Nowe znaki drogowe na polskich drogach. Zobacz jakie [ZDJĘCIA]

OPRAC.: ska
Nowe znaki na kolejnych zdjęciach>>>
Nowe znaki na kolejnych zdjęciach>>>GDDKiA
Udostępnij:
Nowe znaki pojawią się na polskich drogach. To znaki informujące o punktach ładowania pojazdów elektrycznych oraz tablice informacyjne i znaki zapowiadające zbliżający się pas wyłączenia na drodze ekspresowej.

Przepisy pozwalające na montowanie na sieci drogowej w Polsce nowych znaków weszły w życie 2 grudnia 2021 - informuje GDDKiA.

NOWE ZNAKI DROGOWE W POLSCE

Łatwiej znajdziesz punkty ładowania pojazdów elektrycznych

Teraz kierowcy pojazdów elektrycznych łatwiej znajdą punkty do jego ładowania. Pomoże w tym znak D-23b (oznacza stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych) oraz znak D-23c, oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Wprowadzony został także znak D-34b, czyli zbiorcza tablica informacyjna. Tablicę taką stosuje się w przypadku konieczności umieszczenia w tym samym miejscu kilku znaków informacyjnych o obiektach, takich jak np. stacja paliw, restauracja czy warsztat. Tablica może też być uzupełniona o informację o odległości do danego obiektu.

Znaki D-23b, D-23c oraz D-34b będą montowane na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Promocja elektromobilności

Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim promocję elektromobilności i poprawę komfortu podróżowania przez osoby już korzystające z pojazdów elektrycznych. Liczba takich pojazdów oraz punktów ładowania w Polsce stale rośnie. Znaki, wskazujące lokalizację punktów ładowania, obowiązują też w innych krajach w Unii Europejskiej.

Wg GDDKiA, wyniki przeprowadzonej przez urząd ankiety dotyczącej Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) mówią że 23 proc. respondentów rozważa w najbliższym czasie zakup pojazdu napędzanego paliwami alternatywnymi. 8 proc. badanych stwierdziło też, że MOP-y powinny zostać wzbogacone o infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a zdaniem 52 proc. osób wybudowanie takich stacji na MOP-ach przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce.

Rozstrzygnięto już trzy przetargi na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach A1, A2 i A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Podpisano łącznie 35 umów na budowę 55 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na MOP-ach kat. I. Pierwsze stacje zostały już oddane do użytku kierowców.

Nowe znaki na drogach ekspresowych

Nowe przepisy wprowadziły także trzy nowe znaki uzupełniające: F-14d, F-14e i F-14f. Informują one kierowców, podróżujących drogą ekspresową, o zbliżającym się pasie wyłączenia. Jest to rozwiązanie znane dotychczas z autostrad (tam jednak tło znaków jest koloru niebieskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie