Nowe zasady składania wniosków o dowód osobisty. Już nie zrobisz tego przez internet. Wszystko przez odciski palców

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Od 2 sierpnia dowody osobiste będą zawierały dane o naszych odciskach palców.
Od 2 sierpnia dowody osobiste będą zawierały dane o naszych odciskach palców. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Od 27 lipca zmieniły się zasady wnioskowania o dowód osobisty. Nie ma już możliwości złożenia go przez internet. Ma to związek z nowelizacją ustawy. Do warstwy graficznej dokumentu powróci podpis posiadacza, a w warstwie elektronicznej zamieszczane będą odciski palców.

Wymiana dowodu osobistego stała się trudniejsza. W związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dowody osobiste od 2 sierpnia będą posiadały w warstwie elektronicznej odciski palców. Ma to zmniejszyć ryzyko fałszowania dokumentów tożsamości. Dlatego, od 27 lipca zablokowano możliwość składania wniosków o ten dokument przez internet. W celu wymiany dowodu trzeba będzie udać się osobiście do urzędu gminy lub miasta. Procedura będzie podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku i odbieraniu paszportu. Dowody osobiste wydane przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 2 sierpnia 2021 r.) zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane. Nie będzie zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów.

- Wnioski o dowód osobisty przyjmujemy tylko w urzędzie. Wynika to ze zmiany przepisów, która zobowiązuje do pobrania odcisków palców od wnioskodawców. Na razie nie zauważyłem znaczącego zwiększania liczby interesantów. Wcześniej przez platformę ePUAP otrzymywaliśmy mniej więcej od 5 do 7 wniosków dziennie - mówi Robert Januć, p.o naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

- Aktualnie można składać wnioski o wydanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej w dowolnym urzędzie gminy/miasta, stawiając się osobiście w siedzibie organu. Według danych pozyskanych z Systemu Rejestrów Państwowych w ciągu najbliższych 120 dni wygaśnie ważność 765 dowodów wydanych przez Prezydenta Miasta Łomży. W bieżącym miesiącu (do dnia 26.07.2021 r.) do Urzędu Miejskiego w Łomży wpłynęło w formie dokumentu elektronicznego około 70 wniosków o wydanie dowodu osobistego, tak więc po 26 lipca br. możliwy jest pewien wzrost ilości interesantów składających wnioski „stacjonarnie”. Wprowadzone przepisami ustawy (...) zmiany w zasadach składania wniosków o wydanie dowodu osobistego nie powinny spowodować jednak znaczących zmian w łącznej liczbie wniosków obsługiwanych przez urząd - mówi Grzegorz Daniluk, kierownik kancelarii Prezydenta Miasta Łomża.

W Białymstoku w ciągu najbliższych 120 dni wygaśnie ważność ponad 4 tys. dowodów osobistych. Ponadto do złożenia wniosku będą zobowiązane osoby, które osiągnęły pełnoletność, zmieniły dane zawarte w dowodzie osobistym, utraciły lub uszkodziły dowód.

- Sprawy z zakresu dowodów osobistych są załatwiane przy 7-8 okienkach, czas oczekiwania na złożenie wniosku to około 10 minut po pobraniu biletu. Nie spodziewamy się większego wzrostu liczby wniosków. Osoby nieumówione e-kolejką obsługiwane są w kolejności pobrania biletu. Istnieje możliwość umawiania się na dany termin, bez konieczności oczekiwania w kolejce - mówi Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - W 2021 roku 4655 osób skorzystało z możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego formie internetowej.

Zlikwidowanie tego sposobu składania wniosków stanowi utrudnienie dla ludzi.

- To skandal. Jestem bardzo zdenerwowana. Nie po to wprowadzano taką możliwość, żeby teraz ją likwidować - mówi Barbara Wacławska, białostoczanka, której dowód osobisty straci ważność w tym roku.

Co trzeba przygotować, chcąc wymienić dowód osobisty?

  • wniosek o wydanie dowodu osobistego, dostępny na rządowej stronie internetowej albo w urzędzie gminy,
  • aktualne kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w formacie 35 na 45 milimetrów,
  • jeśli posiadasz to dotychczasowy dowód osobisty lub paszport,
  • jeśli ubiegasz się o wydanie dowodu osobistego z powodu nieuprawnionego wykorzystania twoich danych osobowych (kradzież tożsamości) - potwierdzenie, że zawiadomiłeś organ ścigania (np. policję, prokuraturę) o podejrzeniu nieuprawnionego wykorzystania twoich danych osobowych albo decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdzającą naruszenie twoich danych osobowych.

Szczegółowe informacje dotyczące dokumentów wymaganych przy wnioskowaniu o dowód osobisty znajdują się pod tym linkiem

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie