nawet tak niecodzienna jak noc muzeów - przyznaje Adam Zyśk, jeden ze studentów, którego będzie można spotkać w najbliższą sobotę w Pałacu Branickich. - Zdarzało nam się już badać pacjentów w różnych okolicznościach, ale nigdy przedtem nie robiliśmy tego w środku nocy i przy użyciu tak wyjątkowego, historycznego sprzętu. Może więc być interesująco. Mamy nadzieję, że to samo będą mogli powiedzieć amatorzy nocnych muzealnych wrażeń, którzy do nas trafią i zdecydują się poddać przeglądowi - dodaje.

Eksponat wypożyczył studentom wspierający na co dzień białostocki oddział PTSS-u Kazimierz Klimczuk, szef Dentomaxu, firmy która zaopatruje stomatologów. Studenci otrzymali również od niego jednorazowe zestawy diagnostyczne, dzięki którym będą mogli przeprowadzić badania.

W posiadanie fotela Klimczuk wszedł w dość przypadkowy sposób.

- Wypatrzyłem go kilka lat temu w trakcie wizyty u klienta - dentysty, któremu właśnie montowałem nowy unit stomatologiczny. Stał gdzieś w kącie garażu, zapomniany i nipotrzebny. Ja z racji swojej profesji od razu zwrócilem na niego uwagę i go odkupiłem. Dziś stanowi największą atrakcję sali wykładowej w siedzibie mojej firmy. - Co ciekawe pomimo swoich lat - dokładnie 111 - fotel jest w pełni sprawny i funkcjonalny - zauważa. Jestem pewien, że żadne z dziś produkowanych urządzeń nie przetrwałoby takiej próby czasu - dodaje Klimczuk.

Bezpłatne badania jamy ustnej odbędą się w sobotę 14 maja podczas Nocy Muzeów. Studenci zainstalują swoje przenośne stanowisko diagnostyczne w ramach "szpitala polowego" w pomieszczeniach Pałacu Branickich i będą oczekiwali na chętnych już od godziny 22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna