Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorski robot. Białostocki Stekop będzie współpracował z najstarszą uczelnią w Polsce [zdjęcia, video]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gdy pojawia się informacja o niebezpiecznym ładunku czy tajemniczym pakunku w obiektach, w których są ludzie, służby podejmują decyzję o ewakuacji. Nie można sprawdzić, jak duże jest niebezpieczeństwo bez narażenia życia eksperta pirotechnika. Już wkrótce może się to zmienić, za sprawą nowatorskiego urządzenia do wykrywania zagrożeń chemicznych. Opracowali je naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym będzie współpracował białostocki Stekop.

Projekt uniwersytecki zakłada stworzenie podwodnego systemu do wykrywania zagrożeń chemicznych za pomocą aktywacji neutronów, jednak konstruktorzy Stekopu (mający doświadczenie w projektach dla wojska), zintegrują te rozwiązania z rozwijanymi przez siebie systemami na lądzie. Autonomiczny pojazd kołowy do specjalnych zadań realizowanych na współczesnym polu walki powstał w ramach wspólnego projektu białostockiego Stekopu, ZMT Tarnów oraz Wojskowej Akademii Technicznej, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Bardzo liczymy na współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. Będzie ona dotyczyć doposażania robotów mobilnych lub pojazdów autonomicznych w systemy detekcji oraz sensory. Finalnie mają powstać zupełnie nowe produkty w tej kategorii, a konkretnie mają to być urządzenia do wykrywania ładunków niebezpiecznych. To z pewnością zmniejszy wszelkie zagrożenia i z czasem wyeliminuje udział człowieka w tego typu akcjach – mówi Marek Nowakowski, przedstawiciel Stekopu.

Czytaj również: Białostockie roboty pomagają w walce z koronawirusem. Sprawdzą temperaturę, dostarczą leki. Mogą być używane w szpitalach czy sklepach. FOTO

- Dzięki współpracy z firmą Stekop, chcemy sprawić, aby prototyp urządzenia do nieinwazyjnego wykrywania ładunków niebezpiecznych wymyślony przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego stał się urządzeniem mobilnym, zdolnym do przemieszczania się. Bardzo nam zależy na tej funkcjonalności – dodaje Marta Markiewicz, broker technologii z Centrum Transferu Technologii CITTRU na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Celem projektu UJ jest skonstruowanie kompaktowego urządzenia do zdalnego oraz nieinwazyjnego wykrywania materiałów niebezpiecznych, w szczególności pod wodą. Prace te wsparło Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu grantowego LIDER.

Czytaj również: Mobilna wieża, czyli innowacja białostockiego Stekopu w dziedzinie zabezpieczeń

– Metody, które stosowano do tej pory, pokazywały tylko kształt obiektów podwodnych, takich jak zatopione statki lub ładunki głębinowe. Wiadomo, że wody kryją ogromną ilość takich obiektów i niebezpiecznych substancji. Aby dobrze wykryć zatopioną amunicję, nie ma innej możliwości, jak tylko nurkowanie i przeszukiwanie dna morza. To bardzo ryzykowne i niebezpieczne operacje, a przeszukiwanie dużych, podwodnych obszarów jest wręcz niemożliwe – wyjaśnia dr Michał Silarski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.


Perun - prototyp autonomicznego pojazdu z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych

Warto dodać, że Stekop współpracuje także z Politechniką Białostocką. Umowa zakłada m.in. przyjmowanie przez firmę studentów PB na praktyki oraz wspólne prace B+R czy popularyzację wiedzy z elektroniki, automatyki i robotyki. Spółka jest producentem specjalistycznych urządzeń i systemów ochrony. Działa na rynku od 1995 roku i obecnie to jedna z największych takich firm w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowatorski robot. Białostocki Stekop będzie współpracował z najstarszą uczelnią w Polsce [zdjęcia, video] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna