Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi miliarderzy, którzy dorobili się fortuny na produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Andreas Arnold/AFP/East News
Szef firmy Moderna czy niemieckiej BioNTech, to tylko niektórzy z tych, którzy zwiększyli majątek o miliardy dolarów dzięki produkcji szczepionek zwalczających pandemię koronawirusa.

Dzięki szczepionkom przeciwko Covid-19 przybyło kilku nowych miliarderów po tym, jak akcje firm produkujących te preparaty poszybowały w górę. Na szczycie listy nowych bogaczy znajdują się dyrektor generalny Moderny Stéphane Bancel i Ugur Sahin, dyrektor BioNTech, który wyprodukował szczepionkę wspólnie z firmą Pfizer. Obaj prezesi mają obecnie 4 miliardy dolarów.

Kierownictwo wyższego szczebla chińskiego CanSino Biologics i pierwsi inwestorzy w Modernę również stali się miliarderami, gdy akcje firmy gwałtownie wzrosły w oczekiwaniu na zyski ze szczepionek przeciwko Covid-19. Akcje Moderny wzrosły o ponad 700 proc. od lutego 2020 roku, a BioNTech o 600 proc. W tym samym okresie akcje CanSino Biologics wzrosły o 440 proc. Jednodawkowa szczepionka tej firmy została zatwierdzona do użytku w Chinach w lutym.

Dziewięciu nowych miliarderów jest wartych łącznie 19,3 miliarda dolarów. Taka suma wystarczyłaby, aby w pełni zaszczepić 780 milionów ludzi w krajach o niskich dochodach.

- Ci miliarderzy są ludzką twarzą ogromnych zysków, jakie korporacje farmaceutyczne osiągają z monopolu na te szczepionki – mówiła Anne Marriott, szefowa ds. polityki zdrowotnej w Oxfam. - Te szczepionki były finansowane z pieniędzy publicznych i powinny być przede wszystkim globalnym dobrem, a nie okazją do prywatnego zysku- dodała.

Informacja o bogactwie tych, którzy zarobili na covidowych szczepionkach zbiegła się z dyskusją, jaka odbywała się na Światowym Szczycie Zdrowia G20. Przywódcy omawiali na nim problem zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw koronawirusowi. Prezydent USA Joe Biden poparł posunięcie, które, jak twierdzą zwolennicy, pomoże zwiększyć globalną podaż i zmniejszyć lukę szczepień między krajami bogatymi i biednymi.

Wakacje 2021 a koronawirus. Gdzie na urlop w sierpniu bez testu i bez kwarantanny? Przejdź dalej i zobacz listę krajów, które otworzyły się dla turystów z Polski.

Wakacje 2021 a koronawirus. Gdzie na urlop w sierpniu bez te...

Przeciwnicy, tacy jak Niemcy, argumentowali, że ochrona własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie dla innowacji i twierdzą, że usunięcie patentów nie zwiększy znacząco podaży ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne i niewystarczające składniki szczepionek.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 87 proc. dawek szczepionek trafiło do krajów o wysokim lub wyższym średnim dochodzie, podczas gdy kraje o niskich dochodach otrzymały zaledwie 0,2 proc. Główna ekonomistka MFW Gita Gopinath mówi, że zaszczepienie 60 proc. światowej populacji do połowy 2022 roku będzie kosztowało 50 miliardów dolarów.

Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizera, powiedział, że firma dostarczy 2 miliardy dawek szczepionki krajom o niskich i średnich dochodach w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Pfizer spodziewa się, że do końca roku sprzedaż szczepionki przyniesie 26 miliardów dolarów, a marża zysku zbliży się do 30 proc. Bourla bronił decyzji o czerpaniu zysków ze szczepionek, mówiąc, że jego firma podjęła całe ryzyko jej opracowania i zainwestowała 2 miliardy dolarów w badania.

Szef BioNTech, który otrzymał 325 milionów euro od rządu niemieckiego na opracowanie szczepionki mówi, że jest zaangażowany w dostarczanie szczepionki krajom o niskich dochodach po kosztach produkcji. - Wszyscy wiemy, że nikt nie będzie bezpieczny, dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni – zawarto w oświadczeniu firmy. Dodano, że złożone procesy produkcyjne i czas potrzebny na budowę nowych fabryk to jedne z głównych przeszkód w zwiększaniu podaży szczepionek. - Patenty nie są czynnikiem ograniczającym - wyjaśniał.

BioNTech osiągnął zysk netto w wysokości 1,1 miliarda euro w pierwszych trzech miesiącach tego roku, głównie dzięki udziałowi w sprzedaży szczepionki przeciwko Covid-19. Dla porównania, w tym samym okresie w zeszłego roku firma zanotowała stratę w wysokości 53,4 miliona euro.

Sprzedaż szczepionek Moderny przeciw Covid-19 osiągnęła 1,7 miliarda dolarów w pierwszych trzech miesiącach tego roku i był to pierwszy w historii zyskowny kwartał. Goldman Sachs spodziewa się, że Moderna przyniesie 13,2 miliardów dolarów przychodów ze szczepionek w 2021 roku. Firma otrzymała miliardy dolarów dofinansowania od rządu USA na rozwój swojej szczepionki.

AstraZeneca, która wyprodukowała szczepionkę wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zgodziła się dostarczać dawki po kosztach produkcji co najmniej do lipca 2021 i bezterminowo do krajów o niskich i średnich dochodach. Johnson & Johnson oświadczył, że dostarczy swoją szczepionkę na zasadzie non-profit, dopóki świat będzie cierpieć z powodu pandemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowi miliarderzy, którzy dorobili się fortuny na produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna