Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kodeks pracy 2019 do zmiany: Urlopy i nadgodziny. Rząd rozwiewa wątpliwości

mj
Nowy kodeks pracy: zmiany
Nowy kodeks pracy: zmiany
Nowy kodeks pracy 2019: Projekt zmian w kodeksie pracy jest cały czas aktualny. To znaczy, że posłowie wrócą do zmian w urlopach i nadgodzinach, ale także zasadach L4. To właśnie dwa pierwsze zagadnienia budzą największe kontrowersje. Według koncepcji z marca nowego kodeksu, pieniądze za dodatkowe godziny pracy miałyby być wpłacane na specjalne konto, a nie na konto pracownika. Urlop z kolei miał być wykorzystany w roku kalendarzowym. Te pomysły na razie trafiły do zamrażarki.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Zmiany

Zmiany w urlopach i nadgodzinach były najbardziej kontrowersyjne
Na zmiany w kodeksie pracy czekają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, choć ich oczekiwania są skrajnie różne. Kodeks pracy na nowo chciał napisać rząd, jednak teraz wiadomo już, że choć projekt został przygotowany, to zmiany nie wejdą w życie w tej kadencji.

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

SPRAWDŹCIE KONIECZNIE
PRAWDA I MITY O NOWYM KODEKSIE PRACY

Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister.

Jak czytamy na portalu gazetaprawna.pl, wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził zatem, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza.

NOWY KODEKS PRACY 2019: PROPONOWANE ZMIANY

Największe kontrowersje wzbudziły zmiany dotyczące nadgodzin? Choć ministerstwo szybko się z nim wycofało. Do tej kwestii odniosło się na Twitterze. Zaprzeczyło, że trwają pracę nad takimi rozwiązaniami, choć pojawiły się one w początkowym projekcie zmian.

Ponadto w kwestii urlopów - resort wcześniej bo 16 sierpnia wydał komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

Na stronie ministerstwo można jednak dalej znaleźć projekty zmian w kodeksie pracy z marca tego roku. Co zakłada?

**

Płaca minimalna 2019: Ile na rękę?

**

Nowy Kodeks Pracy 2019: Nadgodziny. Kiedy dostaniemy pieniądze?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian jakie miały nastąpić w Kodeksie Pracy 2019 miały zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Konto, na którym według przepisów zawartych w nowym Kodeksie Pracy miały być zbierane pieniądze za nadgodziny miało zostać zamknięte wraz z rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca powinien wypłacić pieniądze pracownikowi, jednak w praktyce będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy i płacić mu za pracę z rachunku nadgodzin.

Nowy kodeks pracy 2019: Jakie zmiany?

16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowy Kodeks Pracy 2019: Niewykorzystany urlop przepadnie

**

Płaca minimalna 2019: Ile wyniesie?

**

Nowy Kodeks Pracy miał przewidywać jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. Miało być to 26 dni w roku kalendarzowym. Teraz urlop można "chomikować", po zmianach w Kodeksie Pracy 2019, takiej możliwości miało nie być.

Zmiany w Kodeksie Pracy 2019 zakładają, że niewykorzystany urlop nie będzie się zbierał, tylko przepadnie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna