Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości na egzaminie gimnazjalnym. Zobacz co czeka uczniów

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Kacper (z lewej), Klaudia i Danuta już myślą o szkole ponadgimnazjalnej i kwietniowym egzaminie. Radzą, by wybór szkoły dokładnie przemyśleć, a do testu systematycznie się uczyć.
Kacper (z lewej), Klaudia i Danuta już myślą o szkole ponadgimnazjalnej i kwietniowym egzaminie. Radzą, by wybór szkoły dokładnie przemyśleć, a do testu systematycznie się uczyć. Fot. A. Charkiewicz
Podpowiadamy jak się zapisać i jakie nowości na egzaminie czekają na tegorocznych gimnazjalistów.

Trudno jest wybrać nową szkołę - przyznaje Danuta Walczyk, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum przy Zespole Szkół Drzewnych w Łomży. - Na podjęcie tej ważnej decyzji trzeba czasu - dodaje.
Podobne dylematy ma wielu gimnazjalistów, bo właśnie trwa nabór do łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych.

Podpowiadamy jak się zapisać i jakie nowości na egzaminie czekają na tegorocznych gimnazjalistów.

Śledzą rynek pracy
- Wolę iść do technikum geodezyjnego i od razu zdobyć zawód - mówi Klaudia Dziemińska z Gimnazjum przy "drzewnej".

Jej kolega Kacper Zientalski skłania się ku liceum lub technikum drogownictwa. Wspomniana Danuta Walczyk myśli o technikum ochrony środowiska lub żywienia.
Wybory są bardzo różne, a uczniowie przyznają, że śledzą też rynek pracy. Gdy mają wątpliwości mogą się poradzić nauczycieli lub doradcy zawodowego.

Anna Modzelewska, nauczycielka języka angielskiego w ZSDiG nr 3 w Łomży radzi, by przy wyborze szkoły średniej brać pod uwagę zainteresowania i predyspozycje. Zachęca też do odwiedzenia placówek, gdy te organizują dni otwarte.

Maksymalnie trzy placówki
Podania o przyjęcie do szkół można składać do piątku, 1. czerwca do godz. 15. Natomiast do wtorku, 3. lipca trzeba dostarczyć świadectwo ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o wynikach egzaminu. A już następnego dnia szkoły wywieszą listy kandydatów. Do piątku, 6. lipca należy potwierdzić swoją decyzję w wybranej szkole, składając oryginały dokumentów. Do środy, 11. lipca znane będą listy przyjętych.

Gimnazjalista może złożyć dokumenty maksymalnie do trzech placówek. Trzeba też wskazać klasę, w jakiej chciałby się uczyć. Na pierwszym miejscu uczeń powinien wpisać tę szkołę i klasę, która go najbardziej interesuje. Jeśli się do niej nie dostanie, kandydat znajdzie miejsce w drugiej lub trzeciej szkole.

Wzorem lat ubiegłych nabór do liceum czy technikum odbywa się drogą elektroniczną. Można się zarejestrować na stronie nabor.progman.pl/lomza.html.

Głównym kryterium przyjęć będą oczywiście wyniki z egzaminu gimnazjalnego, ale jak wyjaśnia Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży, pod uwagę będą też brane oceny na świadectwie i wpisane do niego szczególne osiągnięcia uczniów.

Język polski i matematyka osobno
Już za niecały miesiąc gimnazjaliści zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi, czeka na nich kilka zmian.

- Egzamin gimnazjalny nadal składać się będzie z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego - tłumaczy Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży - Ale w części humanistycznej uczniowie najpierw będą pisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a później przystąpią do testu z języka polskiego. Podobnie w części matematyczno-przyrodniczej, po teście z zakresu przedmiotów przyrodniczych gimnazjaliści napiszą test z matematyki - dodaje.

W ubiegłym roku język polski i matematyka nie były oddzielnymi testami.
Natomiast test z języka obcego będzie miał dwa poziomy, podstawowy i rozszerzony. Jeżeli uczeń wybierze ten język obcy, którego zaczął uczyć się w gimnazjum, to obowiązuje go tylko podstawowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna