Nowe zawody w szkołach branżowych i technikach
Jak twierdzi MEiN, podjęcie decyzji o wprowadzeniu do szkół nowych zawodów jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Dzięki kolejnym profesjom placówki będą miały szansę wykształcić młodych pracowników w zakresie pożądanych w przyszłości zawodów. Poniżej podajemy listę 6 nowych zawodów w klasyfikacji szkolnictwa branżowego i wyjaśniamy, w jaki sposób będą one realizowane w szkołach.
Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych i technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego
Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych i technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego to nowe zawody, które pojawią się w technikach i szkołach branżowych. Uczniowie na tych kierunkach będą kształceni w zakresie budowy konstrukcji stoisk targowo-wystawienniczych oraz scen widowiskowych. W przypadku montera nauka będzie odbywać się w branżowej szkole I stopnia, a technika – w technikum (później możliwe jest kontynuowanie nauki w branżowej szkole II stopnia).
Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej
W branży stolarki budowlanej wciąż brakuje kadry. W związku z tym postanowiono utworzyć kierunek: technik montażu i automatyki stolarki budowlanej. Dotychczas uczniowie, którzy chcieli kształcić się w tym zakresie, wybierali zawód monter stolarki (w szkole branżowej I stopnia). W nowym zawodzie będzie można uczyć się zarówno w szkołach branżowych, jak i w technikum. Przyszli pracownicy zdobędą wiedzę na temat umiejętności z zakresu elektroniki i automatyki.
Technik izolacji przemysłowych
Obecnie możliwe było kształcenie się w zawodzie montera izolacji w szkole branżowej I stopnia. Od przyszłego roku szkolnego wprowadzony zostanie zawód: technik izolacji przemysłowych, który będzie mógł być realizowany w technikum lub szkole branżowej II stopnia.
Technik elektroautomatyk okrętowy
Z uwagi na niedobór specjalistów w dziedzinie instalacji elektrycznych i automatyki w branży okrętowej, zdecydowano się na utworzenie zawodu technik elektroautomatyk okrętowy. Jak podaje MEiN, z analizy bazy ogłoszeń dla marynarzy, jasno wynika, że jest zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym zakresie. Tego zawodu będzie można się uczyć w technikum oraz dwuletniej szkole policealnej.
Technik przemysłu jachtowego
Ciekawą propozycją nowego zawodu jest także technik przemysłu jachtowego. Brak personelu technicznego w przemyśle produkcji jachtów i łodzi zgłaszali już specjaliści. Technik przemysłu jachtowego miałby uzupełnić ofertę kształcenia w zawodzie monter jachtów i łodzi. Realizowanie go będzie możliwe w technikum i w branżowej szkole II stopnia.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?