Nowe wyzwania edukacji. Co zrobić aby usprawnić naukę...

  Nowe wyzwania edukacji. Co zrobić aby usprawnić naukę online?

  Zdjęcie autora materiału

  PT

  Nowe wyzwania edukacji. Co zrobić aby usprawnić naukę online?

  Nowe wyzwania edukacji. Co zrobić aby usprawnić naukę online? ©Konrad Kozlowski/Polskapress

  Szkoły ponownie wróciły do zdalnego nauczania. Wiele wskazuje zna to, że zdalna edukacja będzie z każdym rokiem rozwijać się w naszym kraju. W jaki sposób usprawnić można nauczanie online, aby było ono jak najmniej uciążliwe dla uczniów i nauczycieli? Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort psychiczny uczniów? Na te pytania odpowiada Max Azarov - ekspert w zakresie edukacji zdalnej i prezes szkoły języka angielskiego online Novakid.
  Nowe wyzwania edukacji. Co zrobić aby usprawnić naukę online?

  Nowe wyzwania edukacji. Co zrobić aby usprawnić naukę online? ©Konrad Kozlowski/Polskapress

  Jak wynika z badania „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych podczas epidemii koronawirusa” przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, Fundację Orange oraz Fundację Dbam o Mój Zasięg, ponad połowa nauczycieli deklarowała po przebytym semestrze zajęć online dalszą potrzebę szkoleń z obsługi narzędzi cyfrowych do edukacji zdalnej. W większości szkół w Polsce są informatycy, których można zaangażować w przeszkolenie nauczycieli w zakresie nauczania na odległość.

  Jak podkreśla Max Azarov, nie trzeba do tego zatrudniać zewnętrznych firm. - Równie ważne jest wyposażenie nauczycieli i uczniów w sprzęt elektroniczny, by nikt nie był wykluczony cyfrowo. We wspomnianych już badaniach2 widać, że prawie co trzeci nauczyciel oraz co piąty uczeń musiał zakupić nowy sprzęt, aby uczestniczyć w lekcjach. Prawie tyle samo musiało zainwestować w dodatkowy transfer danych internetowych. Warto pomyśleć o ubieganiu się o dofinansowanie na komputery dla swoich pracowników, które stały się przecież niezbędnym narzędziem pracy i nauki – tłumaczy ekspert.

  Grupy samopomocowe w szkole  Aby skutecznie wesprzeć swoich podopiecznych, nauczyciele mogą rozwijać ideę samopomocy. - Warto wprowadzić tzw. lekcje koleżeńskie, podczas których pedagodzy będą mogli usłyszeć rady i konstruktywne uwagi od siebie nawzajem. Ułatwi to wymianę doświadczeń w obsłudze programów i platform dedykowanych edukacji zdalnej. Nauczyciele będą mogli wspólnie rozwijać umiejętności, dzieląc się przy tym informacjami o dostępnych w internecie zasobach wiedzy – wyjaśnia Max Azarov.

  Jak dodaje, dzieci najchętniej angażują się w takie lekcje, podczas których pojawiają się elementy grywalizacji, takie jak ciekawe quizy czy proste gry ułatwiające zapamiętywanie i przyswajanie treści.

  Azarov podkreśla, że równie istotne dla pedagogów mogą stać się konsultacje ze szkolnym psychologiem, który potrafi wspomóc w budowaniu i utrzymywaniu relacji z uczniami oraz w radzeniu sobie z trudnymi przypadkami. - Warto także stworzyć małe grupy wsparcia dla nauczycieli i nauczycielek, w których nie będą czuć się osamotnieni w swoich wysiłkach i będą mogli porozmawiać z kimś, kto mierzy się z podobnymi problemami. Dobrostan psychiczny nauczycieli przełoży się na skuteczniejszą edukację i lepsze samopoczucie uczniów – mówi.

  Wsparcie rodziców  Najważniejsze, by rodzice wspierali psychicznie swoje dzieci w tym trudnym czasie. Obecnie uczniowie są narażeni na duży stres, odczuwają przygnębienie i smutek, tęsknią za swoimi rówieśnikami i za wspólnym spędzaniem czasu. Również brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Problemy psychiczne najmłodszych zostały nakreślone w badaniu przeprowadzonym przez Centrum Cyfrowe “Edukacja zdalna w czasie pandemii”3. - Na niektóre kwestie rodzice nie mają oczywiście wpływu, np. na: wielkość mieszkania, ilość dostępnego sprzętu elektronicznego w domu, szybkość łącza internetowego i inne problemy techniczne. Wsparcie emocjonalne jest kluczowe, aby sprostać wymaganiom podstawy programowej. Ambitna grupa rodziców może też pomyśleć nad tym, żeby odpuścić – przekonuje Azarov.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo