Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Haemaphysalis concinna jest niebezpieczny. Czy czeka nas inwazja kleszczy?

ak
Nowy gatunek kleszcza w Polsce może przenosić więcej chorób niż tylko kleszczowe zapalenie mózgu. Czy jest się czego bać?
Nowy gatunek kleszcza w Polsce może przenosić więcej chorób niż tylko kleszczowe zapalenie mózgu. Czy jest się czego bać? pixabay.com
W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Niestety, jest on większym zagrożeniem dla naszego zdrowia, bo przenosi więcej chorób niż „tylko” wirus kleszczowego zapalenia mózgu. O odkryciu kleszcza Haemaphysalis concinna poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Pojawił się m.in. w Wielkopolsce

W Polsce występuje kilkanaście gatunków kleszczy, a najnowszym odkrytym na terenie naszego kraju jest Haemaphysalis concinna. Dla tego kleszcza naturalnym środowiskiem są zdecydowanie cieplejsze terytoria: Azja Centralna, Grecja, Hiszpania i Chorwacja. Globalne ocieplenie ma jednak swoje skutki, a jednym z nich jest właśnie pojawienie się nowego gatunku kleszcza w Polsce – już wcześniej dotarł zresztą do Austrii i Niemiec.

W tym roku mamy do czynienia z prawdziwą inwazją kleszczy, co potwierdzają naukowcy. W dodatku część atakujących nas pajęczaków to nowy na terenie Polski gatunek, czyli kleszcz Haemaphysalis concinna.

Jego występowanie stwierdzono m.in. na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska, jednak zasięg jego występowania musi być monitorowany.

Czym grozi atak kleszcze Haemaphysalis concinna?

Nowy gatunek kleszcza w Polsce jest dla nas bardzo groźny – może przenosić m.in.:

  • wirus kleszczowego zapalenia mózgu
  • bakterie powodujące tularemię
  • kleszczowy tyfus syberyjski

Skąd nowy gatunek kleszcza wziął się w Polsce? Naukowcy twierdzą, że kleszcze przywędrowały tutaj wraz z myszami i małymi ssakami, które były ich żywicielami.

Inwazja kleszczów różnych gatunków z roku na rok będzie przyjmować coraz większe rozmiary. Wszystko ze względu na globalne ocieplenie. Brak mroźnych zim sprawia, że kleszcze nie giną – zabójcza jest dla nich temperatura poniżej -18 stopni C lub wielodniowy lżejszy mróz, który w wielu regionach Polski zdarza się coraz rzadziej. W dodatku, z uwagi na coraz wyższe temperatury, kleszcze zaczynają atakować coraz wcześniej i wcale nie jest rzadkością złapanie takiego pasożyta już wczesną wiosną.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna