Nowoberezowo - sakralna architektura drewniana [FOTOGALERIA]

Piotr Łozowik
Nowoberezowo
Nowoberezowo Piotr Łozowik
Nowoberezowo to duża wieś w województwie podlaskim, w gminie Hajnówka, która w przeszłości była ważnym ośrodkiem administracyjnym. W 1886 r. utworzono tu gminę, która obejmowała 22 wsie. Funkcjonowała ona również w okresie międzywojennym. Wieś została założona przed 1611 rokiem przez mieszkańców Starego Berezowa, miejscowości, którą strawił ogień. Zdjęcia zostały wykonane 17 kwietnia 2020 oraz 8 kwietnia 2018 roku.

Nowoberezowo jest bogate w zabytki sakralne, znajdują się tu dwie cerkwie, dwie kapliczki, w okolicy zlokalizowane są trzy cmentarze (najstarszy - 1771 r.). Na najmłodszej nekropolii, położonej za wsią, stoi 3 cerkiew. Najstarszą świątynią we wsi jest cerkiew św. Apostoła Jana Teologa (obecnie cerkiew filialna) wybudowana w 1771 roku na planie prostokąta (ksztatł ten symbolizuje arkę). Początkowo była to świątyni unicka, a jej fundatorką była Izabela Branicka, starościna bielska.

Cerkiew zachowana w niemal oryginalnym kształcie, łącznie z XVIII-wiecznymi polichromiami we wnętrzu. W 1839 r., po kasacie unii brzeskiej, parafianie wrócili do prawosławia. Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków 3 listopada 1951 r.

W latach 1994-1996 świątynia przeszła gruntowny remont polegający m.in. na wymianie podwalin i pokrycia dachowego. W drugiej połowie 2016 cerkiew przeszła gruntowny, zewnętrzny remont. Cerkiew usytuowana jest na cmentarzu przycerkiewnym otoczonym kamiennym murem, położonym w centrum miejscowości.

Wokół budynku znajdują się krzyże wotywne oraz kilka grobów. Odbywają się tu różne nabożeństwa, a święto Jana Teologa jest świętem parafialnym (21 maja oraz 9 października). Przy cerkwi znajduje się również studnia – miejsce, w którym 18 stycznia (święto Chrztu Pańskiego) oraz 21 maja (dzień patrona świątyni) dokonuje się poświęcenia wody. Przy domu duchowieństwa stoi drewniany spichlerz z XIX w.

Przy wjeździe do wsi od strony Hajnówki, nad otoczonym kultem źródełkiem znajduje się kapliczka pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy i matki ich Salomei potocznie zwana „Makowieja”. Obiekt zbudowano z drewna na planie ośmioboku w 1888 roku . Przy czasowni stoi drewniany sześcioramienny krzyż i obudowana studnia. Teren ogrodzony jest drewnianym płotem. Replika nowoberezowskiej kaplicy Świętych Braci Machabeuszy znajduje się w Skansenie Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży. Została wybudowana w latach 1996–1998 pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie