Nowe przepisy wchodzą w życie. Drakońskie kary!

dd
Udostępnij:
Nowelizacja przepisów prawa dotyczących kierowców zaostrza kary dla za przestępstwa w ruchu drogowym.

Nowe przepisy wchodzą w życie dzisiaj (01.06.2017) i uderzą przede wszystkim w nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują najwięcej śmiertelnych wypadków na polskich drogach. Nowa ustawa zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń.

Co się zmienia?

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do tej pory nawet najbardziej brawurowa ucieczka traktowana była jako wykroczenie, za które groziła grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego, który spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu pójdzie na minimum 2 lata do więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, jeśli w chwili wypadku był pijany lub pod wpływem środków odurzających. Obecnie minimalna kara za spowodowanie tego typu wypadku to zaledwie 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.

Wykroczenia drogowe, w przypadku których zostało wszczęte postępowanie, będą się przedawniać dopiero po 3 latach od dnia popełnienia. Dziś takie sprawy przedawniają się po dwóch latach.

Osoby, które zdecydują się prowadzić samochód, mimo że zostały im odebrane uprawnienia będą musiały liczyć się, tak jak obecnie, z karą pozbawienia wolność na okres 2 lat, jednak dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów zostanie obowiązkowo przedłużony na 15 lat.

Za ponowne złamanie zakazu będzie groziła kara nawet 5 lat więzienia. Sady orzekające w sprawach o przestępstwa drogowe będą obligatoryjnie informowane przez drogówkę o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz czy np. zatrzymywano mu już prawo jazdy.

Wraz z nowelizacją prawa w ustawie o ruchu drogowym znajdzie się wyraźna podstawa prawna do poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sruba

jechalem 20km.h  policja gonila mnie , dogonila , dojebala kare 500 zl, sad nie przesluchal, przyslal nr, kata do wplaty,, policyjn epanstwo, 50% ukraincow w policji.. robia co chca swiete  krowy, sady wiare dilerom aut daja, ,... trwa wygaszanie polski i  polakow. czyli niewolniku wlasnego kraju trzymaj fason, pracuj, na zlodzieii za ochlap dla swini, i ciesz zyciem, 

A
Adam
"Nowe przepisy wchodzą w życie. Drakońskie kary!
dd Gazeta Współczesna 01.06.2017 AKTUALIZACJA: 01.06.2017 17:24
Nowelizacja przepisów prawa dotyczących kierowców zaostrza kary dla za przestępstwa w ruchu drogowym."
Panie redaktorze,
Po takim tytule Wasz poziom sięga dna!
Czy jest ktoś kto zatwierdza publikacje i To czyta, chociażby tytuły ??
U
Unia musi upaść !

Ciekawe jak będą przestrzegać, stosować się, oraz jaka będzie wykonalność przepisów wobec wszelkiego rodzaju kast i mafii uzurpujących sobie zarządzanie poszczególnymi działami kondominium ? Bo wobec głuchego dziadka w 40 letnim maluchu, co nie słyszał sygnałów i brawurowo uciekał przed patrolem, to będzie wszystko zdecydowanie i z naddatkiem.

M
MACIEJ ZAMBRZYCKI

Droga Redakcjo :

Artykuł :

 

oczywiście , że dziś weszły Nowe

przepisy o przekroczenia prędkości ,

to dotyczy wielu Miast w , tym

Białostoczyzny , szanowny Panie

Redaktorze . będą kary .

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie