Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa inwestycja obsłuży 164 tys. mieszkańców

Paweł Chojnowski [email protected]
Nowoczesny zakład rocznie będzie przetwarzał ponad 40 tys. ton odpadów (docelowo w 2025 r. – 48 tys. ton). Na zdj. pracownicy sortowni ręcznie wybierają śmieci nadające się do recyclingu.
Nowoczesny zakład rocznie będzie przetwarzał ponad 40 tys. ton odpadów (docelowo w 2025 r. – 48 tys. ton). Na zdj. pracownicy sortowni ręcznie wybierają śmieci nadające się do recyclingu. T. Krassowski
Dziewięć gmin partycypowało w kosztach budowy.

Inwestycja kosztochłonna, ale bardzo potrzebna - tak burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski mówi o nowoczesnym zakładzie, którego oficjalne otwarcie odbyło się w piątek. - Będzie on obsługiwał 26 gmin, z czego 21 jest z województwa podlaskiego, a pięć z mazowieckiego.

Milionowa "zrzutka"
Budowa obiektu za blisko 40 mln zł (z czego ponad połowa to unijne dofinansowanie) rozpoczęła się dwa lata temu. To szósta tego typu inwestycja w woj. podlaskim. Na ponad 10 hektarach powstała tu m.in. linia do segregacji odpadów, stacja demontażu odpadów wielkogabarytowych, kwatery na składowanie śmieci (w tym dwie do odpadów niebezpiecznych np. azbestu), kompostownia i całe zaplecze techniczne. Stare wysypisko zostało zrekultywowane.

Dziewięć gmin partycypowało w kosztach budowy (miasto Zambrów zapewniło 36 proc. wkładu własnego), a 17 samorządów, mimo że nie wsparło finansowo inwestycji, będzie z niej korzystać.
To bardzo ważne przedsięwzięcie nie tylko z ekologicznego punktu widzenia. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości w gminach obarcza samorządy obowiązkiem godpodarowania odpadami.

Zachęty do sortowania
Gminy mają czas na wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi do lipca przyszłego roku.

- W nieciekawej sytuacji znajdą się gminy, które takich zakładów nie mają - dodaje Dąbrowski.
Nie można już bowiem wywozić po prostu śmieci na wysypisko. Unijne przepisy wymuszają ich sortowanie, powtórne wykorzystanie surowców bądź utylizację odpadów niebezpiecznych. Niestosowanie się do proekologicznych dyrektyw zagrożone jest wysokimi karami.

To władze poszczególnych gmin od połowy 2013 r. będą pobierać opłaty za wywóz śmieci. Będą musiały też przekonać mieszkańców do wstępnego sortowania odpadów. Za wcześnie jednak, by mówić o stawkach "podatku śmieciowego" i formach rozliczenia.

- Na razie wszystko to jest w sferze planów i ustaleń. Rozważamy pewne promocje dla tych, którzy wstępnie będą sortować śmieci - tłumaczy burmistrz Dąbrowski.
W wielu miastach Polski mieszkańcy już segregują odpady, zazwyczaj na tzw. mokre (np. pospożywcze) i suche (plastik, szkło, papier itp.).

Podobna dyskusja nt. gospodarki odpadami trwa również w Łomży, ale szczegóły ustaleń powołanej przez prezydenta specjalnej komisji są na razie tajne. Można się jednak spodziewać, że opłaty za wywóz śmieci wzrosną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna