Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowocześnie dla naszych serc

Urszula Ludwiczak
Archiwum
Już w czerwcu kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zaczną operować w sali hybrydowej.

- Sala jest już właściwie gotowa, pierwsze zabiegi wykonamy w niej na początku czerwca - mówi prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w białostockim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Już się cieszymy i na to czekamy. Zaczniemy od zabiegów przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej. Wymagających tego pacjentów mamy najwięcej. Ale spektrum wykonywanych w tej sali operacji będzie szerokie.

Hybrydowa sala operacyjna to połączenie sali operacyjnej i pracowni do zabiegów małoinwazyjnych. W jednym miejscu znajduje się sprzęt do zabiegów kardiochirurgicznych, chirurgii naczyniowej i wewnątrznaczyniowej oraz kardiologii inwazyjnej. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie w takiej sali operacji z pełnym otwarciem klatki piersiowej oraz zabiegów małoinwazyjnych przy wykorzystaniu angiografu. W czasie operacji pacjent może mieć wykonane badanie tomograficzne czy angiotomograficzne - nie trzeba go w tym celu przewozić do innej sali. Do tego, w razie powikłań, np. przy operacji zastawek, będzie możliwa szybsza reakcja i w każdej chwili zmiana metody operacji, co zwiększa szanse na jej powodzenie.

Do tej pory w woj. podlaskim takiej sali nie było. Pierwsza będzie właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Zabiegi będą w niej przeprowadzać lekarze specjaliści z kliniki kardiochirurgii wspólnie z kardiologami inwazyjnymi oraz specjalistami chirurgii naczyniowej. Może się tak zdążyć, że do operacji staną wszyscy razem. Kompleksowe wyposażenie sali pozwoli na przeprowadzanie najbardziej złożonych zabiegów kardiochirurgicznych i chirurgicznych w obrębie aorty i naczyń.

- Będziemy mogli tu wykonywać np. zabiegi tętniaków aorty, operacje antyarytmiczne czy reoperacje - wylicza prof. Hirnle. - Bardzo się cieszymy, że w końcu w Białymstoku taka sala będzie dostępna, z korzyścią dla mieszkańców Podlasia.

Otwarcie sali pozwoli także na dalszy rozwój białostockiej kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii oraz chirurdzy naczyniowej.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w 2016 roku wykonanych zostało ponad trzydzieści tzw. przezskórnych implantacji zastawki aortalnej (tzw. TAVI), co czyni z USK ośrodek referencyjny. Operacje te wykonywane są wspólnie przez kardiochirurgów i kardiologów inwazyjnych, a zabieg jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Kardiochirurdzy rocznie wykonują ponad 600 operacji, z czego powyżej 30 proc. są to operacje małoinwazyjne, które są wizytówką białostockiej kardiochirurgii.

Utworzenie sali hybrydowej kosztowało ok. 4 mln zł. Ponad 1,5 mln dało Ministerstwo Zdrowia, 750 tys. zł to wsparcie miasta Białystok, reszta to środki własne szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna