Nowatorskie podgrzewacze tytoniu są „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego” w USA. Dlaczego?

red.
Znana z niezwykle restrykcyjnej polityki wobec wszelkich używek – jak m.in. - papierosy, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała wiosną 2019 r. podgrzewacze tytoniu, w których tytoń nie jest spalany, za „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego”. Jak i dlaczego do tego doszło wyjaśniła Priscilla Calahhan-Lyon, lekarz medycyny, zastępczyni dyrektora Działu Nauki o Zdrowiu Jednostki w Biurze Nauki FDA ds. Wyrobów Tytoniowych.

Po dwóch latach wnikliwych badań agencja ogłosiła, że dopuszczenie na rynek pierwszego alternatywnego produktu tytoniowego, czyli IQOS, będzie „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego”. Powód? Podgrzewające (a nie spalające) tytoń wyroby dostarczają użytkownikom nikotynę, ograniczając znacząco przy tym liczbie toksyn zawartych w dymie papierosowym.

Przełomowa decyzja FDA w sprawie IQOS

Przełomowa decyzja FDA wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie, albowiem stanowi potwierdzenie wagi, jaka agencja przywiązuje do strategii ograniczania szkodliwości wyrobów tytoniowych. Po drugiej stronie stoją zwolennicy starej opartej na zakazach strategii „rzuć palenie albo umieraj” (quit or die), obowiązującej także m.in. w Polsce.

Jak wynika z licznych badań oraz doświadczeń specjalistów zaangażowanych w walkę z nałogiem, znaczny odsetek użytkowników wyrobów tytoniowych nie chce lub nie umie z nich zrezygnować – i to pod żadnym pozorem. Naukowcy zwracają uwagę, że w tym wypadku strategia „quit or die” jest nieskuteczna, albowiem nie przybliża do głównego celu, jakim jest wyeliminowanie papierosów. Dlatego coraz więcej krajów dopuszcza stosowanie wobec palaczy podejścia „quit or try”, czyli rzuć palenie albo spróbuj wyrobów potencjalnie mniej szkodliwych. Jest ona znacznie skuteczniejsza, co potwierdzają doświadczenia takich krajów, jak Japonia. Miliony nałogowych palaczy papierosów przestawiło się tam na nowatorskie produkty, najwyraźniej - z pożytkiem dla siebie i całego otoczenia, narażanego dotąd na wdychanie dymu.

Wyrób właściwy dla ochrony zdrowia publicznego „wywołuje potencjalny skutek w postaci obniżenia poziomu zachorowalności i/lub śmiertelności”

Podczas internetowej konferencji Priscilla Calahhan-Lyon wyjaśniła, jak FDA może uznać nowy wyrób tytoniowy za „właściwy dla ochrony zdrowia publicznego”. Głównym aktem prawnym jest tutaj Ustawa o żywności, lekach i kosmetykach z 2009 r. Wskazuje ona m.in., że FDA powinna określić ryzyko i korzyści w odniesieniu do populacji jako całości, oceniając prawdopodobieństwo, że obecni użytkownicy wyrobów tytoniowych zaprzestaną użytkowania takich wyrobów oraz że osoby niekorzystające z wyrobów tytoniowych nie zaczną użytkować takich wyrobów.

Żaden wyrób tytoniowy nie jest bezpieczny, ale...

Priscilla Calahhan-Lyon podkreśliła, że z punktu widzenia FDA żaden wyrób tytoniowy nie jest bezpieczny. Agencja nie „zatwierdza” wyrobów tytoniowych, a jedynie udziela zgody na wprowadzanie danego wyrobu do sprzedaży. Może takiej zgody odmówić, jeśli uzna produkt za niewłaściwy dla ochrony zdrowia publicznego.

- Pomimo, że w przepisach prawnych nie określono definicji, FDA uznaje dany wyrób za właściwy dla ochrony zdrowia publicznego, jeśli stwierdzimy, iż wprowadzenie danego wyrobu do obrotu rynkowego wywoła potencjalny skutek w postaci obniżenia poziomu zachorowalności i / lub śmiertelności – tłumaczyła podczas webcastu doktor Priscilla Calahhan-Lyon. Zastrzegła, że norma dotycząca takiego wyrobu może być z upływem czasu zmieniona.

Dlaczego „nie spalający tytoniu papieros” jest „właściwy dla ochrony zdrowia publicznego”?

Podczas telekonferencji przypomniano, że pierwszym i jedynym podgrzewaczem tytoniu dopuszczonym do sprzedaży w USA jest IQOS firmy Philip Morris International. Wykorzystuje on nowoczesną technologię podgrzewania tytoniu (a nie jego spalania). Urządzenie dostępne jest także w Polsce.

Priscilla Calahhan-Lyon poinformowała, że badania FDA dotyczyły m.in. poziomu nikotyny oraz najbardziej szkodliwych substancji dymu papierosowego jak akroleiny, formaldehydu, benzo(a)pirenu. Wykazały one, że aerozol z podgrzewania tytoniu zawiera znacznie niższe (nawet 90 proc.) poziomy tych substancji niż w dymie papierosowym. Skłoniło to FDA do stwierdzenia, że te podgrzewacze tytoniu „zawierają znacznie niższe poziomy określonych szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych wpisanych na listę Agencji Żywności i Leków (FDA),

Redukcja ta nie dotyczy samej nikotyny. „Badania wykazały poziomy nikotyny wystarczające do zapewnienia satysfakcji użytkownika”. - Dobre wiadomości są jednak takie, że poziomy wartości nikotyny są odpowiednie dla osób, które chcą się przestawić [z tradycyjnych papierosów na wyroby nowatorskie – przyp. red.]

Priscilla Calahhan-Lyon podkreśliła, że podobnie jak zwykłe papierosy „jest to wyrób powodujący uzależnienie.

Zastrzegła, że należy z ostrożnością podchodzić do dotychczasowych badań wskazujących na wyraźnie zmniejszony negatywny wpływ nowatorskich wyrobów na zdrowie człowieka (użytkownika), albowiem większość chorób występujących u palaczy wynika z długoterminowego (wieloletniego) stosowania, a przeprowadzenie tego typu analiz w przypadku podgrzewaczy tytoniu, ze zrozumiałych względów, było na razie niemożliwe.

Jak wyjaśniła Priscilla Calahhan-Lyon, na podstawie tych wszystkich (oraz wielu innych) przesłanek FDA uznała, iż „dostępne dane na temat badan toksykologicznych wskazują na potencjalną względną korzyść w porównaniu z użytkowaniem papierosów spalających tytoń, którzy przestawią się całkowicie na użytkowanie IQOS”.

Argumenty przemawiające za papierosem bez dymu

  • Narażenie na tlenek węgla jest porównywalne z poziomem narażenia środowiskowego.
  • Narażenie na akroleinę i formaldehyd jest odpowiednio obniżone do: 89-95% oraz 66-91%.
  • Badania farmakokinetyczne wykazały, że do organizmu dostarczana jest nikotyna, która jest potencjalnie uzależniająca oraz iż możliwość nadmiernego używania podgrzewaczy tytoniu jest na poziomie podobnym do papierosów spalających tytoń.
  • Może być to pomocne dla palaczy chcących się całkowicie przestawić.
  • To wyrób uzależniający, jednak ryzyko związane z jego użytkowaniem nie jest wyższe niż w przypadku innych wyrobów tytoniowych.
  • Krótkoterminowe badania wykazały poprawę, jeśli chodzi o biomarkery narażenia wskazujące na obniżone narażenie na szkodliwe i potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne. Tendencja do wykazywania poprawy utrzymywała się podczas dłuższych badań pomimo obniżenia poziomu zachowania zgodności przez uczestników.
  • Projekt wyrobu sprawia, iż mało prawdopodobnym jest, aby użytkownicy byli zadowoleni z podejmowania prób świadomego niewłaściwego użycia wyrobu. W trakcie przeprowadzanych badan przypadkowe niewłaściwe użycie wyrobu było mało powszechne.
  • Badania przeprowadzone w krajach, w których IQOS został wprowadzony do obrotu rynkowego, ptaktycznie nie wykazały rozpoczęcia jego użytkowania wśród młodzieży.
  • Strategia cenowa dotycząca urządzeń podgrzewających tytoń obniża prawdopodobieństwo rozpoczęcia jego użytkowania przez osoby młode.

Szczepionka na COVID-19 odkryta przez Rosjan?

Wideo

Materiał oryginalny: Nowatorskie podgrzewacze tytoniu są „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego” w USA. Dlaczego? - Polska Times

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej Sikorski

Polecam zamowic Iqosa z tego linku https://api.iqosfriends.pl/polecam?a=OFYP4U6 Dostajesz 120zl rabatu i mozna uzbierac nawet 21 paczek Heetsow. U mnie to zadzialalo i polecam bo warto skorzystac poki promocja trwa.

c
czytelnik

Tak wg pisokatolików jak są hamerykańskie

c
czytelnik

Proponuje e-papierosy oraz inne wynalazki amerykańskie sprzedawać tylko i wyłacznie dla pisokatolików . Na zdrowie Panowie i panie

o
ombre

Zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych oraz reklamy i promocji produktów imitujących te wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych, w szczególności:

w telewizji, radiu, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, w prasie dziecięcej i młodzieżowej, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych;

w prasie innej niż wymieniona w pkt 1;

na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych;

w środkach usług informatycznych.

Promocją jest w szczególności publiczne rozdawanie wyrobów, organizowanie degustacji oraz premiowanej sprzedaży. Reklamą z kolei jest m.in. jako rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków, nazw i symboli graficznych służących popularyzowaniu marek e-papierosów.

Uchybienie powyższym zakazom reklamy czy promocji zagrożone jest karą grzywny do 200.000 złotych.

G
Gość

To reklama a nie artykuł

N
Nie pitolcie

Jak ta śmieszna żydowska agencja może być restrykcyjna skoro w każdym filmie z żydohoolywoodu jest odpalam papieros zwróćcie na to uwagę teraz tracą ten biznes przez e papierosy i kombinują malborasy zassrrane ?

J
Julia

No w to raczej nie uwierzę. Nie przekonuje mnie to zupełnie.

C
Czysty

Philip Morris ma bardz skuteczny PR, przyznacie. Z drugiej strony trzeba miec dużo bezczelności, żeby taki tekst napisany przez PM publikowac w dziale zdrowie. Nic za darmo i na zdrowie!

G
Gość
4 listopada, 14:26, Gość:

Tak, Iqosy sa zdrowe i trzeba je wprowadzic w podstawowkach.

W przedszkolach!!!

G
Gość

Za krótko to jest na rynku żeby się tak zachwycać. Kiedyś zwykle papierosy też uważano za nieszkodliwe. Poza tym lobby tytoniowe wciska gdzie się da takie artykuły napisane o wiele lepiej niż reszta gniotów z wp itp. W tonie naukowym wciskają że teraz czas na elektroszlugi. Rzućcie to ludzie. Paliłem dwie paczki 10 lat. Życie bez potrzeby zaciągania się czymkolwiek jest o wiele przyjemniejsze

G
Gość

Tak, Iqosy sa zdrowe i trzeba je wprowadzic w podstawowkach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3