Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości maszynowe podlaskich firm – zwróć na nie uwagę

Redakcja
Producenci co roku oferują nowe, ulepszone modele maszyn. Co nowego proponują rolnikom podlaskie firmy z branży maszynowej? Nowości jest naprawdę dużo i warto zwrócić na nie uwagę, by praca była m.in. wydajniejsza i bardziej komfortowa.

Kilkanaście nowości wprowadziła ostatnio na rynek firma Pronar z Narwi. Są to m.in.  rozrzutniki serii NV: PRONAR NV161/1, NV161/2, NV161/3, NV161/4 i NV161/5 o ładowności od 6,7 do 14,7 ton. Jest to seria maszyn o bardzo dobrej konstrukcji wykonanych z wysokiej jakości materiałów, pozwalająca nabywcy dobrać model rozrzutnika o ładowności i pojemności odpowiedniej do jego potrzeb.

Rozrzutniki obornika należą do podstawowych maszyn w gospodarstwach rolnych.

Rozrzutniki Pronaru wyróżnia bardzo duża uniwersalność. Mogą być wykorzystywane nie tylko do rozrzucania obornika, ale także torfu, kompostu oraz innych nawozów pochodzenia organicznego oraz osadów ściekowych i wapna.

 

W rozrzutnikach serii NV zamontowano skrzynie ładunkowe w kształcie litery V. Standardowym wyposażeniem tych rozrzutników są m.in.: amortyzowany dyszel, adapter z dwoma pionowymi walcami rozrzucającymi (umożliwiającymi uzyskanie szerokości roboczej od 8 do 12 m) oraz deflektor – osłona tylna adaptera. Osłona jest otwierana hydraulicznie na boki przez operatora z kabiny ciągnika i pozwala regulować szerokość rozrzucanego materiału (także rozrzucania granicznego). Równomierny i szeroki rozrzut zapewnia dwuwalcowy pionowy adapter z dolnymi talerzami, zmontowany pod odpowiednim kątem względem skrzyni ładunkowej, co pozwala na zastosowanie rozrzutnika również do rozsiewu wapna.

Cechą, która wyróżnia serię NV jest niski próg załadunku, pozwalający na załadunek rozrzutników każdym ładowaczem czołowym montowanym na ciągniku rolniczym oraz popularnymi w wielu gospodarstwach mini ładowarkami.

Przesuwanie materiału w skrzyni ładunkowej odbywa się za pomocą hydraulicznie napędzanego przenośnika podłogowego, którego posuw można płynnie regulować z kabiny ciągnika. Przenośnik podłogowy jest wyposażony w dwa lub cztery łańcuchy (w zależności od ładowności maszyny) o grubości ogniwa 14 mm z solidnymi listwami poprzecznymi. Bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia dodatkowego jest sterowana hydraulicznie zasuwa, która szczelnie zamyka skrzynię ładunkową podczas transportu nawozów organicznych. W jednoosiowych rozrzutnikach PRONAR serii NV montowane są duże koła (od 34 cali), które pozwalają na łatwe manewrowanie i zapewniają lekkość toczenia. Rozrzutniki współpracują z ciągnikami o mocy od 70 do 130 KM.

Inne  nowości oferowane rolnikom przez Pronar Narew to:

Linia zielonkowa:

  •  zgrabiarka karuzelowa ZKP 460T  zawieszenie tandem, zaczepiana za pomocą łamanego dyszla
  •  przetrząsacz karuzelowy  PWP 460  ilość karuzel 4 szt., zawieszenie aktywne amortyzowane
  •  prasa stałokomorowa Z500 K przeznaczona do zbioru słomy, siana i masy zielonkawej.
  •  przyczepa samozbierająca T400 R o pojemności ładunkowej przy średnim sprasowaniu 72 mszesc.

Przyczepy:

  • przyczepa hakowa T386 ładowność 25 ton zawieszenie Tridem
  • przyczepy budowlane – kamieniarki T679/3 ładowność 10 ton zawieszenie tandem.
  • przyczepy budowlane – kamieniarki T679/4 ładowność 8 ton zawieszenie tandem

 

30 modeli od SaMASZu

Białostocki  SaMASZ planuje wdrożyć w tym roku aż 30 nowych modeli maszyn.

Wśród nowości na 2017 r. znajduje się m.in. 10-karuzelowy przetrząsacz ciągniony, który oprócz znacznej szerokości roboczej  (ok. 12 m)  i dużej wydajności roboczej  (ok. 17 ha/h)  posiada wiele cech gwarantujących długą i bezproblemową pracę oraz uzyskanie najwyższej czystości paszy.

 

Nowości maszynowe podlaskich firm – zwróć na nie uwagę

Opatentowany system przestawiania zgrabiarki z pozycji roboczej w transportową i odwrotnie przyśpiesza proces przejścia maszyny pomiędzy obszarami pracy. W zgrabiarce zastosowano rozwiązanie w postaci pojedynczego centralnego siłownika do przestawiania bocznych ramion przetrząsacza. Po rozłożeniu do pozycji pracy, mechanizm wraz ze specjalnie skonstruowanymi osłonami przednimi stanowi „kratownicę” chroniącą centralne przeguby ramion maszyny przed przeciążeniem podczas nagłego wzrostu obciążenia lub uderzenia w przeszkodę. To innowacyjne rozwiązanie gwarantuje długą i bezproblemową pracę przetrząsacza nawet w ciężkich warunkach.

Drugim z patentów jest mechanizm kontroli kąta pochylenia maszyny podczas pracy, który pozwala na ustawienie długości wysuwu siłownika pochylania podczas przestawiania przetrząsacza z pozycji transportowej w roboczą. To rozwiązanie ułatwia operatorowi utrzymanie powtarzalności ustawienia maszyny w pozycji roboczej po przejazdach transportowych, co znacznie oszczędza czas.

Propozycje Metal-Fachu

Sześć nowości oferuje w tym sezonie sokólska firma Metal – Fach . Posiada ona w swojej ofercie kilkanaście modeli rozrzutników obornika. Kilka z nich w ostatnim czasie zostało unowocześnionych tak, aby spełnić oczekiwania wymagających klientów. Na szczególną uwagę zasługuje model N272/6 VIKING 18T. To całkowita nowość. W tej wersji konstruktorzy Metal-Fachu wprowadzili nową wzmocnioną ramę razem z zawieszeniem.

Maszynę charakteryzują gigantyczne rozmiary a jej maksymalna ładowność wynosi aż 18 ton. Viking noże rozwinąć swoją prędkość do 40km/h.

 

Podwozie typu tandem zostało oparte na resorach parabolicznych. Zamontowana w nim wzmocniona konstrukcja przenośnika podłogowego, sterowanego napędem hydraulicznym posiada ogniwa o grubości 14mm. To urządzenie uniwersalne. Dzięki wyposażeniu go w specjalny adapter przy jego pomocy można roztrząsać różne rodzaje obornika, torfu czy kompostu. Maszyna jest efektywna, trwała i bezpieczna.

Nowości maszynowe podlaskich firm – zwróć na nie uwagę

Napinanie łańcuchów przenośnika w Vikingu odbywa się za pośrednictwem śrub naciągowych. Ponadto zastosowano w nim specjalną ochronę przed przeciążeniem za pomocą sprzęgła ciernego. Odpowiednia konstrukcja maszyny umożliwia równomierne rozrzucanie masy obornika od 8 do 12m.

Co ciekawe, istnieje możliwość ustawienia odpowiedniej dawki roztrząsanego materiału za pomocą hydraulicznie regulowanej zasuwy tylnej. Ze względów na bezpieczeństwo, zasuwę wyposażono dodatkowo we wskaźnik podnoszenia zasuwy. Viking został wyposażony w skorupową skrzynię ładunkową i resorowany hydraulicznie dyszel do łączenia z dolnymi zaczepami ciągnika.

Półmetrowe nadstawki Vikinga mają aż 5mszesc. przestrzeni ładunkowej. Łączna długość powierzchni ładunkowej wewnątrz to 5 metrów,  a szerokość 2 metry. Wysokość krawędzi podłogi od podłoża to niespełna 1,5 metra. Dopuszczalne maksymalne obciążenie dyszla wynosi 3 tony. Viking N272/6 posiada hydraulicznie podnoszoną ścianę tylną – zasuwę i drabinkę ułatwiającą dostęp do skrzyni ładunkowej.

Do zalet tego roztrzęsacza należy zaliczyć: wygodę, stabilność, uniwersalność, wydajność oraz bezpieczeństwo.

Chwytak z Sonarolu

Nowością oferowaną przez firma Sonarol z Jedwabnego jest chwytak balotów Combi przystosowany do pracy z ładowaczem czołowym oraz ładowarką. Urządzenie służy do załadunków, rozładunków i porządkowania stosów balotów okrągłych oraz prostokątnych niefoliowanych – jest możliwość wymiany ramion chwytających. Ramiona gładkie (wymienne) mają zastosowanie podczas pracy z balotami ofoliowanymi, natomiast ramiona podstawowe z zębami używane są do kostek niefoliowanych.

Podstawową zaletą chwytaka balotów Combi  jest możliwość wykorzystania jednego urządzenia do prac z balotami i kostkami wymieniając tylko elementy chwytające.

 

Nowości maszynowe podlaskich firm – zwróć na nie uwagę

Elementy chwytaka najbardziej narażone na obciążenia zostały wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Całość konstrukcji malowana jest nowoczesną metodą proszkową. Standardowo chwytak wyposażony jest w mocowanie EURO lub SMS, na życzenie istnieje możliwość wykonania innego typu mocowania według potrzeb klienta. 

 (koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna