Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom dostaje prawo do lotu

Janusz Petz [email protected]
- Niezbędne do obsługi ruchu pasażerskiego jest za-montowanie systemu naprowadzania nawigacyjnego – mówi Ryszard Zębala
- Niezbędne do obsługi ruchu pasażerskiego jest za-montowanie systemu naprowadzania nawigacyjnego – mówi Ryszard Zębala J. Petz
Lotnisko na Sadkowie będzie obiektem cywilno-wojskowym, a miasto - jego współgospodarzem.

Minister Transportu Jerzy Polaczek wręczy dziś prezydentowi Radomia Andrzejowi Kosztowniakowi dokument, który jest ważnym krokiem w utworzeniu cywilnego portu lotniczego na Sadkowie. Jest to międzyresortowe uzgodnienie przyznające władzom miasta prawo współużytkowania wojskowego lotniska.

Andrzej Kosztowniak odbierze dziś porozumienie zawarte pomiędzy ministrem transportu a ministrem obrony narodowej przyznające spółce miejskiej Port Lotniczy Radom S.A. prawo użytkowania lotniska na Sadkowie.

WAŻNY DOKUMENT
- To jest dokument, który daje miastu takie same prawa do wykorzystywania lotniska jakie ma obecnie wojsko - wyjaśnia Ryszard Zębala, specjalista do spraw lotniska cywilnego w Urzędzie Miasta Radomia.

Aby miasto mogło "wprowadzić" się na lotnisko będzie musiało jeszcze podpisać umowę z wojskiem na temat dzierżawy terenu. Potrzebna jest też umowa operacyjna, dotyczącą lądowań i startów samolotów pasażerskich oraz wojskowych.
Minister Obrony Narodowej już kilka miesięcy temu zgodził się przekazać miastu 3 hektary gruntu na Sadkowie, gdzie można byłoby zbudować terminal pasażerski.
Obecne władze Radomia chcą jednak uzyskać znacznie większy teren - około 20 hektarów gruntów. Prowadzono już rozmowy na ten temat z wojskiem.
NASTĘPNE KROKI
Żeby doszło do utworzenia lotniska cywilnego trzeba poszukać inwestora, które zechce do spółki z miastem zająć się budową terminalu oraz obsługą samolotów. Kilka tanich linii lotniczych interesuje się możliwością wejścia w spółkę przy tworzeniu radomskiego lotniska cywilnego i uruchomienie połączeń lotniczych do Radomia.

Niezbędne do obsługi ruchu pasażerskiego jest też zamontowanie systemu naprowadzania nawigacyjnego. Zdaniem Ryszarda Zębali w takie urządzenia najprawdopodobniej będzie musiało zaopatrzyć w niedalekiej przyszłości każde lotnisko, również wojskowe. Projekt utworzenia lotniska cywilnego w Radomiu zyskał wsparcie ze strony władz województwa - Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel równowartość 8,2 mln euro.
Ale kiedy pierwsze samoloty pasażerskie wylądują w Radomiu? Na razie jeszcze nie wiadomo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie