Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe osiedla mieszkaniowe. Zobacz, gdzie będzie inwestować miasto

Helena Wysocka [email protected]
Czarna Hańcza
Czarna Hańcza
Radni zatwierdzili kierunki zagospodarowania miasta.

Połowa miasta, to pola

Połowa miasta, to pola

Miasto zajmuje prostokąt wielkości 6x10,5 ha. Powierzchnia zurbanizowana stanowi zaledwie 27,6 proc., z czego 8,6 proc. to drogi. Ulic różnej kategorii jest w sumie 179,8 km. Ponad połowa, bo 54 proc. powierzchni miasta zajmują użytki rolne, 13,9 proc. - lasy. Wody natomiast zajmują 78 ha.

Suwalskie władze będą starały się wykupować działki nad Czarną Hańczą.

Wzdłuż rzeki powstać ma bowiem ekologiczny korytarz, w którym inwestycje zostaną ograniczone. Ma to umożliwić swobodny do niej dostęp. Samorząd zamierza także inwestować w tereny położone wokół zalewu Arkadia, które mają pełnić funkcje rekreacyjne.

W ubiegłym tygodniu suwalscy radni zatwierdzili kierunki zagospodarowania miasta. Dokument zawiera ocenę aktualnej sytuacji, a także proponowane zmiany. Najmniej będzie ich w śródmieściu, gdzie zabudowa jest zwarta i nowe budynki powstanie niewiele. Samorząd chce przede wszystkim uporządkować centrum wyburzając zniszczone budynki gospodarcze i odbudowując zabytkowe kamienice.

Zmieni się, jak informowaliśmy, i to już w przyszłym roku przeznaczenie placu Marii Konopnickiej. Ma to być miejsce nie tylko wypoczynku, ale też organizacji miejskich imprez. Poza tym, władze miasta dopuszczają zmianę przeznaczenia sposobu zagospodarowania działki, na której znajduje się były browar.

W zachodniej oraz północnej części Suwałk grunty rolne mają być przekształcone. Przewiduje się tam lokalizację osiedli mieszkaniowych (ul. Ogrodowa, Franciszkańska i Daszyńskiego). Jedynie działki położone w kierunku Potaszni mają być wyłączone z zabudowy, ponieważ tam zlokalizowany będzie most energetyczny, a także przebiegać ma projektowana obwodnica.

W rejonie ulicy Przytorowej funkcje terenu mają zmienić się z przemysłowej na usługowo-mieszkalną. Także w rejonie dworca PKP, który zostanie przeniesiony na Sejneńską, powstaną bloki mieszkalne oraz lokale usługowe.

Ten teren zagospodarowywać będą prywatni przedsiębiorcy, natomiast miasto zabiega o przejęcie od kolei działek położonych bliżej Utraty. Tutaj także mają powstać budynki mieszkalne, dzięki czemu centrum miasta zostanie połączone z osiedlem Kamena.

W południowych dzielnicach miasta tereny produkcyjne mają być ograniczone. Nowe zakłady można będzie lokalizować przy Leśnej, Sportowej, Wojska Polskiego, na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także w Dubowie, gdzie, w związku z udokumentowanymi pokładami kruszywa, przewidziany jest przemysł wydobywczy.

W budynkach po byłej jednostce wojskowej, jeśli miastu uda się je przejąć, mają powstać lokale socjalne, ale nie tylko. Samorząd chce, by funkcjonowały tam młodzieżowe schroniska, czy hotele o niższym standardzie.

Po prawej stronie drogi prowadzącej z Suwałk do Sobolewa powstać ma osiedle domów jednorodzinnych. Znajdujące się po lewej stronie drogi pożwirowe wyrobiska będzie zrekultywowane. W planach są tam tereny rekreacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna