To skutek zmiany przepisów. - Musimy do nich dostosować sporządzone do tej pory dokumenty - informuje Małgorzata Wnuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. - Z uwagi na poprawki zostaną poddane ponownym konsultacjom.
Kiedy dokładnie to nastąpi, jeszcze nie wiadomo. Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie planów ochronnych ma wejść w życie na początku przyszłego roku.
Jak informowaliśmy, na zlecenie GDOŚ i dzięki funduszom unijnym przygotowywane są plany działań, które mają zabezpieczać gatunki chronione występujące na terenie m.in. Ostoi Suwalskiej, Augustowskiej oraz w Jeleniewie.
Prace trwają od kilku miesięcy. Naukowcy dokonali już inwentaryzacji występujących tam gatunków i wskazali przyczyny, dla których mogą wyginąć. Na przykład murawy kserotermiczne mogą zginąć z powodu braku pasterstwa i zbyt dużego nawożenia. Wydrze natomiast zagraża regulowanie koryt rzek oraz trucie i kłusownictwo.
A głowacz cierpi z powodu zbyt dużego nawożenia - uważają naukowcy. Autorzy dokumentów wskazali też, jakich zmian należy dokonać w planach zagospodarowania przestrzennego oraz kto i jakie działania musi podjąć, aby obszary chronione nie zostały zdewastowane.
- W wyniku pierwszych konsultacji, które zakończyły się w połowie grudnia otrzymaliśmy trochę uwag i wniosków od mieszkańców oraz samorządów, które aktualnie analizujemy - dodaje M. Wnuk. - Jeśli uznamy, że są zasadne, będą ujęte w planach.
Plany ochrony obszaru Natura 2000 mają być gotowe w III kwartale 2012 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?