MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące Natura 2000

(hel)
natura2000.gdos.gov.pl
W przyszłym roku plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 będą konsultowane jeszcze raz.

To skutek zmiany przepisów. - Musimy do nich dostosować sporządzone do tej pory dokumenty - informuje Małgorzata Wnuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. - Z uwagi na poprawki zostaną poddane ponownym konsultacjom.

Kiedy dokładnie to nastąpi, jeszcze nie wiadomo. Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie planów ochronnych ma wejść w życie na początku przyszłego roku.

Jak informowaliśmy, na zlecenie GDOŚ i dzięki funduszom unijnym przygotowywane są plany działań, które mają zabezpieczać gatunki chronione występujące na terenie m.in. Ostoi Suwalskiej, Augustowskiej oraz w Jeleniewie.

Prace trwają od kilku miesięcy. Naukowcy dokonali już inwentaryzacji występujących tam gatunków i wskazali przyczyny, dla których mogą wyginąć. Na przykład murawy kserotermiczne mogą zginąć z powodu braku pasterstwa i zbyt dużego nawożenia. Wydrze natomiast zagraża regulowanie koryt rzek oraz trucie i kłusownictwo.

A głowacz cierpi z powodu zbyt dużego nawożenia - uważają naukowcy. Autorzy dokumentów wskazali też, jakich zmian należy dokonać w planach zagospodarowania przestrzennego oraz kto i jakie działania musi podjąć, aby obszary chronione nie zostały zdewastowane.

- W wyniku pierwszych konsultacji, które zakończyły się w połowie grudnia otrzymaliśmy trochę uwag i wniosków od mieszkańców oraz samorządów, które aktualnie analizujemy - dodaje M. Wnuk. - Jeśli uznamy, że są zasadne, będą ujęte w planach.

Plany ochrony obszaru Natura 2000 mają być gotowe w III kwartale 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna