Nowy kodeks pracy 2019 do zmiany: Urlopy i nadgodziny. Rząd...

  Nowy kodeks pracy 2019 do zmiany: Urlopy i nadgodziny. Rząd rozwiewa wątpliwości

  mj

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy kodeks pracy: zmiany
  1/6
  przejdź do galerii

  Nowy kodeks pracy: zmiany

  Nowy kodeks pracy 2019: Projekt zmian w kodeksie pracy jest cały czas aktualny. To znaczy, że posłowie wrócą do zmian w urlopach i nadgodzinach, ale także zasadach L4. To właśnie dwa pierwsze zagadnienia budzą największe kontrowersje. Według koncepcji z marca nowego kodeksu, pieniądze za dodatkowe godziny pracy miałyby być wpłacane na specjalne konto, a nie na konto pracownika. Urlop z kolei miał być wykorzystany w roku kalendarzowym. Te pomysły na razie trafiły do zamrażarki.

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Zmiany


  Zmiany w urlopach i nadgodzinach były najbardziej kontrowersyjne
  Na zmiany w kodeksie pracy czekają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, choć ich oczekiwania są skrajnie różne. Kodeks pracy na nowo chciał napisać rząd, jednak teraz wiadomo już, że choć projekt został przygotowany, to zmiany nie wejdą w życie w tej kadencji.

  Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

  SPRAWDŹCIE KONIECZNIE
  PRAWDA I MITY O NOWYM KODEKSIE PRACY


  Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister.

  Jak czytamy na portalu gazetaprawna.pl, wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził zatem, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: PROPONOWANE ZMIANY


  Największe kontrowersje wzbudziły zmiany dotyczące nadgodzin? Choć ministerstwo szybko się z nim wycofało. Do tej kwestii odniosło się na Twitterze. Zaprzeczyło, że trwają pracę nad takimi rozwiązaniami, choć pojawiły się one w początkowym projekcie zmian.

  Ponadto w kwestii urlopów - resort wcześniej bo 16 sierpnia wydał komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

  Na stronie ministerstwo można jednak dalej znaleźć projekty zmian w kodeksie pracy z marca tego roku. Co zakłada?

  Płaca minimalna 2019: Ile na rękę?

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Nadgodziny. Kiedy dostaniemy pieniądze?


  Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian jakie miały nastąpić w Kodeksie Pracy 2019 miały zostać rozdysponowane w następujący sposób:
  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca


  Konto, na którym według przepisów zawartych w nowym Kodeksie Pracy miały być zbierane pieniądze za nadgodziny miało zostać zamknięte wraz z rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca powinien wypłacić pieniądze pracownikowi, jednak w praktyce będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy i płacić mu za pracę z rachunku nadgodzin.

  Nowy kodeks pracy 2019: Jakie zmiany?


  16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Nowy Kodeks Pracy 2019: Niewykorzystany urlop przepadnie


  Płaca minimalna 2019: Ile wyniesie?

  Nowy Kodeks Pracy miał przewidywać jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. Miało być to 26 dni w roku kalendarzowym. Teraz urlop można "chomikować", po zmianach w Kodeksie Pracy 2019, takiej możliwości miało nie być.

  Zmiany w Kodeksie Pracy 2019 zakładają, że niewykorzystany urlop nie będzie się zbierał, tylko przepadnie?


  Nowy Kodeks Pracy nie zmienia natomiast kwestii czasu pracy. Pracować będziemy nadal
  • Pięć dni w tygodniu,
  • Po 8 godzin

  do daje w sumie:
  • 40 godzin tygodniowo


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo