Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Ełku. Poznaj zakątki miasta nocą

Weronika Kowalewska [email protected]
- W nocy z soboty na niedzielę wspólnie z mieszkańcami miasta przejdziemy się po ełckiej promenadzie, ale odwiedzimy też miejsca mniej znane - mówi Kazimierz Bogusz
- W nocy z soboty na niedzielę wspólnie z mieszkańcami miasta przejdziemy się po ełckiej promenadzie, ale odwiedzimy też miejsca mniej znane - mówi Kazimierz Bogusz W. Kowalewska
To pierwsze takie wydarzenie w mieście. Mieszkańcy Ełku najpierw zobaczą nasze eksponaty, a później przespacerują się po mieście nocą - mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Wieszak pruskiego krawca, gwizdek oficerski czy denar z czasów Władysława Jagiełły będzie można zobaczyć już w sobotę podczas Nocy Muzeów.

Wieczorna oferta kulturalna

Na noc z 18 na 19 maja muzea, galerie sztuki, pracownie artystyczne przygotowują specjalną wieczorno-nocną ofertę dla wszystkich spragnionych kultury. Wstęp do wszystkich instytucji będzie bezpłatny. Do organizacji Nocy Muzeów przystępuje prawie 150 miast.

Po raz pierwszy do akcji przyłączyło się także powołane niedawno Muzeum Historyczne w Ełku, które mieści się w kamienicy przy ul. Małeckich 3/2.

Starania o utworzenie tej placówki rozpoczęły się w 2010 r., gdy ełcka rada miasta przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie organizacji muzeum. W 2011 r. powołano stowarzyszenie Muzeum dla Ełku, skupiające ludzi wspierających powstanie instytucji oraz pełnomocnika ds. muzeum. W sierpniu 2012 r. radni przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum Historycznego.

Symbolicznie jego działalność zaingurowało wydanie książki "Spacerownik po mieście niezwykłym", którego autorami są ełczanie Rafał Żytyniec oraz Michał Olszewski. - Jeśli ktoś czytał tę książkę to wie, gdzie wybierzemy się na spacer. Na pewno odwiedzimy ełcką promenadę, Park Solidarności i ulicę Armii Krajowej. Reszta to niespodzianka. Pójdziemy tam, gdzie zwykle ełczanie nie docierają - mówi dyrektor muzeum.

Cenne eksponaty

Najpierw w placówce odbędzie się pokaz nabytków. Udało się zebrać ponad sto eksponatów. Większość z nich przekazali mieszkańcy miasta i regionu. W zbiorach znalazły się także rzeczy znalezione w Ełku przez archeologów. W gablotach zobaczymy m.in. tablicę z nazwą ulicy Hindenburgstrasse, którą wykopali archeolodzy podczas prac przy zbiegu ul. Kościuszki i Dąbrowskiego. W miejscu, gdzie powstaje obecnie galeria Brama Mazur.

- W zbiorach znajdują się również monety, mapy Prus Wschodnich, wydawnictwa "Głos Ludu" i "Masuren Bote" z 1938 roku, które mieszkaniec Ełku znalazł ukryte pod parapetem w mieszkaniu - opowiada Kazimierz Bogusz.

W gablotach muzealnych wystawione zostaną także fotografie oraz przedmioty codziennego użytku, czyli łyżki, żelazka, maszyna do szycia oraz do pisania. Wszystkie będą opisane.

Pokaz nabytków rozpocznie się w sobotę o godz. 20, ale Muzeum Historyczne mieszkańców miasta i okolic zaprasza również w czwartek. O godz. 18 odbędzie się projekcja filmu Pawła Ziemilskiego, "Rogalik". Kolejne miesiące przyniosą również wiele atrakcji. Już w czerwcu na placu Jana Pawła II pojawi się wystawa zdjęć. W sierpniu odbędzie się spektakl plenerowy, a jesienią zostanie wydany pierwszy numer czasopisma o Ełku i Mazurach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna