Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe bloki pojawią się w mieście. Już wiadomo gdzie

Wojciech Jakubicz [email protected]
Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja radnych.

Białostoccy radni w liczbach

Białostoccy radni w liczbach

Radni białostockiej rady miejskiej złożyli ankiety osobowe, dzięki czemu możemy poznać kilka danych statystycznych dotyczących przedstawicieli mieszkańców Białegostoku. Rada miejska liczy 28 radnych: 22 panów i 6 pań. Większość (bo aż 5) pań należy do klubu radnych PO, jedna jest członkiem PiS. Średnia wieku pań radnych wynosi 45 lat, najmłodsza ma 26 lat a najstarsza - 66. Wszystkie panie posiadają wyższe wykształcenie, dwie z nich są emerytkami. Średnia wieku panów radnych wynosi 46 lat. Najmłodszy ma 26 lat a najstarszy 69. Dwóch radnych nie posiada wyższego wykształcenia, 5 radnych jest emerytami. W radzie najwięcej jest prawników i nauczycieli (po 5 z każdej z tych profesji), 4 politologów, 3 budowlańców i ekonomistów, 2 lekarzy i historyków. Średnia wieku wszystkich radnych to 46 lat. Najwięcej w radzie mamy 60-latków (7), a najmniej 40-latków (3), natomiast po sześciu 20-, 30- i 50-latków.

Na łąkach na os. Piasta I i Skorupy mogą powstać w przyszłości bloki, ale musi się tam również znaleźć miejsce dla zieleni - zadecydowali białostoccy radni.

Radni białostockiej rady miejskiej uchwalili wczoraj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla Piasta I i Skorupy. Chodzi o rejon, który znajduje się między ulicami Piastowską, Sybiraków i zachodnią granicą Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Skorupy". Plan obejmuje w 60 proc. tereny zielone i zakłada ich ochronę. W pozostałej części dopuszcza niezbyt intensywną zabudowę wielorodzinną oraz usługi oświaty i sportu.

Plan projektuje też przedłużenie ul. Chrobrego od ul. Piastowskiej do ul. Ciołkowskiego.
Zabudowa w najbliższym sąsiedztwie kościoła Ducha Świętego i terenów zielonych ma być trzykondygnacyjna.

Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja radnych. Część z nich uważała, że w tym rejonie powinno powstać więcej miejsc parkingowych.

- Warto ten element dopracować, nawet gdyby oznaczałoby to opóźnienie w uchwaleniu planu - mówił radny Maciej Biernacki z PO.

- Plan jest potrzebny już teraz, by zabudowa powstawała tam w sposób kontrolowany - argumentował z kolei Zbigniew Nikitorowicz z tej samej partii. - Jeśli go dziś nie przyjmiemy, deweloperzy będą tam działali jedynie w oparciu o warunki zabudowy.

Radny Rafał Rudnicki z PiS stwierdził, że w tej okolicy powinniśmy szczególnie chronić tereny zielone.
Ostatecznie plan przyjęto, podobnie jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla części osiedla Białostoczek i części osiedla Bacieczki (tu dyskusji nie było).

Podczas poniedziałkowej sesji przyjęto również program współpracy Białegostoku z organizacjami pozarządowymi.

- Uzyskaliśmy pieniądze (11 mln zł), dzięki którym organizacje pozarządowe będą mogły działać - stwierdziła Anna Pawłowska, pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Najlepsze projekty będziemy wyłaniać w organizowanych przez nas konkursach. Zwycięzcy otrzymają pieniądze na ich realizację.

Radni podjęli decyzję, ze patronem Zespołu Szkół nr 17 w Białymstoku będzie poeta i tłumacz, błogosławiony Edmund Bojanowski. Patronem ulicy położonej na osiedlu Wygoda został matematyk, Józef Marcinkiewicz.

Radni przyjęli również Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii.

Bądź na bieżąco z rynkiem nieruchomości. Sprawdzaj Regiodom.pl
l

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna